Edukacja
Uczniowie „Dwójki” poznali Wrocław w ramach projektu Poznaj Polskę
W dniach 11 do 13 maja br. odbyła się trzydniowa wycieczka klas 7 Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu do stolicy Dolnego Śląska. Wrocław – Stolica Europejskiej Kultury, Miasto Stu Mostów, siedziba małych Krasnali, czyli witaj przygodo!
Uczniowie „Dwójki” w tym roku szkolnym otrzymali, aż 3 dofinansowania na wycieczki szkolne w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Zwiedzili już Warszawę, Wrocław a wkrótce wyjadą do Torunia.
Oto relacja uczniów: Karoliny Wokacz i Bartka Mazura. Posłuchajcie.
Pierwszy dzień: Ostrów Tumski najstarsza, zabytkowa część miasta. W trakcie zwiedzania towarzyszyły nam wszędobylskie Krasnale, urocze, śmieszne, poważne, groźne, wszystkie zabawne. Jest ich już ponad 800 i są w każdym zaułku miasta. Kolejnym etapem naszej wycieczki był jeden z największych Rynków w Polsce. Miejsce pełne zabytków i wielu ciekawostek, o których mogliśmy dowiedzieć się dzięki naszemu przewodnikowi.
Atrakcją dnia okazała się jednak Panorama Racławicka. Dzieło Styki i Kossaka, 15 m wysokości i 114 m długości i już w XIX wieku uzyskała efekt 3D. Przedstawia zwycięską bitwę Polaków z Rosjanami pod Racławicami w 1794r.
Późnym popołudniem zostaliśmy zakwaterowani w bardzo przyjemnym hotelu, 2-osobowe pokoje, pyszna obiadokolacja i przez wszystkich wyczekiwana nocka poza domem.
„Wyspani”, drugiego dnia, od rana zwiedzaliśmy Sky Tower, pierwszy drapacz chmur we Wrocławiu, który ma, aż 212 m wysokości. Punkt widokowy znajduje się na 49 piętrze. Krajobrazy widziane zza okien robią nieprawdopodobne wrażenie. To również świetne miejsce na zdjęcia (efekty można zobaczyć w mediach społecznościowych 🙂 )
Dla wielu uczniów głównym celem wycieczki było ZOO. Jest rzeczywiście fantastyczne! To największy ogród zoologiczny w Polsce. Żyje tu ponad 12 tysięcy zwierząt reprezentujących 1100 gatunków. Mieliśmy więc szansę zobaczyć z bliska zwierzęta ze wszystkich kontynentów świata.
Największe wrażenie zrobiło na nas Afrykarium. W specjalnie wybudowanym kompleksie basenów i akwariów, żyje kilka tysięcy zwierząt pochodzących z Czarnego Lądu.
Niedaleko ZOO była jeszcze fontanna multimedialna przy Pergoli i Hala Stulecia.
Jednym z najpiękniejszych i najbardziej kolorowych miejsc we Wrocławiu jest Ogród Botaniczny. Można tu podziwiać prawie 12 tysięcy roślin. To tutaj odbywały się nasze sesje zdjęciowe, tło stanowiły różne rośliny. Ach Ci paparazzi!
Na koniec dnia Hydropolis, czyli wrocławskie centrum wiedzy o wodzie, które łączy walory edukacyjne z zabawą, a wszystko za sprawą interaktywnej wystaw: 7 stref tematycznych, informacje o przełomowych odkryć podwodnego świata, natury wody i sposobu jej wykorzystania przez człowieka, dziesiątki modeli statków, łodzi i innych konstrukcji, strefa wypoczynku i gier. Wszystko można zobaczyć, dotknąć, sprawdzić jak działa. Jak przystało na Hydropolis wychodziliśmy po zwiedzaniu obiektu mokrzy – prawie wszystkich skusiła orzeźwiająca ściana wody.
Trzeciego dnia żegnaliśmy Wrocław i wyruszyliśmy do bajkowego pałacu w Mosznej, rezydencji śląskiego rodu Tiele-Wincklerów. Pałac jest częściowo udostępniony do zwiedzania; posiada 365 pomieszczeń, 99 wież i wieżyczek, i to nas najbardziej urzekło. Zamek otoczony jest parkiem i oranżerią. I znowu zdjęcia, lody, pamiątki, gry, spacery …
W drodze do domu podziwialiśmy widok z Góry św. Anny i wspominaliśmy ważne wydarzenie historyczne czyli trzecie powstanie śląskie. Dzięki tej lekcji w terenie będziemy pamiętać fakty z 1921r.
W świetnych humorach, pełni wrażeń wracaliśmy do Starego Sącza gdzie na parkingu czekali na nas stęsknieni rodzice.
Już marzymy o kolejnej, niezwykłej, szkolnej wyprawie.
Program naprawczy szpitala i Program współpracy z NGO zostały zatwierdzone przez Radę Powiatu
Obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Miasteczku Galicyjskim
„Wspomnienie” Miejskiej Orkiestry Stary Sącz
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm