Info z rejonu

Małopolskie miasta razem przeciw smogowi

Opublikowano: 20 października, 2015 o 5:15 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Jeszcze intensywniejszą i skuteczną współpracę na rzecz ochrony jakości powietrza w Małopolsce zadeklarowali dziś przedstawiciele Województwa Małopolskiego oraz czterech prezydenckich małopolskich miast: Krakowa, Tarnowa, Oświęcimia i Nowego Sącza. W imieniu Województwa Małopolskiego podpisy pod porozumieniem „Razem Przeciw Smogowi” złożyli marszałek Marek Sowa i wicemarszałek Wojciech Kozak. 

Pamiętam jak dwa lata temu, w tej sali, podpisywaliśmy umowę dotyczącą współpracy na rzecz poprawy jakości powietrza w Krakowie. Od tego czasu udało się zbudować cały ruch społeczny w tej sprawie oraz zgromadzić całkiem pokaźny budżet na realizację naszych założeń – mówił marszałek Marek Sowa. Podkreślił, że w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 na działania związane z regionalną polityką energetyczną zarezerwowano 420 mln euro, w tym ponad 100 mln euro przeznaczonych zostanie na dofinansowanie wymiany kotłów i rozwój sieci ciepłowniczych.

Zarówno Kraków, Nowy Sącz, Tarnów jak i Oświęcim borykają się z problemem nadmiernie zanieczyszczonego pyłem w powietrza i zobowiązane są przez Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego do podejmowania działań naprawczych w celu poprawy jakości powietrza. Sygnatariusze dzisiejszego porozumienia doszli do wniosku, że działania te przyniosą pozytywne efekty tylko w przypadku partnerskiej współpracy zarówno w zakresie wymiany doświadczeń, jak i inicjowania kolejnych działań.

Świadomi zagrożeń, jakie niesie zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego oraz jego wpływu na jakość życia mieszkańców Małopolski, jak również pozostając przekonaniu, iż jedynie wspólne działania na rzecz poprawy stanu powietrza mogą doprowadzić do trwałych, korzystnych dla społeczeństwa efektów, działając jako przedstawiciele Miast Prezydenckich Małopolski oraz Województwa Małopolskiego, na których spoczywa obowiązek inicjowania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie ochrony środowiska, uzgadniamy postanowienia niniejszego porozumienia – czytamy w peambule.

Największe miasta w regionie będą współpraca m.in. w kwestii tworzenia i utrzymania terenów zielonych, budowy parkingów P+R, kontroli palenisk, czy projektów edukacyjnych. Sygnatariusze chcą też wymieniać informacje w zakresie potencjalnych źródeł finansowania projektów, których celem jest ograniczanie zanieczyszczenia powietrza, a także wspólnie lobbować na rzecz zmiany prawa. Łącznie porozumienie określa 12 obszarów wspólnych działań.

 

UMWM

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"