Ogłoszenia parafialne, Z ostatniej chwili
„Nie ma miłości. Jest matematyka”. Licealne praktyki diakonów
„Nie ma miłości. Jest matematyka” – taki napis na tablicy ogłoszeń w pracowni matematycznej zobaczył jeden z diakonów. I od razu wiedział, że nie będzie łatwo.
– Jeśli raz się pójdzie nieprzygotowanym na lekcję religii, to jest się straconym u dzieci, a tym bardziej u młodzieży w liceum. A stracony autorytet bardzo trudno jest później odzyskać – twierdzi alumn VI roku WSD w Tarnowie Paweł Krzak. Wraz ze swoimi kolegami diakonami odbywa w tym czasie praktyki katechetyczne w III Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie.
Diakoni wiedzą, że nie można pozwolić sobie na „spontan” i „prowizorkę”. Jest to szkoła profilowana na przedmioty ścisłe, która w diecezji tarnowskiej jest od lat najwyżej punktowana w rankingach „Perspektyw” dla szkół średnich.
– Trochę się denerwowałem, myśląc, jak to będzie. Na szczęście, już od drzwi klasy przywitały mnie uśmiechnięte buzie młodzieży i człowiek poczuł się od razu lepiej, tak swojo. Skoro się wystartowało „w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”, to jak miało nie pójść? Tutaj zauważyłem, jak bardzo ważne jest, żeby być za każdym razem przygotowanym do katechezy – mówi diakon Paweł, który kilkanaście minut wcześniej opowiadał zaciekawionej młodzieży klasy maturalnej, o liturgii święceń kapłańskich.
Diakonom w czasie prowadzonych lekcji towarzyszy dyrektor Wydziału katechetycznego tarnowskiej Kurii diecezjalnej, ks. dr Tomasz Lelito.
– Jaki jest cel praktyk diakońskich w szkołach? Studenci w ramach ćwiczeń z katechetyki prowadzą lekcje religii w szkołach ponadpodstawowych. Zajęcia te wpisują się praktyki pedagogiczne, które pozwalają uzyskać tzw. przygotowanie pedagogiczne do nauczania religii w szkole. Bez tego przygotowania nie mogliby w przyszłości prowadzić szkolnej katechezy. Oczywiście, z pewnością ważne jest doskonalenie warsztatu nauczycielskiego, jednak – moim zdaniem – najważniejsze jest to, aby przyszły katecheta, już na etapie studiów magisterskich po prostu polubił szkołę i uczniów, których będzie w przyszłości nauczał i prowadził – zauważa ks. Lelito.
Również młodzież podziela zdanie ks. Dyrektora. Na nic nie zda się najlepszy warsztat nauczycielski, gdy ktoś po prostu nie lubi swoich uczniów. Dlatego uczniowie z zaciekawieniem i życzliwością zareagowali na praktykantów z WSD.
– Bardzo spodobało nam się, gdy diakon zadał nam zadanie, aby wymyśleć w grupach hasło reklamujące konkretne Boże przykazanie. To było dla nas bardzo kreatywne – mówią uczennice klasy pierwszej, Asia i Julka. Jak same przyznają, doskonale zdają sobie sprawę, że przyjście alumnów po raz pierwszy do wymagającej szkoły średniej, aby samodzielnie prowadzić lekcję katechezy, wiąże się dla nich ze sporymi obawami.
– Było widać, że klerycy bardzo się stresują i czasami było niezręcznie, nastawała taka cisza. Z drugiej strony wiedzieliśmy, że starają się nas zaciekawić – stwierdza młodzież.
Ks. Dyrektor Tomasz przyznaje, że umiejętność opanowania stresu przed prowadzeniem lekcji religii w szkole, również wpisuje się w plan tych praktyk.
– Największą trudnością dla diakonów jest chyba świadomość, że prowadzona katecheza jest obserwowana i oceniana przez prowadzącego ćwiczenia. Poza tym diakoni nie znają uczniów i klas, w których prowadzą tylko jedną lekcję w ramach ćwiczeń. Obawy te jednak zasadniczo szybko znikają w chwili rozpoczęcia lekcji, gdy okazuje się, że młodzież jest bardzo otwarta, życzliwa i przyjaźnie nastawiona względem katechety. Miłą rzeczą było usłyszeć od jednego z przyszłych katechetów, że nie tylko mógłby, ale bardzo chciałby uczyć w takiej szkole, jak III LO w Tarnowie. Niesłychanie budująca jest dobra atmosfera na lekcjach religii, która zapewne jest owocem pracy i postawy katechety na co dzień pracującego w szkole. Diakoni widzą, ze środowisko szkolne jest naprawdę dobrym miejscem, gdzie katecheta może czuć się potrzebnym, zaś przedmiot religia, wbrew pewnym, nieprzychylnym opiniom, pojawiającym się m.in. w niektórych mediach, jest potrzebny młodym ludziom – zauważa ks. Dyrektor.
Diakoni zakończą swoje licealne praktyki w drugim tygodniu grudnia. Następne katechezy alumni poprowadzą podczas wielkopostnych praktyk diakońskich, na wybranych parafiach diecezji tarnowskiej.
Akademia Ciupaga zaprasza na Koncert Kolęd i Pastorałek
Porozumienia z leśnikami podpisane
Ćwierć wieku działalności na rzecz turystyki
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm