Info z rejonu

Sądecki skansen z Tarczą Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”

Opublikowano: 16 września, 2015 o 7:18 am   /   przez   /   komentarze (0)

Na wniosek Prezydenta Miasta Nowego Sącza, podczas XV Sesji Rady Miasta, Sądecki Park Etnograficzny został odznaczony Tarczą Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”. Odznaczenie odebrał dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek w towarzystwie zastępców: Zofii Pulit oraz Romana Kucia. Gratulacje złożyła przewodnicząca Rady Miasta Bożena Jawor wraz z wiceprzewodniczącymi oraz prezydent Ryszard Nowak.  

Robert Ślusarek dziękując za zaszczyt odznaczenia Tarczą Herbową, przypomniał o bogatej historii Sądeckiego Parku Etnograficznego i jego dynamicznym rozwoju na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Przekazał również podziękowania prezydentowi Ryszardowi Nowakowi za wspieranie ważnej dla naszego miasta działalności Sądeckiego Parku Etnograficznego i Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Uzasadnienie do Uchwały o przyznaniu Sądeckiemu Parkowi Etnograficznemu Tarczy Herbowej „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” przedstawiła przewodnicząca Rady Miasta Bożena Jawor.

Przez 40 lat swojego istnienia Sądecki Park Etnograficzny na trwałe wpisał się w kulturowy krajobraz Nowego Sącza i Małopolski, stając się jedną z największych turystycznych atrakcji naszego regionu. Nie można też przecenić jego roli w uchronieniu od zapomnienia i zniszczenia nie tylko dawnej drewnianej architektury Sądecczyzny, ale także tradycyjnej kultury ludowej w całym jej bogactwie i różnorodności.

Sądecki Park Etnograficzny to największe muzeum skansenowskie w Małopolsce, prezentujące architekturę drewnianą i tradycyjną kulturę ludową grup etnograficznych i etnicznych zamieszkujących obszar historycznej Sądecczyzny – Lachów Sądeckich, Pogórzan, Górali Sądeckich, Łemków, Niemców Galicyjskich i Cyganów Karpackich. Skansen obejmuje obszar 20 ha, podzielony na sektory przypisane poszczególnym grupom ludności oraz sektor dworski. W sumie to 78 ekspozycji architektonicznych, z których do najcenniejszych należą: siedemnastowieczny dwóch szlachecki z Rdzawy oraz trzy świątynie trzech różnych obrządków chrześcijańskich – rzymskokatolicka, greckokatolicka i ewangelicka.

Zabytki ludowej architektury drewnianej prezentowane w skansenie nie tylko unaoczniają bogactwo i różnorodność tradycyjnej kultury Sądecczyzny, ale także dają wyobrażenie o wyglądzie dawnej wsi. Sądecki Park Etnograficzny został bowiem zaprojektowany, jako „muzeum – wieś”, w celu jak najpełniejszego i najwierniejszego zaprezentowania kultury materialnej wsi sądeckiej w otoczeniu zbliżonym do naturalnego.
Integralnym elementem „muzeum – wsi” stanowi ożywienie ekspozycji prezentacją dawnych tradycji, obyczajów i zajęć wiejskich. Służą temu rozmaite działania edukacyjne podejmowane od początku istnienia skansenu. Szczególną rolę odgrywają folklorystyczne imprezy plenerowe organizowane na terenie Sądeckiego Parku Etnograficznego.
Można wówczas zapoznać się z zajęciami domowymi i rolniczymi, pracą rzemieślników, podziwiać występy zespołów folklorystycznych oraz inscenizacje zwyczajów i obrzędów. Imprezom towarzyszą nabożeństwa w przywróconych do kultu świątyniach, spektakle teatralne, konkursy i zabawy, degustacje potraw regionalnych, kiermasze rękodzieła i sztuki ludowej oraz wiele innych atrakcji.

Bez wątpienia rola jaką pełni już od wielu lat Sądecki Park Etnograficzny w życiu lokalnej, a także regionalnej społeczności zasługuje na docenienie poprzez przyznanie najwyższego wyróżnienia jakim dysponuje miasto Nowy Sącz i jego Rada Miasta. Tym bardziej, że w bieżącym roku Sądecki Park Etnograficzny obchodzi jubileusz 40-lecia istnienia, pełniąc przez cztery dekady rolę swoistego strażnika historii Sądecczyzny i przekazując bezcenną wiedzę dotyczącą naszej tożsamości kulturowej i społecznej kolejnym pokoleniom. Należy również pamiętać, że popularny skansen przyczyniał i nadal przyczynia się do promocji nie tylko miasta Nowego Sącza, ale całej Sądecczyzny, pokazując w ramach swojej codziennej działalności piękno i bogactwo historyczne sądeckiej ziemi.

 

źródło: UM Nowy Sącz

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"