Niemcy poinformowali również, że tymczasowa kontrola graniczna ma dotyczyć zwłaszcza granicy niemiecko-austriackiej i służby graniczne będą skoncentrowane przede wszystkim w tamtym regionie.
Obywatele Unii Europejskiej, w tym obywatele Polski, mogą przekraczać granicę na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo tj. paszportu lub dowodu osobistego. Pozostali podróżni – obywatele państw trzecich – są zobowiązani posiadać ważny paszport i inne dokumenty poświadczające prawo do legalnego pobytu i przejazdu przez terytorium państw strefy Schengen.
Pamiętaj o dowodzie lub paszporcie
W związku z decyzją strony niemieckiej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przypomina, że może się zdarzyć, że również Polacy podczas przekraczania granicy zostaną poproszeni o dokumenty. Dlatego należy pamiętać, by mieć przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty.
Niemcy przywracają kontrolę graniczną w tym roku po raz drugi. Po raz pierwszy miało to miejsce od 26 maja do 15 czerwca br. i było związane z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa podczas szczytu G7.
Polska kontrolę graniczną przywracała dwukrotnie. Pierwszy raz w 2012 r. podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, a drugi raz w 2013 r. podczas odbywającej się w Warszawie Konferencji Klimatycznej ONZ.
Możliwość tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej wynika z prawa unijnego, tj. Kodeksu Granicznego Schengen. Ustanowił on wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice wewnętrzne strefy Schengen, w tym zasady prowadzenia kontroli granicznej w przypadku jej przywrócenia.
Kwestia przywrócenie tymczasowej kontroli na niemieckich granicach, będzie poruszana na poniedziałkowym spotkaniu szefów MSW państw UE w Brukseli.
Straż Graniczna monitoruje sytuację
Decyzja niemieckiego MSW jest związana z falą imigrantów, którzy próbują przedostać się do Niemiec.
Polska Straż Graniczna cały czas monitoruje sytuacje na granicy. Pogranicznicy współpracują ze swoimi zagranicznymi odpowiednikami i wymieniają się informacjami. Straż Graniczna dysponuje odpowiednią liczbą funkcjonariuszy, by w razie potrzeby wzmocnić zabezpieczenie granicy. Strażnicy będą podejmować działania adekwatne do sytuacji.
Przypominamy, że jeszcze w 2014 r. wzmocniono procedury współdziałania służb i instytucji na wypadek ewentualnego napływu większej liczby uchodźców. Działania te wypracowano w związku z konfliktem na Ukrainie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, opracowane procedury działania zostaną przeniesione ze wschodniej części Polski na południe kraju.
Nowy salon Ady Sari w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu
Łącko. Nowo wybrani sołtysi rozpoczynają pięcioletnią kadencję
Zmarła Maria Czech, wieloletnia nauczycielka kilku pokoleń młodzieży
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm