Info z rejonu
W Podegrodziu powstaje Muzeum św. ojca Papczyńskiego
12 czerwca w Podegrodziu została odprawiona Msza św. oraz odsłonięto tablicę fundatorów Muzeum świętego z Podegrodzia, które powstaje w miejscu rodzinnego domu Papczyńskich. W wydarzeniu uczestniczyli marszałek Witold Kozłowski oraz radna województwa Marta Mordarska.
Dzisiejsze wydarzenie pokazuje jak ważną postacią dla mieszkańców Podegrodzia jest św. Stanisław Papczyński, o którym mówią „nasz święty”. To wielka postać nie tylko dla tej części naszego regionu, ale także dla całego kraju. Kult Papczyńskiego dociera także zagranicę, o czym mówił podczas Mszy świętej ksiądz kanonik
– mówił w niedzielę marszałek Witold Kozłowski i podkreślił, że dzieło jakim jest budowa muzeum to zasługa ludzi dobrej woli, a przede wszystkim mieszkańców Podegrodzia.
Serce rośnie, kiedy człowiek widzi jak szybko rośnie muzeum, miejsce pamięci o świętym z Podegrodzia. Podziękowania za zaangażowanie w to dzieło kieruję do prezesa Stowarzyszenia „Papczyńskiego” oraz wójta Podegrodzia, którzy aktywnie uczestniczą w tym niełatwym procesie, ale jakże ważnym dla społeczności podegrodzkiej, małopolskiej i polskiej.
W 2019 roku, 3 lat po kanonizacji o. Stanisława Papczyńskiego został wmurowany kamień węgielny pod budowę muzeum. Niespełna trzy lata później, dzięki ofiarności wielu firm i osób prywatnych, w tym także marszałka Witolda Kozłowskiego, ruszyła budowa miejsca pamięci o świętym z Podegrodzia.
Muzeum powstanie w miejscu domu rodzinnego o. Papczyńskiego.
Niedzielne wydarzenie w Podegrodziu, współfinansowane w ramach konkursu „Mecenat Małopolski” było także okazją do muzycznego spotkania. Na scenie wystąpiły zespoły: „Małe Podegrodzie”, „Zbyrcok” z Juszczyna i „Podegrodzie”.
***
Święty Stanisław Papczyński urodził się 18 maja 1631 roku w Podegrodziu. Zmarł w Górze Kalwarii koło Warszawy 17 września 1701 roku.
Był jedną z najwybitniejszych postaci XVII wieku w Polsce: nazywany prorokiem Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej, ojcem ubogich i orędownikiem zmarłych. Jest założycielem Zgromadzenia Księży Marianów – pierwszego męskiego zakonu założonego przez Polaka na ziemiach polskich. Był pisarzem, teologiem, patriotą, mówcą, propagatorem sprawiedliwości społecznej oraz duchowości świeckich w Kościele. Św. Stanisław wniósł swój wkład w formowanie duchowości m. in. króla Jana III Sobieskiego oraz nuncjusza apostolskiego Pignatellego, późniejszego Innocentego XII. Na podręcznikach retoryki bł. S. Papczyńskiego uczyły się pokolenia Polaków m. in. ks. Stanisław Konarski – twórca idei powstania Komisji Edukacji Narodowej.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej z 31 marca 2011 roku, uznał świętego Ojca Stanisława Papczyńskiego za „godny naśladowania wzór Polaka oddanego sprawom Ojczyzny. Aktualność Jego moralnego i obywatelskiego nauczania uzasadnia przybliżenie postaci Ojca Stanisława współczesnemu pokoleniu Polaków, a szczególnie młodzieży”.
UW Małopolska
Wysoka aktywność mieszkańców Sądecczyzny. Nanieśli na KMZB ponad 5 tysięcy zgłoszeń
Olimpiada Wiedzy Psychologicznej
Śp Wanda Pasiut, Cyganowice
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm