Info z rejonu
Gloria Artis dla Wandy Łomnickiej-Dulak
Wanda Łomnicka-Dulak otrzymała srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie podczas wieczoru z cyklu Tradycja Przez Pokolenia wręczył jej członek Zarządu WM Leszek Zegzda. Odznaczenie to dowód uznania m.in. za pracę na rzecz pielęgnowania ludowego folkloru.
– jak sama mówi – stara się „ocalać swoją pracą i działaniem nadpopradzką dawność w najlepszej jej cząstce”. Ceniona poetka, animatorka kultury ludowej w swojej poezji od lat utrwala gwarę, pokazując jej niedoceniany urok.
Wanda Łomnicka-Dulak – poetka, animatorka kultury, regionalistka, a przede wszystkim ambasadorka kultury górali nadpopradzkich. Członkini Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich (od 1994 r.), Klubu Literackiego Sądecczyzna (od 1996 roku) oraz Stowarzyszenia Twórców Ludowych (od 1988 roku). Jest laureatką wielu konkursów poetyckich, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka, Konkursu Poezji Religijnej w Ludźmierzu, Ogólnopolskiego Konkursu im. Tadeusza Staicha w Zakopanem na wiersz o tematyce górskiej. Łącznie zdobyła w konkursach około 100 nagród i wyróżnień. Jej poezja tłumaczona była na języki: angielski, niemiecki, francuski, ukraiński, słowacki, węgierski i hebrajski. Swoje wiersze publikowała w prasie ogólnopolskiej i regionalnej oraz prezentowała na antenie TVP Polonia, TVP Kultura, I PR, Radia Lublin, Radia Kraków i RDN. Jest współorganizatorką Międzynarodowych Spotkań Poetów (polskich, słowackich i łemkowskich) „Wrzosowisko” w Piwnicznej-Zdroju od 15 lat. Od ponad 20 lat trudni się dokumentowaniem powoli ginącego już folkloru górali nadpopradzkich. Prowadzi etnograficzne i dialektologiczne badania terenowe, zbiera opisy dawnych zwyczajów i obyczajów górali z okolic Piwnicznej. Od 1988 roku należy do Zespołu Regionalnego „Dolina Popradu” w Piwnicznej-Zdroju. Jej pisane gwarą wiersze wzbogacają od lat repertuar zespołu. Napisała scenariusze i współreżyserowała wiele prezentowanych przez zespół widowisk.
Jest autorką słów „Krokowioka sądeckiego”, śpiewanego w czerwcu 1999 r. przez pół miliona pielgrzymów przy powitaniu i pożegnaniu Ojca Świętego na starosądeckich Błoniach. Na płycie „Życzymy, życzymy” – wydanej po zakończeniu tej pamiętnej papieskiej pielgrzymi – znalazły się jeszcze dwa utwory jej autorstwa.
źródło: Województwo Małopolskie/Biuro prasowe/jaug/kor)
Śp Tadeusz Szczypta, Moszczenica Niżna
OPS w Starym Sączu wziął udział w Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Studenci ratownictwa medycznego ANS szkolili uczniów LO w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm