Edukacja
24% starosądeckich gimnazjalistów było świadkiem przemocy
–24% ankietowanych było świadkiem przemocy. 76% nie miało takich doświadczeń –tak wynika z ankiety przeprowadzonej w gimnazjach na terenie miasta i gminy Stary Sącz. Dane zostały zebrane na przełomie października i listopada 2015 r. Zrealizowano łącznie 731 ankiet.
Uczniowie , którzy byli świadkami przemocy zauważyli, że miała ona miejsce: w miejscu publicznym (18%), na terenie szkoły (5%) oraz w domu (2%) , następnie w Internecie (9%). 6% wskazuje na inne nieokreślone miejsca. Jak zaznaczyli ankietowani, przemoc była stosowana wobec koleżanek i kolegów (6%) , następnie wobec nieznanych osób (19%), wobec osób z osób z rodziny (1%) i wobec nauczycieli (1%). 9% wskazało na inne osoby.
Ankietowani w 95% deklarowali, że nie doświadczyli przemocy. Doświadczeń tego typu posiada 5% uczniów, którzy brali udział w badaniu diagnozującym.
Kolejne pytanie w kwestionariuszu skierowanym do młodzieży szkolnej gminy Stary Sącz dotyczyły oceny relacji rodzinnych z wymienionymi osobami: mama, tata, babcia, dziadek, ciotki, wujkowie, nauczyciele, nauczycielki, koleżanki, koledzy. Większość respondentów ocenia poczucie bezpieczeństwa z mamą, tatą oraz babcia i dziadkiem za silne. 43%-44% uczniów szkoły gimnazjalnej czuje się bezpiecznie w obecności kolegów i koleżanek. Najmniejsze poczucie bezpieczeństwa wskazują w obecności nauczycieli i nauczycielek, a także wujków i ciotek.
Ankietowani zwrócili by się najpierw o pomoc do rodziców, gdyby doświadczyli przemocy lub byli jej świadkiem. Następnie do Policji, Straży Miejskiej (40%). 19% zwróciłoby się o pomoc do nauczycieli. 17% skorzystałaby z telefonem zaufania. Pozostałe 17% poprosiłoby kolegów i koleżanki. Rażącym wynikiem jest, że 49% radziłoby sobie samo albo szukało pomocy w Internecie 10%.
Podsumowując: 24% ankietowanych było świadkiem przemocy. 7% deklaruje, że przemoc była stosowana w domu oraz na terenie szkoły, a akt przemocy był stosowany w stosunku kolegów i koleżanek oraz członków rodziny. Wskaźnik ten jest bardzo wysoki, należy zauważyć, że teren placówki szkolnej powinien być miejscem, gdzie młodzi ludzie będą mieli poczucie bezpieczeństwa. W tym obszarze również można prowadzić działania profilaktyczne np. przeprowadzenie spotkania z młodzieżą szkolną mającą na celu przekazania wiedzy na temat możliwości reagowania na zachowania agresywne.
„Potrzeba refleksji nad naszym życiem. Czasy są lepsze, ale czy my jesteśmy lepsi?” Odpust w parafii św. Elżbiety w Starym Sączu
Śp Józefa Padula, Moszczenica Niżna/Lipie
Wielki sukces Kacpra Dąbrowskiego. Flecista ze Starego Sącza objął prestiżowe stanowisko w Filharmonii w Pilźnie
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm