Na sygnale, Z ostatniej chwili

3398 interwencji strażaków w 2015 roku

Opublikowano: 4 stycznia, 2016 o 1:28 pm   /   przez   /   komentarze (0)

W 2015 roku odnotowano 3398 interwencji w tym 995 pożarów, 2084 miejscowych zagrożeń oraz 319 alarmów fałszywych. W tym roku zanotowano mniej interwencji niż w 2014 roku. W całym 2014 roku zanotowano 3641 zdarzeń. W 2014 roku było  pożarów 772, miejscowych zagrożeń 2593 a alarmów fałszywych  265.
W 2015 roku nie odnotowano żadnych anomalii pogodowych stąd spadek miejscowych zagrożeń o ponad 500 interwencji. Zanotowano znaczny wzrost liczby pożarów o ponad 200. Duża liczba pożarów to między innymi pożary suchych traw na wiosnę oraz w sierpniu a także pożary  sadzy w kominie w sezonie grzewczym. W pożarze traw w dniu 28 sierpnia poparzony został mężczyzna. W wyniku obrażeń mężczyzna zmarł.
W grupie pożarów dużym problemem w 2015 roku były pożary w których znalazły się butle gazowe z acetylenem oraz propanem butenem. Do takich pożarów należał pożar w dniu 14 lutego w Klęczanach  w kamieniołomie gdzie znajdowały się butle z acetylenem i tlenem. W dniu 12 marca w Grybowie w wyniku wybuchu gazu z butli powstał pożar budynku mieszkalnego, w który poszkodowana została kobieta. Budynek uległ całkowitemu zniszczeniu. W dniu 11 września w Nowym Sączu przy ulicy Starodworskiej palił się garaż, w którym znajdowało się pięć butli między innymi z acetylenem, tlenem oraz dwutlenkiem węgla. Jedna z butli wybuchła podczas dojazdu strażaków do pożaru. Nikt nie ucierpiał. Gaszenie i chłodzenie butli trwało kilka godzin.  W dniu 28 września w Białej Niżnej w budynku mieszkalnym wybuchł gaz z butli. W wyniku wybuchu poparzeniu uległ starszy mężczyzna. Wybuch gazu uszkodził  budynek mieszkalny. W dniu 21 listopada w Łyczance w budynku  mieszkalnym doszło do wybuchu butli z gazem. Poszkodowanych zostało dwóch mężczyzn. Uszkodzeniu uległ budynek mieszkalny. W wyniku odniesionych obrażeń jeden z mężczyzn  zmarł w szpitalu. To najtrudniejsze i najtragiczniejsze pożary gdzie strażacy zetknęli się z butlami gazowymi.
Dosyć dużą grupą pożarów stanowiły pożary pojazdów osobowych i ciężarowych.  Między innymi w dniu 2 lipca gaszono dwa pożary samochodów osobowych w Nowym Sączu na ulicy Sienkiewicza. W dniu 28 lipca w jednym czasie paliły się samochody ciężarowe w Chełmcu i  Starej Wsi.
W dniu 2 czerwca w tym samym czasie gaszono pożary budynków mieszkalnych powstałych  od wyładowań atmosferycznych tj. w Grybowie i Białej Niżnej. Zanotowano też kilka pożarów pustostanów.  Paliły się też stolarnie: w styczniu w Krynicy Zdroju a w sierpniu w Roztoce Wielkiej.
W grupie miejscowych zagrożeń zanotowano w dniu 3 kwietnia na drodze głównej w Cieniawie zderzyło się kilka samochodów. W dniu 17 kwietnia w Piwnicznej Zdroju zderzył się bus z samochodem osobowym. Jedna osoba z samochodu osobowego poniosła śmierć na miejscu. W dniu 8 maja w Bilsku wydobywano człowieka , który wpadł do studni. W dniu 31 maja w Tropiu poszukiwano mężczyzny, który utonął. W dniu 10 sierpnia w Witowicach Dolnych było zderzenie samochodów osobowych gdzie kilka osób zostało poszkodowanych. Jeden samochód zapalił się. Poszkodowanych transportował śmigłowiec LPR. W maju w Siołkowej a we wrześniu w Bączej Kuninie wydobywano osoby przygniecione przez ciągniki rolnicze. Osoby te poniosły śmierć na miejscu. W dniu 17 października w Nowym Sączu na ulicy Długosza w budynku gdzie znaleziono martwego mężczyznę dokonywano pomiarów stężenia tlenku węgla. Ewakuowano wszystkich mieszkańców kamienicy. W dniu 9 listopada w Żegiestowie usuwano skutki zderzenia dwóch samochodów ciężarowych i samochodu osobowego. Jedna osoba poniosła śmierć na miejscu.
Zanotowano wzrost alarmów fałszywych. Najwięcej ich jest (ponad 200) z instalacji wykrywania pożarów.

źródło: PSP Nowy Sącz

fot. OSP Barcice prowadzi akcję edukacyjną dla Gimnazjalistów 

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"