Kultura
„Dolina Popradu” z medalami na 50-lecie działalności
Międzypokoleniowym koncertem, prezentującym różnorodność kultury wybranych grup etnograficznych Małopolski, Regionalny Zespół „Dolina Popradu” uczcił 50-lecie działalności. Podczas uroczystości członek Zarządu Leszek Zegzda wręczył zasłużonym członkiniom Zespołu małopolskie odznaczenia.
Niezwykle barwne widowisko przygotował Zespół Regionalny „Dolina Popradu” na swoje jubileuszowe święto. Z muzycznymi i tanecznymi życzeniami przybyły delegacje zaprzyjaźnionych grup folklorystycznych: Zespół z Podegrodzia, Lipniczanie, Nawojowiacy, Sądeczoki, Bestwina i Piecuchy z Nawojowej. Nie zabrakło także przedstawicieli lokalnych samorządów i instytucji oraz mieszkańców Piwnicznej-Zdroju.
W imieniu samorządu Małopolski gratulacje składał Leszek Zegzda z zarządu województwa.– Małopolska jest krainą absolutnie niezwykłą i przepiękną – mówił. – Pan Bóg obdarzył nas niezwykłą przyrodą, pięknymi ludźmi, ale przede wszystkim niezwykłą kulturą, zarówno tą profesjonalną, jak i lokalną. Ziemia Piwniczańska to przykład w pigułce bogactwa naszego regionu. Niewielka przestrzeń, nie tak liczna grupa ludzi a jakie bogactwo kultury, tradycji i pięknych zwyczajów. Nasza Małopolska jest niezwykła właśnie dlatego, że składa się z takich małych ojczyzn. Pięćdziesięciolecie zespołu „Dolina Popradu” to wielkie święto Małopolski – zaznaczył przedstawiciel samorządu województwa.
Wraz z podziękowaniami i życzeniami od samorządu województwa członek ZWM Leszek Zegzda przekazał zasłużonym członkiniom Zespołu małopolskie odznaczenia. Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski udekorował cenioną poetkę, animatorkę kultury ludowej Wandę Łomnicką-Dulak, a Medale Małopolski „Polonia Minor” wręczył współautorkom licznych sukcesów Zespołu: Marii Sikorskiej i Krystynie Durlak. W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Leszek Zegzda wręczył także Odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Życzenia i gratulacje oraz okolicznościowe upominki przekazywali również: starosta nowosądecki Marek Pławiak, burmistrz Piwnicznej Zbigniew Janeczek i dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” Antoni Malczak, a także przedstawiciele delegacji z Sokółki na Podlasiu wraz z burmistrz Ewą Kulikowską oraz komendantem Placówki Straży Granicznej w Kuźnicy, płk. Adamem Jopkiem.
Laureatka Złotej Odznaki Honorowej Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski:
Wanda Łomnicka-Dulak to poetka, animatorka kultury, regionalistka, a przede wszystkim ambasadorka folkloru i kultury górali nadpopradzkich. Mieszka, pracuje i tworzy w Piwnicznej-Zdroju. Członkini Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich (od 1994 roku), Klubu Literackiego Sądecczyzna (od 1996 roku) oraz Stowarzyszenia Twórców Ludowych (od 1988 roku). Jej poetycki debiut przypadł na rok 1987. Od tego czasu wydała kilkanaście tomików poetyckich. Jest współorganizatorką Międzynarodowych Spotkań Poetów (polskich, słowackich i łemkowskich) „Wrzosowisko” w Piwnicznej-Zdroju. Pisze scenariusze, prowadzi koncerty z cyklu „Dymi kocioł Karpat”. Aktywnie działa na rzecz lepszego poznania kultury sąsiednich nacji. W 2005 roku wydała słownik gwary górali nadpopradzkich „Matusine słówecka”. Jest takie autorką kilkudziesięciu publikacji o charakterze regionalnym w wydawnictwach zbiorowych. Jej artykuły o góralach nadpopradzkich, ich historii i obyczajowości znalazły się w opracowaniach monograficznych. Od ponad 20 lat zajmuje się dokumentowaniem powoli ginącego już folkloru górali nadpopradzkich. Prowadzi etnograficzne i dialektologiczne badania terenowe, zbiera opisy dawnych zwyczajów i obyczajów górali z okolic Piwnicznej. Zapisuje je i publikuje w formie felietonów gwarowych w czasopiśmie „Znad Popradu”. Od 1988 roku należy do Zespołu Regionalnego „Dolina Popradu” w Piwnicznej-Zdroju. Jej pisane gwarą wiersze wzbogacają od lat repertuar zespołu. Jest autorką scenariuszy i reżyserem wielu prezentowanych przez zespół widowisk. Jako tancerka Zespołu Regionalnego „Dolina Popradu” bierze czynny udział w licznych koncertach i festiwalach. Jest takie członkinią żeńskiej grupy śpiewaczej działającej w ramach zespołu. Dba o repertuar i czystość gwary.
Laureatki Medalu Małopolski „Polonia Minor”:
Maria Sikorska w trakcie 36 lat spędzonych w Zespole Regionalnym „Dolina Popradu” wzięła udział w wielu przeglądach i festiwalach, zarówno w kraju jak i za granicą. Wśród licznych nagród jakie zdobyła z Zespołem najważniejsze to: „Złote Serce Żywieckie” (1995, 2013, 2015), „Brązowe serce żywieckie” (1981), nagroda za uratowanie stroju czarnych górali – na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu; „Złota Ciupaga” (2011, 2015), „Srebrna Ciupaga” (1995), „Brązowa ciupaga” (1988) – na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem; I miejsce w Przeglądzie Dorobku Kulturalnego Wsi „Przytoczna ‘87”; Grand Prix (2012) i II nagroda w Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie; II nagroda w Konkursie Obrzędów Weselnych „Kadzidło 2002”; I miejsce za taniec oraz śpiew podczas V Międzykulturowego Przeglądu Zagłębie i Sąsiedzi w Dąbrowie Górniczej (2013), II miejsce (2010) oraz główne trofeum „Złota Różdżka” (2011) w Małopolskim Konkursie Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY w Łużnej; I miejsce podczas XXVI Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej; nagroda Narodowego Centrum Kultury na Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie (2010). Wraz z żeńską grupą śpiewaczą działającą przy Zespole była wielokrotnie laureatem Konkursu Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych DRUZBACKA w Podegrodziu (nagroda główna „Złoty Słowik”- 2011, I nagroda – 1999, 2001, 2009, 2014), konkursu podczas Festiwalu Folkloru Polskiego SABAŁOWE BAJANIA w Bukowinie Tatrzańskiej (2014 – Grand Prix w kategorii grup śpiewaczych). Grupa jest także laureatem Serc na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu oraz I nagrody (2012) w kategorii grup śpiewaczych podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Pełni funkcję członka Zarządu Stowarzyszenia Górali Nadpopradzkich w Piwnicznej-Zdroju.
Krystyna Durlak od 37 lat nieprzerwanie, aktywnie uczestniczy w pracach Regionalnego Zespołu „Dolina Popradu”. Od 24 lat pełni pieczę nad zespołową garderobą. W jej rękach świetność odzyskało wiele starych egzemplarzy ubiorów górali nadpopradzkich odnalezionych podczas badań terenowych. Wykonała komplet stroju (damskiego i męskiego), który prezentowany jest w Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu. Jest także autorką miniatur strojów „czarnych górali” prezentowanych w miejscowych ośrodkach wczasowych. Krystyna Durlak jest niezwykle aktywną członkinią Zespołu. Brała udział w wielu przeglądach i festiwalach zarówno na terenie kraju, jak i poza granicami (Czechosłowacja, Finlandia, Francja, Węgry). Uczestniczyła w Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, gdzie wraz z Zespołem zdobyła „Złote Serce Żywieckie” (1995, 2013), „Srebrne Serce Żywieckie” (1987), „Brązowe Serce Żywieckie” (1981), nagrodę za uratowanie stroju czarnych górali; nagrody: w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem – „Złota Ciupaga” (2011), „Srebrna Ciupaga” (1995), „Brązowa Ciupaga” (1988); w Przeglądzie Dorobku Kulturalnego Wsi „Przytoczna ‘87’ – I miejsce; w Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie – Grand Prix (2012) i II nagroda (1985); w Konkursie Obrzędów Weselnych „Kadzidło 2002” – II nagroda; podczas V Międzykulturowego Przeglądu Zagłębie i Sąsiedzi w Dąbrowie Górniczej (2013) – I miejsce; w Małopolskim Konkursie Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY w Łużnej – II miejsce (2010) oraz główne trofeum „Złota Różdżka” (2011); w XXVI Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej – I miejsce oraz Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie (2010) – nagroda Narodowego Centrum Kultury. Brała udział w nagraniach dla Polskiego Radia, Radia Kraków, a także dla telewizji, m.in. w ramach cyklu „Zwyczaje i obrzędy”.
źródło i fot. UM Kraków
Śp Tadeusz Szczypta, Moszczenica Niżna
OPS w Starym Sączu wziął udział w Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Studenci ratownictwa medycznego ANS szkolili uczniów LO w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm