Kultura
Wystawa najlepszych polskich pejzażystów w Galerii IMO w Starym Sączu
Czy w czasach, w których pejzaż coraz częściej zamyka się w ramach zdjęć robionych smartfonem i masowo wrzucanych na Instagram, jest jeszcze miejsce dla wielkoformatowego, tradycyjnego malarstwa krajobrazowego? Czy wciąż z tą samą estymą wieszamy na ścianach salonów stojące we mgle płaczące wierzby, oniryczne wschody słońca w szuwarach i świeżo ścięte, rozczochrane snopki siana? Czy rodzimy pejzaż opowiedziany pędzlem się broni czy stopniowo ustępuje miejsca bardziej współczesnym, zaawansowanym technologicznie formom zapisywania obrazu?
Galeria IMO oraz Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu zapraszają na nową wystawę malarstwa krajobrazowego Wszystkie pory pejzażu. Współczesne malarstwo polskie. Ekspozycja dzieł znanych i cenionych polskich pejzażystów należących do różnych pokoleń i wywodzących się z kilku środowisk, poprowadzi odbiorcę tak przez tradycyjny realizm, jak i formy bardziej abstrakcyjne.
Wszystkie pory pejzażu pozwolą zatrzymać wzrok na dłużej, zatonąć w chwili, wzruszyć się i nasycić, kontemplować uchwyconą na płótnie urodę i tajemnicę otaczającego nas świata, ale także lepiej poznać nowe sposoby artystycznej ekspresji. To doskonała lekcja „patrzenia ze zrozumieniem”, bo malarstwo to ponadczasowy fenomen, który niezmiennie oferuje niepowtarzalne doznania – głębsze, bardziej wyraziste, intensywne; w lepszej jakości przeżywania, niż jakiekolwiek inne formy nowoczesnej sztuki wizualnej.
Nadbużańskie ostoje, rozległe przestrzenie Bieszczadów, rozgwieżdżone niebo, zakamarki prowincji, przemijanie, zmienność, bezmiar i piękno, bezkresna cisza, misterium natury, odrealnione kolory, nostalgia, niepokój, metafizyka, efemeryczność, liryczna impresja, żywioł, energia, ogrom przyrody – to tylko kilka luźnych skojarzeń, które mogą pojawić się podczas osobistego spotkania ze sztuką pejzażu w Galerii IMO.
Na wystawie, która potrwa od 19 stycznia do 19 kwietnia 2023, będzie można zobaczyć prace wybitnych artystów z różnych stron Polski: Katarzyny Adamek-Chase, Stanisława Baja, Rafała Borcza, Krzysztofa Klimka, Olgi Pawłowskiej, Łukasza Patelczyka i Grażyny Smalej.
W dniu otwarcia ekspozycji – 19 stycznia o godzinie 17. – odbędzie się spotkanie z twórcami, które poprowadzi kuratorka wystawy Agnieszka Tes. To świetna okazja by wysłuchać opowieści największych współczesnych polskich pejzażystów i zajrzeć na chwilę do świata, który na co dzień ginie w multimedialnym hałasie.
Kaja Cyganik
40 lat Koła Wędkarskiego w Łącku
Z językiem w plecaku -bezpiecznie na szlaku
Pilne! Na Sądecczyźnie rozdzwoniły się telefony. Oszuści znów są aktywni
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm