Edukacja

Unia Europejska otwarta dla nauczycieli z Gołkowic i nie tylko….

Opublikowano: 10 lutego, 2016 o 8:09 am   /   przez   /   komentarze (0)

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowa Agencja Programu Erasmus+, zaakceptowała do realizacji projekt ,,Świadomość europejska” złożony przez Zespół Szkół: Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Gołkowicach, w ramach programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dnia 31 grudnia 2015r. projekt został zatwierdzony do realizacji. Trzech nauczycieli: Dyrektor Szkoły Pani Renata Burchel, nauczyciel języka angielskiego Pani Elżbieta Deja oraz nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Pani Anna Górz wyjadą na mobilność do krajów Unii Europejskiej.

Czym jest Program Erasmus+?

Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020 i ma na celu poprawę jakości pracy placówki oświatowej osiąganą przez udział jej pracowników w mobilnościach zagranicznych takich jak kursy i szkolenia, w trakcie których podnoszą oni własne kompetencje zawodowe.

Jak przystąpić do programu?
Podstawowym zadaniem jest wyłonienie obszarów wymagających zmian i wyznaczenie sposobów ich poprawy. Następnie należy zgłębić lekturę składania wniosków www.erasmusplus.org.pl . Cała procedura przygotowania wniosku, gromadzenia dokumentacji, nie jest łatwym procesem, niemniej jednak włożony trud procentuje.

W naszym przypadku nie obyło się bez komplikacji, bowiem wniosek został zaakceptowany przez Narodową Agencję Programu Erasmus+, ale z powodu braku środków umieszczony na Liście Rezerwowej. Po kilku miesiącach oczekiwań otrzymaliśmy pozytywną decyzję –mówi Anna Górz.

O projekcie ,,Świadomość europejska”.

Potrzeby placówki zostały zdefiniowane w następujących obszarach:
1. Rozwijanie umiejętności językowych oraz wiedzy kulturowej:
– dostrzeganie różnorodności lingwistycznej i kulturowej Europy,
Umiejętność swobodnego posługiwania się językiem obcym to kluczowy punkt naszego projektu. Chcemy aby nauczanie języka obcego w naszej szkole nie było ograniczone jedynie do dostarczania wiedzy gramatycznej i leksykalnej. Komunikacja bezpośrednia ułatwia naukę języka, czyni go językiem ,,żywym” i użytecznym.
2. Rozwijanie wymiaru europejskiego szkoły :
– nawiązanie kontaktów z nauczycielami z innych krajów w celu realizacji projektów np. w ramach eTwinning,
– budowanie przynależności do wspólnoty europejskiej i ukazywanie uczniom możliwości ,,uczenia bez granic”,
– prezentacja szkoły i polskiego systemu edukacji na forum międzynarodowym, promocja szkoły w Europie ,
Mieszkając i pracując w strefie przygranicznej (Słowacja), na co dzień spotykamy się z zagadnieniem wielokulturowości. Niejednokrotnie przysparza ona wielu problemów, a pokonywanie barier wymaga świadomej tolerancji. Również problem zagranicznej migracji członków rodziny w poszukiwaniu pracy, zagadnienie obecnego w szkołach problemu ,,eurosierot”, to nowe tematy, którym musimy sprostać we współczesnej szkole. Tematyka wielokulturowości, ścierania się ,,dwóch światów” będąca jednym z przewodnich zagadnień naszego projektu, pozwoli poznać dogłębnie temat, a ogólnoeuropejskie spojrzenie utwierdzi nas w świadomym wdrażaniu sprawdzonych rozwiązań w środowisku szkolnym.
3. Nowe narzędzia i metody nauczania:
– wykorzystanie technologii ICT ,
4. Organizacja nauczania:
– obserwacja systemów edukacji i metod nauczania w krajach europejskich oraz możliwość zastosowania ich w naszej szkole,
5. Program nauczania:
– wychowywanie przez otwartość na inne kultury,

Cieszymy się, iż jesteśmy w gronie 800 tys. przedstawicieli europejskiej kadry edukacyjnej , która będzie miała możliwość poznawania nowoczesnych i innowacyjnych metod nauczania oraz przeniesienia ich na grunt własnej placówki -dodaje Anna Górz

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"