Edukacja, Z ostatniej chwili
Młodzież z Niemiec, Hiszpanii, Grecji i Słowacji w starosądeckim liceum
Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu realizuje projekt LANGUAGE(O)LYMPICS w ramach programu Erasmus+, wspólnie ze szkołami w Eisenbergu (Niemcy), Spiskiej Nowej Wsi (Słowacja), Jerez de La Frontera (Hiszpania) i Kavali (Grecja). Przez cały tydzień uczniowie i nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół z Hiszpanii, Grecji i Słowacji goszczą w Starym Sączu.
Wczoraj z uczestnikami projektu spotkał się starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.
– Powiat to przedsiębiorczy ludzie, niezwykłe dziedzictwo kulturowe, o które dbamy, a także atrakcje turystyczne, które przyciągają do nas gości zarówno z kraju jak i z zagranicy – mówił starosta Marek Kwiatkowski, który podkreślił, że powiat nowosądecki dynamicznie się rozwija dzięki ponadprzeciętnej przedsiębiorczości mieszkańców, którzy decydują się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. I tak na Sądecczyźnie na 10 mieszkańców przypada jedna firma, podczas gdy średnia w kraju wynosi 14 do 1.
Ponieważ projekt LANGUAGE(O)LYMPICS zakłada połączenie sportu z rozwijaniem umiejętności językowych uczniów starosta wspomniał też o rozbudowie bazy sportowej przy powiatowych szkołach, które mają już nowoczesne hale i zewnętrzną infrastrukturę umożliwiającą uprawianie różnych dyscyplin sportu. Mówił też o oddanej niespełna dwa miesiące temu nowoczesnej hali sportowej w Marcinkowicach, gdzie docelowo ma powstać Powiatowe Centrum Sportu oraz tor saneczkowy.
– Wszystko to robimy dla naszej młodzieży, ale i was serdecznie zapraszam, jeśli za rok będziecie gościć na Sądecczyźnie – podkreślił starosta Marek Kwiatkowski.
Sekretarz Powiatu i dyrektor Biura Promocji i Wspierania Organizacji Pozarządowych Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu Justyna Tokarczyk opowiedziała o największych atrakcjach turystycznych regionu. Sądecczyzna dysponuje blisko 12 tysiącami miejsc noclegowych, niemal tysiącem kilometrów oznakowanych szlaków górskich i 1200 km tras i szlaków rowerowych. Na Sądecczyźnie znajdują się też najdłuższe trasy raftingowe. Część z nich ma swój początek na Słowacji. Wspomniała też o możliwości uprawiania sportów wodnych na Jeziorze Rożnowskim, bogatej ofercie dla miłośników narciarstwa i sportów zimowych, a także bogactwie wód mineralnych oferowanych turystom i kuracjuszom.
– Chcemy, by Sądecczyzna była kojarzona z wypoczynkiem dla każdego – dodała Justyna Tokarczyk. – Służyła temu między innymi realizowana w ubiegłym roku ogólnopolska kampania promocyjna „Sądeckie góry dla każdego”, a więc od juniorów do seniorów.
– Poznaliście liczby i statystyki, usłyszeliście o największych atrakcjach Sądecczyzny, teraz czas na to, by je zobaczyć – podsumowała Bożena Mynarek, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego.
Podczas tygodniowego pobytu uczestnicy projektu poznają m.in. atrakcje turystyczne Starego Sącza, Krynicy-Zdroju i Rytra. Zobaczą też Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu. Dodajmy, że w ramach tego projektu uczniowie starosądeckiego LO byli już w Niemczech i Hiszpanii, a w tym roku odwiedzą Słowację i Grecję.
Fot. Paweł Szeliga
Łukasz Pierzga z Łącka Mistrzem Świata w World of Tanks 2024 w Chinach !
Apel PIORiN dotyczący fumigacji!
Nowy salon Ady Sari w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm