Kultura

Święto muzyki dawnej – Festiwal Omnia Beneficia „Pro Organo” w Starym Sączu

Opublikowano: 25 czerwca, 2024 o 6:43 am   /   przez   /   komentarze (0)

Koniec czerwca w Starym Sączu to czas, gdy w kościelnych nawach przez kilka dni rozbrzmiewa niebiańska muzyka, która przenosi w inne wymiary, porywa i koi. Przed nami 46. Festiwal Omnia Beneficia (dawniej Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej) – w tym roku niezwykły, bo poświęcony muzyce organowej.

„Pro Organo” – motyw przewodni tegorocznej edycji festiwalu, jest nieprzypadkowy. Stary Sącz doczekał się w końcu pełnej rekonstrukcji organów Jana Głowińskiego z 1679 roku w starosądeckiej farze, co jest wydarzeniem doniosłym nie tylko dla miasta i regionu, ale i całej Europy.

Organy zawsze były i wciąż pozostają instrumentem silnie zindywidualizowanym, budowanym w konkretnej przestrzeni związanej z warunkami architektonicznymi i akustycznymi, instrumentem o określonej stylistyce, często wynikającej z lokalnej tradycji. Stary Sącz odzyskał zatem organy zaprojektowane dla kościoła św. Elżbiety i pierwotnie umieszczone w zachowanej do dziś zabytkowej szafie; dołączył tym samym do elitarnego grona zaledwie kilku miast polskich, w których można usłyszeć organy z XVII wieku w ich oryginalnej lub pieczołowicie odtworzonej postaci”- mówi Marcin Szelest, kierownik artystyczny festiwalu.

Koncertów 46. Festiwalu Omnia Beneficia będzie można posłuchać w dniach 26-30 czerwca, wieczorami, w kościele św. Elżbiety oraz (ponownie!) w kościele Klasztoru Sióstr Klarysek. Formą wstępu na wszystkie koncerty jest, jak co roku, folder programowy w cenie 15 zł, który pełni rolę „karnetu festiwalowego na okaziciela”. Foldery można nabyć bezpośrednio przed koncertem. Tu warto także przypomnieć, że to właśnie w Klasztorze Sióstr Klarysek odnaleziono w 1970 roku czterogłosowy conductus, utrzymany w stylu paryskiej szkoły Notre-Dame, będący przykładem kunsztownej polifonii, uważany za najdawniejszy zabytek muzyki polskiej, który bezpośrednio zainspirował powstanie Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej, przemianowanego w zeszłym roku na Festiwal Omnia Beneficia.

Rozpoczynający się w najbliższą środę 46. Festiwal Omnia Beneficia to wyjątkowa okazja tak dla znawców i miłośników muzyki organowej i muzyki dawnej, jak i dla zupełnie początkujących w tym gatunku słuchaczy. Wydarzenie to będzie uroczystą inauguracją koncertową zrekonstruowanych organów, a więc momentem podniosłych i historycznym. Skromne motto „Pro organo” wyraża nieskończone możliwości nowego (starego) instrumentu, który, chociaż jest przecież zupełnie samowystarczalny – wspaniale łączy się we wspólnej harmonii z głosami wokalnymi i innymi instrumentami, stanowiąc ich podporę i będąc ich równorzędnym partnerem. Koncerty z udziałem organów ukażą szeroki potencjał ich wykorzystania w zróżnicowanym repertuarze, od monumentalnej polichóralności do kameralnych sonat. I tego właśnie możemy spodziewać się na tegorocznej niezwykłej, muzycznej uczcie.

Program Festiwalu:

środa 26 czerwca, Stary Sącz, kościół św. Elżbiety, godz. 19.30
– inauguracja Festiwalu
Lodovico Grossi da Viadana – Salmi a quattro chori
Chór Polskiego Radia – Lusławice, Zespół Festiwalowy, kier art. Marcin Szelest i Andrzej Zawisza

czwartek 27 czerwca, Stary Sącz, kościół Sióstr Klarysek, godz. 19.30
Arie do Grania na Pozytywie
Joanna Radziszewska- Sojka, Anna Zawisza – soprany, Artur Szczerbinin – pozytyw szkatulny

piątek 28 czerwca, Stary Sącz, kościół św. Elżbiety, godz. 19.30
Ricercar Tabulatura
Krzysztof Urbaniak – organy, Anna Zawisza – sopran, Justyna Skatulnik – skrzypce, Simen Van Mechelen – puzon

sobota 29 czerwca, Stary Sącz, kościół św. Elżbiety, godz. 19.30
Capriccio cromatico
Marcin Szelest – organy, Vasa Consort

niedziela 30 czerwca, Stary Sącz, kościół św. Elżbiety, godz. 19.30
Collegium Musicum
UrgentMusic (Niemcy), kier. art. Veronika Skuplik

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"