Sport, Z ostatniej chwili
Dzisiaj Światowy Dzień Roweru!
3 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Roweru. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych niedawno, bo w 2018 roku. Głównym jego inicjatorem był prof. Leszek Sibilski – niegdyś kolarz torowy, dziś socjolog i wykładowca na amerykańskich uniwersytetach. Publikacją artykułu „Cycling is Everyone’s Business” (ang. „Kolarstwo jest sprawą każdego”), rozpoczął oddolną kampanię, której zwieńczeniem była przyjęta 4 lata temu rezolucja.
Rower jest wielce okej
Celem Światowego Dnia Roweru jest podnoszenie globalnej świadomości na temat korzyści płynących z jazdy na jednośladzie. Rower zasługuje na uznanie, gdyż już od ponad dwóch stuleci jest prostym, niezawodnym, przystępnym cenowo oraz przyjaznym dla środowiska środkiem transportu, dzięki któremu zadbać można nie tylko o zdrowie i kondycję fizyczną, ale także o dobre samopoczucie. Rower coraz częściej jest również najszybszym sposobem poruszania się po mieście – z domu do pracy lub szkoły (i z powrotem). Moda na rower, rozwijająca się infrastruktura oraz coraz większa świadomość społeczna przyczyniają się do wzrostu zainteresowania jazdą na dwóch kółkach. Rower powoli staje się nie tylko sposobem na atrakcyjne spędzenie czasu wolnego, ale wręcz sposobem na życie.
Małopolska na rowery
Zachęcamy do aktywnego świętowania Światowego Dnia Roweru. Zapraszamy na trasy rowerowe VeloMałopolska, dzięki którym w komfortowy i bezpieczny sposób przemierzycie województwo wzdłuż i wszerz oraz dotrzecie do jego największych miast. Po drodze czekać na Was będą malownicze krajobrazy oraz niezliczona ilość atrakcji turystycznych, a wszystko to wsparte odpowiednią infrastrukturą – Miejscami Obsługi Rowerzystów oraz Miejscami Przyjaznymi Rowerzystom. Jak na rowery, to do Małopolski!
– mówi Iwona Gibas z zarządu.
Dzięki sieci VeloMałopolska poznawanie uroków województwa jest łatwe, przyjemne i przede wszystkim bezpieczne. W ramach projektu wyznaczonych zostało 8 tras rowerowych, które przecinają Małopolskę od zachodu na wschód i od południa na północ. Gotowe (przynajmniej w większej części) są już: Wiślana Trasa Rowerowa (WTR), VeloDunajec oraz VeloNatura (będącą częścią międzynarodowej EuroVelo 11) i VeloMetropolis (będącą częścią międzynarodowej EuroVelo 4) – łącznie to ok. 650 km. Przebiegają one m.in. przez Tatry, Pieniny i Puszczę Niepołomicką oraz Nowy Sącz, Tarnów, Oświęcim i oczywiście Kraków. Z założenia wszystkie posiadają utwardzoną nawierzchnię i są odseparowane od ruchu samochodowego lub poprowadzone drogami lokalnymi o mniejszym ruchu. Ponadto łączą się z liniami kolejowymi, dzięki czemu rowerzyści mogą dotrzeć na wybrane trasy pociągiem.
Przemieszczając się trasami VeloMałopolska zatrzymać można się w jednym z Miejsc Obsługi Rowerzystów (MORów) – czyli zadaszonych przystanków, wewnątrz których można schronić się przed deszczem lub wiatrem, zorganizować piknik lub po prostu odpocząć. Warto poza tym zapoznać się z oferta Miejsc Przyjaznych Rowerzystom (MPRów) – czyli punktów gastronomicznych, obiektów noclegowych i atrakcji turystycznych posiadających udogodnienia dla cyklistów. Jest ich na ten moment aż 165!
Trasy spod znaku VeloMałopolska to tylko część rowerowej oferty regionu. Dodatkowo Małopolska ma do zaoferowania imponującą liczbę szlaków rowerowych o różnym poziomie trudności oraz bikeparków i tras MTB.
Aby ułatwić i umilić sobie planowanie rowerowej wyprawy, zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej nawigacji Rowerowa Małopolska oraz wybrania się na wirtualną przejażdżkę po 4 trasach VeloMałopolska. Polecamy również lekturę dwóch przewodników – blogerskiego i rodzinnego – które zawierają relacje znanych i lubianych podróżników z kręcenia kilometrów po różnych regionach Małopolski.
Zapraszamy do rowerowej Małopolski oraz na stronę internetową i na social media, gdzie znaleźć można szereg inspiracji oraz gotowych propozycji wycieczek rowerowych.
Łukasz Pierzga z Łącka Mistrzem Świata w World of Tanks 2024 w Chinach !
Apel PIORiN dotyczący fumigacji!
Nowy salon Ady Sari w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm