Edukacja

Polska będzie miała drugiego w historii astronautę w kosmosie!

Opublikowano: 10 sierpnia, 2023 o 7:30 am   /   przez   /   komentarze (0)

Astronauta z Polski poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Nasz rodak będzie testował najbardziej zaawansowane technologie polskich przedsiębiorców, realizował eksperymenty i program edukacyjny skierowany do uczniów.

Drugi Polak w kosmosie 

4 sierpnia 2023 r. Minister Rozwoju i Technologii, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Axiom Space (amerykańska firma działająca w branży kosmicznej) podpisały porozumienia w sprawie lotu na ISS. Umowy gwarantują, że drugi w historii Polski astronauta będzie uczestniczył w misji kosmicznej na orbitę. Kandydatem jest Sławosz Uznański, ale jego udział w misji musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz amerykańskich partnerów.

Współpraca z ESA i Axiom Space to ważny krok w rozwoju zarówno polskiego sektora kosmicznego, jak i nauki. Polski astronauta na ISS będzie miał okazję przetestować najbardziej zaawansowane polskie technologie. Dla naszych firm to wyjątkowa okazja do zdobycia unikatowego doświadczenia, które będzie potwierdzeniem wysokiej jakości polskich produktów.

We współpracy z ESA Axiom Space będzie zarządzać wszystkimi aspektami wymaganymi do przygotowania i zakończenia misji, w tym dostępem do obiektów szkoleniowych i instruktorów, certyfikacją sprzętu i bezpieczeństwa, zarządzaniem na orbicie oraz wsparciem po misji. Polski astronauta wybrany do misji skupi się na eksperymentach technologicznych.

Udział Polski w ESA

W 2023 r. Polska zwiększyła składkę finansową przekazywaną do Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency, ESA) o 295 mln euro. Dzięki temu polskie firmy będą mogły wziąć udział w wielu programach rozwoju technologii, produktów i usług z zakresu łączności satelitarnej, nawigacji czy obserwacji Ziemi. To ogromna szansa dla polskiego sektora kosmicznego, który znajduje się w przełomowym momencie.

Decyzja o zwiększeniu środków do ESA to ważny krok w realizacji Polskiej Strategii Kosmicznej przyjętej już w 2017 r. Środki będą przeznaczone na sfinansowanie pięciu obszarów działań:

  • Programu bilateralnego PL-ESA budowy satelitów obserwacyjnych;
  • Programu bilateralnego PL-ESA rozwoju technologii;
  • Udziału Polski w programach ESA;
  • Dostępu do badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS;
  • Staży dla Polaków w ESA.

Konkurs na koncepcję eksperymentów na ISS

Firmy z polskiego sektora kosmicznego mogą zgłaszać koncepcje eksperymentów do przeprowadzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nabór ogłosiła Europejska Agencja Kosmiczna we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencją Kosmiczną. Wnioski można składać od 4 sierpnia do 8 września br. Wybrane projekty zostaną zrealizowane na ISS już w 2024 r.

źródło: MEiN

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"