Edukacja

Rok 2023 pod patronatem Mikołaja Kopernika

Opublikowano: 21 listopada, 2022 o 7:52 am   /   przez   /   komentarze (0)

Senat RP przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika.

Rok Mikołaja Kopernika

Senatorowie przypominają w uchwale, że w swoim najsłynniejszym dziele „De revolutionibus orbium coelestium” Mikołaj Kopernik powołanie założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego burzącego następny obraz świata. Jego odkrycie ujawnienia rewolucję naukową zwaną przewrotem kopernikańskim.
W uchwale podkreślono także patriotyzm Kopernika, „przez całe życie był wiernym poddanym królów polskich z dynastii Jagiellonów, jak podano, że nie ma żadnego udziału w stosunku do Ojczyzny, dla którego nawet życie należy wykonać”.

Senat RP inspektor się do uniwersytetu, szkoły, organizacji społecznej i mediów o popularyzację postaci Mikołaja Kopernika, który nie tylko jednego z jednego z odkryć w historii ludzkości, ale zapoczątkował również rewolucję naukową, która postrzega nie świat. Poza pewnym astronomem patronami roku 2023 są Jan Matejko i Wisława Szymborska.

Mikołaj Kopernik

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu, w rodzinie kupieckiej. Był polskim prawnikiem, urzędnikiem, dyplomatą, obniżonym, niższym duchownym katolickim, doktorem prawa kanonicznego, zajmowałem się również astronomią i astrologią, matematyką, ekonomią, strategią wojskową, kartografią i filologią.

Kopernik jest najbardziej znany jako astronom. Jego najsłynniejszym dziełem była „De revolutionibus orbium coelestium”, gdzie znajduje się założenie heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, współzarządzanie do tzw. przewrotu kopernikańskiego. Mówił o sobie Nicolaus Copernicus Thorunensis, podkreślał swoje pochodzenie, swój toruński rodowód.

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"