Edukacja
SP 1 w projekcie „Z powstańczej Warszawy do KL Auschwitz”
„Z powstańczej Warszawy do KL Auschwitz” to projekt Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz.
Zgodnie z założeniami organizatorów głównym celem edukacyjnej inicjatywy jest upamiętnienie wydarzeń związanych z 80. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego i deportacją ludności cywilnej – mieszkańców Warszawy – do nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Jego bohaterami są byli więźniowie Auschwitz, którzy o swoich wojennych doświadczeniach opowiadają młodym ludziom.
Do udziału w niecodziennym spotkaniu ze świadkiem historii zaproszeni zostali także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu uczestniczący w realizacji zadań szkolnego projektu edukacyjno – wychowawczego popularyzującego historię II wojny światowej. Gościem młodzieży w oświęcimskim Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście była Pani Zdzisława Włodarczyk.
„Po wybuchu Powstania Warszawskiego 01.08.1944 roku, w trakcie masowych aresztowań, Zdzisława razem ze swoimi rodzicami i młodszym bratem została deportowana do Auschwitz pierwszym transportem ludności cywilnej z Warszawy, poprzez obóz przejściowy dla Polaków w Pruszkowie. Transport przybył do KL Auschwitz 12.08.1944 r. W obozie Zdzisława została oznaczona numerem obozowym 85282. Rodzina została rozdzielona. Najpierw ojciec od swojej żony i dzieci a potem Zdzisława i jej brat od matki. Dzieci zabrano do baraku dziecięcego w Auschwitz -Birkenau. Kiedy mama wyruszyła w Marszu Śmierci do Ravensbrück, oboje z bratem pozostali w Auschwitz-Birkenau, gdzie 27.01.1945 zostali wyzwoleni przez wojska sowieckie.”
W dydaktycznej inicjatywie z Panią Zdzisławą Włodarczyk w dniu 16 października 2024 roku uczestniczyło 30 delegatów klas: 6 a i 6 b oraz opiekunowie młodzieży: Renata Jasińska – Nowacka – nauczycielka SP1, a także Jadwiga Postawa – inicjatorka i koordynatorka współpracy z instytucją popularyzującą historyczną edukację młodzieży.
Zaangażowani – przez koordynator projektu – w patriotyczną edukację uczniowie klas 7 a, 7 b, 8 a, 8 b starosądeckiej SP 1 uczestniczyli ponadto w dniach 16 i 18 października br. w bezpłatnych pobytach studyjnych i bezpłatnych warsztatach edukacyjnych: „Ucieczki z KL Auschwitz”, „Los dzieci w KL Auschwitz”, „Historia zapisana w przedmiocie” , „Obywatele polscy w KL Auschwitz”.
Zwiedzenie nazistowskiego obozu zagłady poprzedziły edukacyjne prelekcje zaplanowane w gmachu SP 1 oraz starosądeckiego Muzeum „Dom na Dołkach” dla uczestników pobytów studyjnych w Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau zorganizowane z inicjatywy Pani Moniki Jackowicz – Nowak – dyrektor Powiatowej i Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu oraz Jadwigi Postawy – koordynatorki projektu współpracy SP 1 z Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Program „Z powstańczej Warszawy do KL Auschwitz” starosądecka SP 1 rekomendowała Szkole Podstawowej im. św. Kingi w Popowicach. W dniu 30 października br. młodzież szkoły – na zaproszenie koordynator patriotycznego projektu – uczestniczyć będzie w bezpłatnym pobycie studyjnym oraz bezpłatnych warsztatach dydaktycznych zatytułowanych „Drutami otoczony skrawek świata…” na wystawie w bloku 21.
Jadwiga Postawa
Śp Tadeusz Szczypta, Moszczenica Niżna
OPS w Starym Sączu wziął udział w Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Studenci ratownictwa medycznego ANS szkolili uczniów LO w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm