Edukacja
Finał Odblaskowej Szkoły w „Dwójce”
Współpraca między policją a szkołami to kluczowy element w edukacji dzieci i młodzieży na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jednym z takich innowacyjnych projektów jest konkurs Odblaskowa Szkoła, którego finał w Szkole Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego miał miejsce 27 października. Akademię poprowadzili uczniowie klasy 5a, którzy przygotowali niezwykłą scenkę podkreślającą wagę korzystania z elementów odblaskowych w trudnych warunkach widoczności. Pokazali, jak można uniknąć niebezpiecznych sytuacji, korzystając z elementów odblaskowych. Ta praktyczna prezentacja była bardzo pouczająca, zarówno dla uczniów naszej szkoły jak i nauczycieli.
Dodatkowo zgromadzeni na sali gimnastycznej usłyszeli istotne informacje na temat używania elementów odblaskowych:
1. W Polsce istnieje ustawowy obowiązek noszenia odblasków.
2. Człowiek idący poboczem w ciemnym ubraniu bez odblasków jest widoczny w światłach samochodu z odległości tylko 20 metrów.
3. Człowiek idący poboczem z odblaskiem jest widoczny w światłach samochodu z odległości 150-300 metrów (przy światłach długich nawet do kilometra).
5. Droga hamowania samochodu jadącego ze średnią prędkością to 40 metrów.
6. W Polsce ginie rocznie na drogach ok. 6 tys. ludzi. Rannych zostaje ok. 70 tys. Prawie połowa to piesi i rowerzyści.
7. Od zmroku do świtu zdarza się 50% wszystkich śmiertelnych wypadków.
8. Widoczność decyduje o czasie reakcji i drodze hamowania pojazdów.
Akcja Odblaskowa Szkoła ma na celu zwiększenie świadomości dzieci na temat znaczenia używania elementów odblaskowych w poprawianiu widoczności pieszych na drodze, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy dni są krótsze, a warunki atmosferyczne bywają trudne.
W czasie trwania konkursu „Odblaskowa Szkoła” uczniowie rywalizowali w różnych kategoriach, tworząc prace plastyczne, projekty i piosenki edukacyjne na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym i noszenia elementów odblaskowych. To nie tylko rozwijało ich kreatywność, ale przede wszystkim pomagało zrozumieć, jakie znaczenie ma świadomość zagrożeń na drodze.
Uczniowie nagrodzeni w konkursie plastycznym:
Kategoria klas 1-3:
I miejsce – Piotr Adamczyk – kl. 1b, Lena Karaś – kl. 2b, Natalia Duda – kl. 3b
II miejsce – Justyna Adamczyk – kl. 1b, Szymon Szmugiel – kl. 2b, Jakub Skoczen – kl. 3b
III miejsce – Nikola Kita – kl. 1a, Paweł Adamczyk – kl. 2a, Tomasz Ruciński – kl. 3b
Wyróżnienia – Michał Kozik – kl. 1b, Oliwia Wastag – kl. 3a
Kategoria klas 4-8:
I miejsce – Antonia Makowska – kl. 5b, Janina Karczmarek – kl. 4a
II miejsce – Patrycja Janecka – kl. 6b, Piotr Zelek – kl. 4a
III miejsce – Jakub Biel – kl. 5b, Maja Piątkowska – kl. 4a
Wyróżnienia – Izabela Pietrzak – kl. 6b, Helena Handzlik – kl. 6b, Hanna Gajda – kl. 4a
Ponadto nagrodzone zostały klasy biorące udział w konkursie na najlepszą „odblaskową” piosenkę: klasa 8a, klasa 7a, klasa 7b, klasa 6a, klasa 6b, klasa 5a, klasa 4a.
Zwyciężył teledysk wyreżyserowany przez uczniów klasy 7a. Ta klasa została dodatkowo obdarowana certyfikatem „Dnia bez pytania”. Piosenkę klasy 7a wybrali uczniowie, którzy głosowali wspólnie w zespołach klasowych, a następnie prezentowali wyniki wykorzystując zasady konkursu Eurowizji. Bardzo dziękujemy uczniom i ich wychowawcom za zaangażowanie i propagowanie właściwych zachowań podczas przemieszczania się ulicami. Ci uczniowie również zostali obdarowani słodkimi nagrodami.
Warto podkreślić, że sukces akcji Odblaskowa Szkoła nie byłby możliwy bez wsparcia lokalnych przedsiębiorstw i organizacji. Serdeczne podziękowania należą się firmie Furini Świat Puf i Foteli ze Starego Sącza, która przekazała piękne pufy na nagrody dla uczestników konkursu. Te kolorowe i wygodne pufy będą nie tylko świetnym prezentem dla zwycięzców, ale także przypomnieniem o konieczności dbania o własne bezpieczeństwo na drodze.
Kolejnym partnerem akcji, który zasługuje na uznanie, jest firma Batim – Transport Międzynarodowy i Spedycja ze Starego Sącza. Dzięki wsparciu, organizatorzy konkursu mogli zakupić nagrody dla zwycięzców w konkursach promujących bezpieczeństwo na drodze. Ta inicjatywa pokazuje, że lokalne firmy są gotowe angażować się w społeczne projekty, które przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa w naszym regionie.
Szczególne podziękowania należą się również rodzicom uczniów klas 4-8, którzy wspierają działania szkoły w zapewnianiu uczniom bezpieczeństwa.
Zakończenie konkursu Odblaskowa Szkoła to nie tylko moment uhonorowania zaangażowania uczniów, ale także przypomnienie o znaczeniu edukacji w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci są przyszłością naszego społeczeństwa, i to od ich wiedzy i świadomości zależy, jakie będą statystyki wypadków na drogach. Dlatego takie inicjatywy, jak Odblaskowa Szkoła, są niezwykle ważne i zasługują na nasze pełne wsparcie.
Mamy nadzieję, że coraz więcej dzieci i młodzieży będzie zaangażowanych w naukę zasad bezpieczeństwa na drodze. Dzięki takim inicjatywom, możemy marzyć o przyszłości, w której na naszych drogach będzie mniej wypadków, a życie każdego uczestnika ruchu drogowego będzie bezpieczniejsze.
Koordynatorzy akcji „Odblaskowa Szkoła” w Szkole Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, p. Agnieszka Obrzud, p. Beata Damasiewicz, p. Justyna Tyka dziękują wszystkim zaangażowanym w organizację tego przedsięwzięcia.
Zdjęcia: archiwum szkoły
Łukasz Pierzga z Łącka Mistrzem Świata w World of Tanks 2024 w Chinach !
Apel PIORiN dotyczący fumigacji!
Nowy salon Ady Sari w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm