Info z rejonu, Z ostatniej chwili
Miłośnikom Beskidu Sądeckiego i przyrody nie jest straszna żadna pogoda
Miłośnikom Beskidu Sądeckiego i przyrody nie jest straszna żadna pogoda! Blisko 50 osób wzięło udział w niedzielę, 7 maja w drugiej wycieczce w ramach akcji „Dbam o Sądeckie 2023”. Pogoda nie rozpieszczała piechurów – było chłodno i mglisto, ale posprzątali niebieski szlak z Łomnicy – Zdrój na Halę Łabowską. W sumie zebrali 8 worków śmieci.
Akcja organizowana jest przez Stowarzyszenie Wyznaczamy Nowe Kierunki. Przewodnikiem na każdej wędrówce jest Zuzanna Długosz, czyli słynna Baba z gór. – Z racji mglistej pogody na szlaku spotkaliśmy mnóstwo ślimaków, a także piękne salamandry plamiste. To największy polski płaz ogoniasty, który jest pod ścisłą ochroną i nie można go dotykać. Wydzielane ze skórą płaza substancje mogą spowodować kłopoty zdrowotne. Szczególnie groźne jest przetarcie oczu dłonią, w której przed chwilą trzymało się salamandrę. Przy każdej okazji warto o tym przypominać, szczególnie dzieciom. Ale trzeba też dbać o dom leśnych zwierząt i mamy nadzieję, że na słynnym szlaku „77 zakrętów, jak nazywana jest niebieska trasa z Łomnicy na Halę Łabowską, będzie już czyściej – mówi Zuzanna Długosz.
Gościem specjalnym wędrówki była Małgorzata Polańska-Kubiak, z grupy Przestrzenne Tkactwo Czarnych Górali. Artystka ludowa przygotowała krótką prezentację na temat rękawic furmańskich. – Dawniej były one noszone przez furmanów, czyli mężczyzn pracujących przy zwózce drewna z lasu lub podczas zimowych prac w gospodarstwie. Były tkane z owczej wełny i znane były w całym paśmie Karpat. Były wyjątkowo ciepłe oraz nie przemakały. Niestety tradycja ich tkania niemal całkowicie zanikła. W Polsce ocalała u nas w rejonie Piwnicznej i Łomnicy. Staramy się tę tradycję zachować dla przyszłych pokoleń i udało się nam wpisać umiejętność tkania rękawic furmańskich na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kultury – mówi Małgorzata Polańska – Kubiak.
Wycieczkę zakończyło wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek i kosztowaniem smakołyków przygotowanych przez wolontariuszy Stowarzyszenia. Kolejna wycieczka w ramach akcji planowana jest w niedziele, 21 maja z Powroźnika do Muszyny.
Akcja „Dbam o Sądeckie 2023” realizowana jest w ramach konkursu „Kocham Sądeckie” przy wsparciu finansowym Powiatu Nowosądeckiego. Patronat honorowy nad akcją objął Marek Kwiatkowski – Starosta Nowosądecki. Partnerem akcji jest Naturalna Woda Mineralna Piwniczanka, która dostarcza wodę na każdą wycieczkę. Workami na śmieci i rękawicami wspiera aktywistów firma PMP Style Sp z oo. W organizację wycieczki z Łomnicy – Zdrój na Halę Łabowską zaangażowane było także Nadleśnictwo Piwniczna – Zdrój oraz Urząd Miasta i Gminy Piwniczna – Zdrój.
fot. Radziak
Dzień Misia w Gaboniu Praczce
Uczniowie szkół podstawowych mogą wziąć udział w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy
40 lat Koła Wędkarskiego w Łącku
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm