Polityka, Wydarzenia, Z ostatniej chwili

W Starym Sączu powstanie Centrum Usług Społecznych

Opublikowano: 31 sierpnia, 2024 o 8:59 am   /   przez   /   komentarze (0)

11 małopolskich gmin, w tym Stary Sącz podpisało z Województwem Małopolskim porozumienie partnerskie. Dzięki niemu już za rok w naszym regionie będzie funkcjonować 11 nowych centrów usług społecznych.

W środę 28 sierpnia podpisano umowę partnerską dla realizacji projektu pn. „Małopolskie Centra Usług Społecznych”. Jego koszt to prawie 36 mln zł. W ramach projektu w 11 gminach, które wyraziły wolę współpracy ośrodki pomocy społecznej zostaną przekształcone w centra usług społecznych i rozpoczną realizację usług społecznych dostosowanych do potrzeb mieszkańców. Projekt będzie realizowany przy wsparciu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie. 

Dzięki inicjatywie ustawodawczej Prezydenta RP Andrzeja Dudy od 1 stycznia 2020 r. na poziomie lokalnym można tworzyć struktury koordynujące i integrujące usługi społeczne. Zwiększy to dostęp mieszkańców do tego rodzaju usług, a samorządom gminnym umożliwi trafniejsze i bardziej kompleksowe odpowiadanie na rosnące i zmieniające się potrzeby mieszkańców – nie tylko tych znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, jak w przypadku pomocy społecznej.

Celem CUS nie jest konsolidacja świadczenia usług w jednej instytucji, ale integrowanie i koordynowanie usług świadczonych przez różnych lokalnych usługodawców (publicznych i niepublicznych) współpracujących z centrum. Za pośrednictwem centrum gminy będą miały możliwość realizowania już świadczonych usług społecznych oraz wprowadzania nowych (jako zadań własnych fakultatywnych), wynikających z programów usług społecznych, przyjmowanych w formie uchwał przez rady gminy. Podstawą do opracowania takich programów będzie diagnoza potrzeb i potencjału społeczności lokalnej przygotowywana w centrum raz na pięć lat, konsultowana z mieszkańcami i reprezentującymi ich organizacjami.

Z usług CUS będą mogli korzystać zainteresowani mieszkańcy. Na podstawie sygnalizowanych przez nich potrzeb będą mogły powstawać indywidualne plany usług społecznych – spersonalizowane pakiety usług społecznych na okres od trzech do dwunastu miesięcy.

W centrach będą prowadzone także działania adresowane do całych społeczności lokalnych, a ukierunkowane na integrację mieszkańców oraz podniesienie spójności społecznej. Za realizację tych działań będzie odpowiedzialny organizator społeczności lokalnej. Dzięki temu, w indywidualnych planach usług społecznych będą uwzględniane nie tylko usługi społeczne świadczone przez specjalistów reprezentujących różne zawody pomocowe, lecz także dostępne bezpłatnie działania wspierające o charakterze samopomocowym i wolontaryjnym, prowadzone przez samych mieszkańców (np. pomoc sąsiedzka).

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"