Info z rejonu

Jak czysto palić w piecu ?!

Opublikowano: 16 lutego, 2015 o 8:09 am   /   przez   /   komentarze (5)

Jak czysto palić w piecu?

Ogrze­wa­nie węglowe nie musi być śmierdzące i uciążliwe. Nawet w naj­star­szym piecu możesz palić bez dymu i cią­głego bie­ga­nia do kotłowni. Wystarczy nauczyć się palić właściwie – podkreśla na swoim blogu niejaki Juzef (oryginalna pisownia). Z zawodu programista, z konieczności domowy palacz.

Jak to zrobić? Nic prostszego.

Lep­szą metodą pale­nia w więk­szo­ści kotłów jest roz­pa­la­nie od góry. Likwi­duje ona nie­mal cał­ko­wi­cie dym, nie wymaga cią­głego doglą­da­nia kotłowni i daje dużo wię­cej cie­pła z tej samej ilo­ści opału.

Jak działa roz­pa­la­nie od góry?

Jak to się robi po sta­remu: paląc od dołu, naj­pierw wrzu­casz pod­pałkę, roz­pa­lasz, a potem dosy­pu­jesz węgla. Węgiel pali się z dołu do góry. Gdy­byś sie­dział i dorzu­cał po pół szu­felki co 10 minut, to pali­łoby się oszczęd­nie i czy­sto. Ale kto ma na to czas? Dla­tego więk­szość ludzi sypie od razu całe wia­dro na żar. Do komina leci wtedy nie­spa­lony gęsty, śmier­dzący dym i sadza. Mar­nu­jesz w ten spo­sób opał, za który słono zapłaciłeś.

kocio1em5-400x332

Jak roz­pa­lić lepiej? roz­pa­la­jąc od góry, naj­pierw wsy­pu­jesz więk­szą ilość węgla, potem wrzu­casz pod­pałkę i roz­pa­lasz na wierz­chu. Węgiel pali się odwrot­nie niż dotąd, z góry do dołu. Dym wydo­sta­jący się z węgla musi teraz przejść przez war­stwę żaru, gdzie ulega spa­le­niu, więc do komina lecą czy­ste spa­liny. Zamiast dymu powstaje wię­cej ciepła.

kocio2hp9-400x343

 

Na tej samej zasa­dzie dzia­łają pal­niki w kotłach podaj­ni­ko­wych i dla­tego kotły te spa­lają węgiel czy­sto i efektywnie.

Czy to działa?

Tak — potwier­dzają to setki tysięcy czy­tel­ni­ków wątku na forum Mura­tora, któ­rego licz­nik odwie­dzin przez kilka lat prze­kro­czył już 5 milio­nów. Nikt nie obie­cuje, że od początku będzie łatwo, ale to jak z jazdą na rowe­rze: gdy nabę­dziesz wprawy, nie będziesz żałować.

Roz­pa­la­nie od góry jest znane za gra­nicą i pole­cane np. przez pro­du­cen­tów komin­ków, a w RPA pro­wa­dzona jest na dużą skalę kam­pa­nia edu­ka­cyjna dla upo­wszech­nie­nia tej metody palenia.

Czy to bezpieczne?

Roz­pa­la­nie od góry nie nie­sie nowych zagro­żeń jeśli tylko twoja kotłow­nia i insta­la­cja grzew­cza są zbu­do­wane zgod­nie z prze­pi­sami i utrzy­mane w dobrym sta­nie. Jeśli tak nie jest, to ryzy­ku­jesz pro­blemy obo­jęt­nie jakim spo­so­bem palisz.

Głów­nym ryzy­kiem przy roz­pa­la­niu od góry jest wsy­pa­nie na raz więk­szej ilo­ści węgla. Jeśli kocioł jest bar­dzo nie­szczelny, to może to być oka­zja do nie­kon­tro­lo­wa­nego wzro­stu tem­pe­ra­tury, a nawet zago­to­wa­nia wody (w popraw­nie wyko­na­nej insta­la­cji nie jest to groźne, ale lepiej tego uni­kać). Naj­waż­niej­sza jest względna szczel­ność dol­nych drzwi­czek i popielnika.

  • wszyst­kie drzwiczki powinny mieć uszczel­nie­nie ze sznura szkla­nego wymie­niane cho­ciaż raz na 2 lata
  • klapka powie­trza głów­nego w dol­nych drzwicz­kach powinna domy­kać się szczel­nie, a jeśli nie przy­lega równo, to trzeba ją doszli­fo­wać. Klapki tej niczym się nie uszczelnia!
  • w kotle z rusz­tem rucho­mym warto spraw­dzić miej­sce przej­ścia jego mecha­ni­zmu przez obu­dowę — zwy­kle wymaga ono doszczel­nie­nia, by kocioł nie łapał tam­tędy lewego powietrza.

WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIECIE NA BLOGU Juzefa (oryginalna pisownia:)

Komentarze

Komentarze (5)

  • 17 lutego, 2015 o 6:36 pm gp

    Uwaga!! Dotyczy to tylko 5% kotłów – http://powietrze.malopolska.pl/news/eksperci-ostrzegaja-przed-metoda-spalania-od-gory-w-zwyklych-kotlach/

  • 19 listopada, 2016 o 9:22 am Roman

    Dużo zależy od tego czym się pali. Sam nigdy nie miałem problemów ani z czystością pieca ani nawet kotłowni bo ogrzewam dom pelletem więc u mnie praktycznie ten problem nie występuje.

  • 30 listopada, 2016 o 9:52 am Igor

    Paląc pelletem, również nie mam takiego problemu. W kotłowni czysto , temperatura optymalna.

  • 14 grudnia, 2016 o 9:30 pm Katarina

    My z mężem palimy pelletem ze Stelmetu ma walory ekologiczne – bilans jego spalania jest zerowy, a pozostały po spaleniu popiół wykorzystujemy do nawożenia ogródka.

  • 30 grudnia, 2016 o 9:50 am NICK

    Najpierw wypróbuj metodę palenia od góry, a potem zastanów się co udostępniasz. Gwarantuję Ci, że jak raz rozpalisz od góry to już nigdy nie wrócisz do palenia od dołu. No chyba że wolisz się truć dymem.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"