Info z rejonu

Krynica-Zdrój z Certyfikatem Karpackiej Gminy 2015

Opublikowano: 4 października, 2015 o 1:50 pm   /   przez   /   komentarze (0)

25 września w Sromowcach Niżnych zakończyło się II Forum Karpackich Gmin. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Karpaty łączą – mechanizm konsultacji i współpracy dla wdrażania Konwencji Karpackiej”, wspierającego wdrażanie Konwencji Karpackiej.

Forum stało się także dobrą okazją do nagrodzenia samorządów karpackich, które efektywnie realizują cele ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej i krajobrazowej polskich Karpat przez wsparcie wdrażania postanowień Konwencji Karpackiej. Wśród gmin, które otrzymały Certyfikat Karpackiej Gminy jest także Krynica-Zdrój, w imieniu której wyróżnienie odebrał Burmistrz Dariusz Reśko.

Podczas II Forum Karpackich Gmin, w którym uczestniczyli przedstawiciele 200 gmin, samorządowcy i eksperci wspólnie zastanawiali się nad dobrym planowaniem karpackiej przestrzeni. Wspólnie szukano odpowiedzi na pytania: Jak kształtować przestrzeń publiczną w Karpatach? Jakie są realne koszty i konsekwencje błędów popełnianych w planowaniu przestrzennym? Co w praktyce można zrobić, by proces ten usprawnić i prowadzić z poszanowaniem potrzeb społeczności lokalnych i środowiska naturalnego?

Konwencja Karpacka jest porozumieniem międzynarodowym dotyczącym obszaru Karpat, do którego przystąpiły: Czechy, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Ukraina, Węgry. Konwencja zakłada działania na rzecz poprawy jakości życia, wzmocnienia miejscowej gospodarki i społeczności lokalnych oraz zachowania walorów przyrodniczych i dziedzictwa kulturowego. W ramach Konwencji karpackie kraje, które ją ratyfikowały, zobowiązały się do współpracy zakładającej zintegrowane planowanie i gospodarowanie zasobami oraz konieczność uwzględnienia celów ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej i krajobrazowej w politykach sektorowych.

Projekt „Karpaty łączą”, w ramach którego zorganizowano II Forum Karpackich Gmin, realizowany jest w województwach małopolskim i podkarpackim i adresowany jest do lokalnych samorządów, organizacji pozarządowych, lokalnych przedsiębiorców i rolników oraz przedstawicieli środowisk naukowych, służb ochrony przyrody i turystów. Projekt łączy działania na rzecz ochrony siedlisk, utrzymania zrównoważonego użytkowania gruntów w Karpatach, zachowania tradycyjnych sposobów użytkowania ziemi i miejscowych ras zwierząt gospodarskich z działaniami sprzyjającymi zrównoważonemu rozwojowi turystyki, zwiększeniu udziału społecznego we wdrażaniu Konwencji oraz udostępnianiu informacji o przyrodniczym i kulturowym dziedzictwie regionu.

karpacka_gmina_certyfikat

 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"