Kultura

Stary Sącz. Koncert charytatywny na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji

Opublikowano: 3 marca, 2023 o 5:41 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Już jutro, 4 marca o 18:00, na scenie starosądeckiego Sokoła, wystąpi trzech niezwykłych artystów – Syryjczyk Wassim Ibrahim, urodzony w Meksyku Tomas Celis Sanchez oraz Ukrainka Iryna Hubyak. Całą trójkę, poza oczywistym talentem muzycznym i miłością do dźwięku, połączyła potrzeba niesienia pomocy tym, których życie nagle i niespodziewanie, za to dosłownie – legło w gruzach.

Podczas potężnego trzęsienia ziemi o sile 7,8 w skali Richtera, które uderzyło 6 lutego w obszar graniczny między Turcją a Syrią, zginęło ponad 50 tysięcy ludzi, a kolejne tysiące zostały bez dachu nad głową. Wstrząsy były odczuwalne również w sąsiednich krajach, przy czym ziemia w tamtym rejonie co kilka dni wciąż niepokojąco mruczy. To niewyobrażalny ładunek ludzkiej tragedii, smutku, rozpaczy, utraty najbliższych, utraty dorobku życia, w obliczu których trudno jest przejść obojętnie obok.

Muzycy, którzy zagrają w koncercie charytatywnym na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji, wprowadzą słuchaczy w świat sobie bliski, ten najbardziej osobisty, bo zbudowany z brzmień płynących z ich kultur i serc. Wassim Ibrahim, rocznik ’78, urodził się w Damaszku, ale od siedmiu lat mieszka i tworzy w Krakowie. Wassim jest kompozytorem, instrumentalistą, wokalistą, a także nauczycielem muzyki. Od szóstego roku życia uczył się grać na flecie i lutni, ale profesjonalną karierę rozpoczął dopiero w 2012 r. jako nauczyciel w Higher Institute of Music w Damaszku, gdzie wykładał historię muzyki, prowadził zajęcia z harmonii i kształcenia słuchu. Wykładał gościnnie na Akademii Muzycznej w Krakowie, Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytecie Viterbo oraz University of Wisconsin-La Crosse w USA. Na Akademii Muzycznej w Krakowie uzyskał tytuł doktora w dziedzinie kompozycji muzycznej. Pierwsze własne, autorskie utwory skomponował z myślą o dzieciach – powstało sześć piosenek, które potem trafiły na płytę dedykowaną najmłodszym. W 2015 założył amatorski Chór w Kontakcie, który prowadzi do dziś, i który w 2020 roku został uhonorowany tytułem Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości A.D.2019. W muzyce Wassima Ibrahima słychać dźwięki Orientu, brzmienia starożytnych melodii z kultur Mezopotamii, Turcji, Egiptu i Lewantu, w językach aramejskim, arabskim oraz w różnych dialektach tych krajów – a taka uczta muzyczna nie zdarza się przecież często.

Wśród wielu muzyków, z którymi najchętniej i na co dzień współpracuje Wassim Ibrahim, jest meksykański perkusista o kubańskich korzeniach – Tomas Celis Sanchez, absolwent Akademii Muzycznej w Meksyku w klasie kontrabasu. Muzyk od 20 lat mieszka w Polsce, koncertuje i nagrywa z wieloma cenionymi polskimi i międzynarodowymi muzykami, takimi jak (m.in.) John Taylor (pianista jazzowy), Derrick McKenzie (Jamiroquai), pianista Kelvin Sholar, Jarosław Śmietana, Leszek Możdżer, Ewa Bem, zespół Raz Dwa Trzy, Marcin Pospieszalski, Mieczysław Szcześniak, Anna Maria Jopek czy Justyna Steczkowska. Współpracował z muzykami z Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz młodymi twórcami muzyki współczesnej.

Tomas Celis Sanchez jest zapraszany do udziału w najważniejszych europejskich festiwalach jazzowych (np. Ingolstadt Jazz Tage, International Jazz & Blues Festival Kikinda w Serbii). Grał podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, Haarlem Jazzstadt w Amsterdamie oraz festiwalu City of Music we włoskim Lecce. Współpracował z Polską Filharmonią Bałtycką, Filharmonią Opolską, Filharmonią Częstochowską, Filharmonią Narodową i Kameratą Śląską.
Jako pierwsza w magię brzmień wprowadzi Was jutro Iryna Hubyak – ukraińska bandurzystka, urodzona w ’86 w obwodzie rówieńskim. Iryna jest wielowymiarowo wykształconym muzykiem, absolwentką Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki, gdzie otrzymała tytuł magistra w klasie bandury, w klasie wokalnej i w klasie dyrygentury. Od 2010 roku uczy gry na bandurze w Wyższej Szkole Muzycznej im. Solomy Krushelnytskiej w Tarnopolu, a od czerwca 2014 roku tworzy i gra w trio bandurzystek „Oriana”, z którym koncertuje w Ukrainie i za granicą m.in. w: Polsce, Niemczech, Francji, Bułgarii, Litwie, Finlandii, Tajwanie.

Wstęp na koncert oparty jest na zbiórce datków – zebraną kwotę w całości przekażemy na konto Polskiej Akcji Humanitarnej, utworzone dla ofiar trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji. Nikt z nas – organizatorów, współorganizatorów, wolontariuszy, obsługi technicznej i artystów – nie pobiera wynagrodzenia z tytułu organizacji koncertu. Liczymy na Waszą obecność.

Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu
Kaja Cyganik

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"