Edukacja
74% dzieci korzysta z Sieci w sposób niewłaściwy
„Cyberzagrożeniami” oraz związaną z nim „cyberprzemocą” zagrożone są w szczególności dzieci, które nie zdają sobie sprawy z coraz częściej czyhających na nie internetowych zagrożeń. Policjanci wciąż poszerzają zakres działań -tak by dotrzeć z przekazem do najmłodszych i uczą jak można uniknąć zagrożenia.
Program „Zagrożenia w Sieci-profilaktyka, reagowanie” powstał jako odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez nauczycieli i rodziców, dostrzegających problem cyberzagrożeń, z którymi mają na co dzień do czynienia dzieci w szkołach podstawowych . Coraz częściej można się bowiem spotkać z opinią, że cyberzagrożenia, powoli zaczynają wypierać inne czyny karalne z polskich szkół.
Program edukacyjny jest realizowany przez Województwo Małopolskie od 2012 roku wraz z Wojewódzką Komendą Policji oraz Naukową i Akademicką Siecią Komputerową (NASK). W ramach projektu od końca 2012 roku profesjonalnie przeszkolone policjantki z Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu przeprowadziły ponad 370 spotkań edukacyjnych z zakresu przeciwdziałania „cyberzagrożeniom” w szkołach podstawowych na terenie naszego powiatu. Do tej pory w spotkaniach wzięło udział ponad 13850 dzieci.
Program został wdrożony we wszystkich szkołach podstawowych na terenie Nowego Sącza oraz powiatu.
Podstawą programu edukacyjnego w obszarze uzależnienia od internetu, adresowanego do dzieci klas 4-6 szkół podstawowych jest przekazanie najmłodszym zasad bezpiecznego korzystania z sieci internetowej oraz zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń związanych z cyberzagrożeniami.
Wszyscy zdajemy sobie sprawę z dobrodziejstw jakie niosą ze sobą nowe technologie informatyczne oraz Internet. Z przeprowadzanych badań wynika, że 98% dzieci korzysta z Sieci codziennie. Niestety aż 74 % z nich w sposób niewłaściwy.
Dane są alarmujące:
- Aż 25 % dzieci deklaruje, że kontaktowało się w sieci z osobami, których wcześniej nie znało osobiście,
- 8% spotkało się twarzą w twarz z kimś, kogo poznało w sieci,
- 17. % dzieci otrzymało wiadomości (np. e-maile) z podtekstem seksualnym.
W ramach spotkań z dziećmi policjanci zwracają szczególną uwagę na pozytywne treści jakie zawiera Internet, jak również na zagrożenia wynikające z korzystania z niego, np.: publikowaniu zdjęć i nagrań w Internecie, uwodzenie przez Internet, prześladowanie z wykorzystaniem Internetu –uzależnienie od komputera – Internetu, czy też treści pornograficznych umieszczonych w sieci, Prowadząc zajęcia policjanci informują o obowiązującym w tym zakresie systemie prawnym, procedurach postepowania w przypadku ujawnienia w placówce zjawiska cyberprzemocy, sposobach zabezpieczenia „dowodów” związanych z cyberprzemocą, instytucjach i organizacjach służących wsparciem i pomocą w tym obszarze.
Dane statystyczne: http://profilaktykawmalopolsce.pl/zagrozenia-w-sieci
ZUS: 877 tys. emerytów i rencistów korzysta z mLegitymacji
Amelia Kaczmarczyk z Gołkowic Górnych na podium „Zaśpiewaj i Ty Niepodległej
Sześciu nowych policjantów ślubowało na sztandar w sądeckiej jednostce
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm