Wydarzenia, Z ostatniej chwili
III Festiwal Osób Niepełnosprawnych w Nowym i Starym Sączu
W dniach 21-23 września w Nowym Sączu i przy starosądeckim Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania odbędzie się III Festiwal Osób Niepełnosprawnych, w ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego – Marka Sowy o Prezydenta Miasta Nowego Sącza – Ryszarda Nowaka.
O szczegółach trzeciej edycji Festiwalu, podczas konferencji prasowej w sądeckim ratuszu, poinformowali: Leszek Langer, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych, Marta Mordarska, pełnomocnik prezydenta ds. społecznych oraz Elżbieta Poręba ze Stowarzyszenia „Jesteśmy”.
Podobnie, jak to miało miejsce w ubiegłych latach, na Sądecczyznę przyjedzie kilkaset niepełnosprawnych osób z terenu całej Małopolski. Przez trzy dni trwać będzie święto integracji, radości i zdrowej rywalizacji. Festiwal rozpocznie się w poniedziałek 21 września na obiektach Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu. Tam koncertem plenerowym zainaugurowany zostanie bogaty wachlarz propozycji zajęć i zabaw integracyjnych. Odbędą się m.in. warsztaty rękodzielnicze, historyczne i artystyczne. Zostaną zaprezentowane prace wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z terenu Sądecczyzny. Będzie można zwiedzać Sądecki Park Etnograficzny, który w roku bieżącym obchodzi 40-lecie działalności. Wszyscy uczestnicy festiwalu będą uczestniczyć w wykonaniu łańcucha dialogu, integracji i pokoju, który następnie będzie eksponowany na płycie nowosądeckiego Rynku.
Drugiego dnia odbędzie się spartakiada integracyjna na terenach obiektów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu. W Instytucie Kultury Fizycznej PWSZ będą miały miejsce rozgrywki sportowe w konkurencjach indywidualnych i drużynowych. Niepełnosprawni sportowcy powalczą o puchary, medale i nagrody. Zaplanowano konkurencje zręcznościowe i siłowe. Pomiędzy poszczególnymi konkurencjami uczestnicy festiwalu będą mogli obejrzeć pokazy grup uprawiających gimnastykę artystyczną, trenujących na co dzień w nowosądeckim Pałacu Młodzieży.
Trzeciego dnia, na starosądeckich błoniach zostanie rozegrany Bieg o Koronę Świętej Kingi. Konkurencja ta każdego roku cieszy się ogromnym powodzeniem wśród niepełnosprawnych uczestników festiwalu. Największe emocje towarzyszą zazwyczaj podczas kibicowania sportowcom, którzy staną do wyścigów w kategorii na wózkach. Tego dnia zaplanowano również warsztaty związane z samodzielnym wykonywaniem instrumentów muzycznych, które następnie zostaną zaprezentowane i ocenione przez jury. Odbędzie się również Starosądecki Festiwal Muzyki Niezbyt Dawnej, połączony z karaoke. Uczestnicy warsztatów usłyszą także o Festiwalu Muzyki Dawnej, który od niemal czterech dekad odbywa się w Grodzie Świętej Kingi. Na zakończenie tego dnia odbędzie się pokaz lotów gołębi pocztowych. Wybrana grupa niepełnosprawnych osób wypuści w niebo gołębie z apelem o pokój na świecie.
III Sądecki Festiwal Osób Niepełnosprawnych w ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych finansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urzędu Miasta Nowego Sącza i Stowarzyszenia „Jesteśmy”.
fot. Festiwal 2014 r/ arch UM Nowy Sącz
40 lat Koła Wędkarskiego w Łącku
Z językiem w plecaku -bezpiecznie na szlaku
Pilne! Na Sądecczyźnie rozdzwoniły się telefony. Oszuści znów są aktywni
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm