Polityka, Z ostatniej chwili
Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Sądeczanie pamiętali!
Prezydent Ryszard Nowak wraz z wiceprezydentem Wojciechem Piechem oraz przewodniczącą Rady Miasta Bożeną Jawor uczestniczyli w obchodach 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości rozpoczęła msza święta koncelebrowana w kościele Matki Bożej Niepokalanej przez ks. proboszcza Kazimierza Markowicza, ks. prałata Antoniego Koterlę i ks. Wojciecha Łokcia.
W homilii ks. proboszcz Kazimierz Markowicz przypomniał grudzień 1981 roku i kolejne miesiące, w których Polacy walczyli o wolność i godność. Przypomniał podejmowane przez Ojca Świętego Jana Pawła II działania, które miały pomóc wyjść Polsce z kryzysu.
– Ojciec Święty modlił się za Polskę. Troska Jana Pawła II o własną Ojczyznę pozwalała przetrwać tym, którzy walczyli o wolność narażając własne życie.
Po eucharystii Sądeczanie w asyście licznych pocztów sztandarowych przeszli pod pomnik Solidarności. Tam szef sądecko-gorlickiego oddziału NSZZ „Solidarność” Krzysztof Kotowicz przypomniał czasy stanu wojennego, grudniową noc 1981 i podkreślił, że wprowadzenie przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego w Polsce to rozpoczęcie wojny, która miała na celu zdusić rozpoczęte przemiany polityczne jak i gospodarcze w kraju.
– Już w nocy z 12 na 13 grudnia komunistyczni siepacze wdzierali się do domów i mieszkań działaczy NSZZ Solidarność dokonując masowych aresztowań. W niektórych regionach kraju rozległy się strzały. To władza strzelała do robotników. Ta władza, która zapewniła w konstytucji równość i wolność obywateli. Władza, która dała obywatelom wszystko: kartki na cukier, mięso nawet na papierosy i wódkę. No cóż jeszcze można było chcieć? Tych, którzy myśleli inaczej trzeba było zastrzelić, zamordować, zniszczyć– mówił przewodniczący „Solidarności”.- W kraju szalał terror. Wprowadzono godzinę milicyjną, nastąpiły aresztowania i zwolnienia ludzi z pracy. Uciszano ludzi, którzy mówili prawdę, jak ksiądz Jerzy Popiełuszko.
Krzysztof Kotowicz przypomniał, że w całym kraju w czasie stanu wojennego według oficjalnego rejestru zginęło ponad 100 osób.
– Represje nie ominęły również Ziemi Sądeckiej. Pamiętam tą grudniową noc. Internowano do Załęża koło Rzeszowa 26 osób. Kolejne aresztowania, 17 osób to rok 1982. Natomiast w 1984 roku po rewizjach aresztowano 14 osób. Przy tej okazji należy wspomnieć również o śp. Zbigniewie Szkarłacie, który poniósł śmierć w wyniku pobicia, w lutym 1986 roku. Dzisiaj obchodzimy dzień pamięci ofiar stanu wojennego. W tym dniu spotkaliśmy się na wspólnej modlitwie i tu pod Pomnikiem Solidarności, by oddać hołd ofiarom stanu wojennego. Należy podkreślić, że ofiary to nie tylko osoby internowane, aresztowane ale również ich rodziny matki, żony i dzieci. Niektórzy przez całe następne lata przeżywali traumę jak ich bliskich w nocy skutych kajdankami wyprowadzano z domu. Do ofiar stanu wojennego należy zaliczyć również tych którzy dostali bilet w jedną stronę. Oni przez długie lata nie mieli prawa powrotu do domu. Pomimo dramatycznych wydarzeń Solidarność wciąż żyła, w ukryciu. Organizowano pomoc dla potrzebujących prowadzono działalność informacyjną i wydawniczą.Wsparcia udzielał kościół. Odbywały się msze za Ojczyznę.
Dzisiaj ofiarom tamtym wydarzeń oraz wszystkim zaangażowanym w działalność Solidarności dla dobra Ojczyzny i obywateli jesteśmy winni pamięć. Dzisiaj również powinniśmy angażować się, w to co dzieje się w naszym kraju, aby Polska była Polską – zakończył swoje wystąpienie szef sądecko-gorlickiego oddziału NSZZ „Solidarność” Krzysztof Kotowicz.
Po wystąpieniu przewodniczącego wiązanki kwiatów złożyły delegacje: parlamentarzystów, władz miasta, powiatu, przedstawiciele Rady Miasta Nowego Sącza, NSZZ „Solidarność”, sądeckich struktur Prawa i Sprawiedliwości, Gazety Polskiej. Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zakończyły się odśpiewaniem, wykonywanej przez Jacka Kaczmarskiego, piosenki pt. „Mury”, która stała się hymnem rodzącej się „Solidarności” i antykomunistycznej opozycji.
Uroczystości pod pomnikiem „Solidarności” poprowadził Janusz Michalik z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu.
źródło i fot. mat prasowe UM Nowy Sącz
Urzędnicy przypominaj o nowych zasadach użytkowania urządzeń grzewczych
Służby przygotowane do zimy
20 000 zł wsparcia dla Gminy Stary Sącz na „Podróże z Klasą” od Ministra Edukacji”
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm