Info z rejonu

„Nowy Sącz robi dużo, abyśmy oddychali lepszym powietrzem”

Opublikowano: 11 stycznia, 2016 o 2:09 pm   /   przez   /   komentarze (0)

Blisko 35 mln zł, z czego większość pozyskana ze środków zewnętrznych – tyle Nowy Sączy przeznaczył na poprawę jakości powietrza w latach 2007-2015. Realizowane są liczne projekty, a wśród nich nadal kontynuowany jest program KAWKA, który pozwala na wymianę starych pieców węglowych na nowoczesne i ekologiczne urządzenia. Ochrona powietrza znalazła się także na liście strategicznych zadań miasta w ramach przyjętej przez Radę Miasta Strategii Rozwoju Nowego Sącza 2020+. 

– Nowy Sącz robi bardzo dużo, aby wpłynąć na znaczną poprawę jakości powietrza w naszym mieście i widać tego efekty. Na podstawie badań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie wiemy, że od 2011 roku powietrze w Nowym Sączu ulega regularnej poprawie. To dobra informacja, ale nie koniec dalszych starań mówi wiceprezydent Wojciech Piech. Dodaje, że Nowy Sącz zawsze będzie miał pewien problem w tym obszarze, głównie ze względu na położenie geograficzne miasta w kotlinie.Należy pamiętać, że to od samych mieszkańców Nowego Sącza, a także mieszkańców okolicznych gmin, zależy jakim powietrzem oddychamy. To niezwykle istotne, czym palimy w naszych domowych paleniskach, dlatego będziemy kłaść dalszy nacisk na podnoszenie świadomości społecznej w tej kwestii. Miasto opracowało również tak ważny Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, co pozwoli na podejmowanie kolejnych inicjatyw w obszarze ochrony powietrza.

Miasto nadal kontynuuje realizację projektu KAWKA, który dotychczas pozwolił na wymianę pieców na nowe i efektywne urządzenia w blisko 400 gospodarstwach domowych. Przeznaczono na ten cel ponad 10 mln zł, z czego 7 mln udało się pozyskać ze środków zewnętrznych. Jednocześnie towarzyszą temu kontrole palenisk domowych, prowadzone także we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowego Sącza, co ma wpływ na tzw. niską emisję.

Nowy Sącz finansuje instalacje solarne do podgrzewania wody, wykonana została modernizacja systemu ciepłowniczego na terenie miasta, a baza autobusowa w ramach komunikacji miejskiej opiera się w większości na pojazdach spełniających normę emisji spalin Euro 5. W planach jest również dalsza rozbudowa bazy autobusowej o pojazdy spełniające jeszcze ostrzejszą normę Euro 6.

 

Warto podkreślić, że miasto przystąpiło do realizacji programu, w ramach instrumentu finansowego LIFE, pod nazwą „Wdrożenie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”, koordynowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. To jednak nie koniec zaangażowania Nowego Sącza w dalszą poprawę jakości powietrza. Miasto przystąpiło również do porozumienia miast prezydenckich Województwa Małopolskiego „Razem przeciw smogowi”.

Prezydent Ryszard Nowak podjął dwie kolejne inicjatywy, które w najbliższym czasie wpłyną na poprawę sytuacji w tym ważnym dla miasta obszarze.
Pierwsza, to wystosowana propozycja współpracy partnerskiej, w ramach porozumienia „Kotlina Sądecka w zdrowej atmosferze”, którego celem będzie nie tylko wymiana informacji, ale również podjęcie wspólnych działań w zakresie pozyskiwania środków, a potem realizacji projektów wpływających na poprawę powietrza na terenie Nowego Sącza i subregionu sądeckiego. Takie kompleksowe podejście pozwoli na jeszcze bardziej efektywne działania, obejmujące ościenne gminy, w których również znajdują się poważne źródła niskiej emisji.
Druga inicjatywa, to planowane porozumienie z Politechniką Warszawską i Akademią Morską w Gdyni. Jej celem będzie stworzenie systemu opomiarowania jakości powietrza na terenie Nowego Sącza, opartego o kilka urządzeń monitorujących, zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Dzięki Temu możliwe będzie rzeczywiste określenie problemu ochrony powietrza, a potem podjęcie dalszych działań interwencyjnych. Miasto w ten sposób chce uniknąć częstych rozbieżności między danymi prognozowanymi, a rzeczywistymi pomiarami z urządzenia znajdującego się przy ulicy Nadbrzeżnej (przykład rozbieżnych prognoz podawanych oddzielnie dla miasta i województwa znajduje się w grafikach poniżej).

UM Nowy Sącz

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"