Info z rejonu

Powiat Nowosądecki pomaga niepełnosprawnym

Opublikowano: 4 marca, 2016 o 2:03 pm   /   przez   /   komentarze (2)

Dzisiaj (4 marzec) w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu dyrektorzy Warsztatów Terapii Zajęciowej spotkali się z przedstawicielami rządu i PFRON. Z inicjatywy senatora PiS Stanisława Koguta dyskutowali nad tym, jak skuteczniej finansować różne formy społecznej i zawodowej aktywizacji osób niepełnosprawnych.

Patrycja Rojek, prezes Ogólnopolskiego Forum WTZ zwróciła uwagę na konieczność powołania zespołu roboczego, który miałby wypracować strategię mającą wskazać najbardziej korzystne formy finansowania takich placówek. Jest ich w Polsce 700  i wiele boryka się z brakiem funduszy na działalność. Dzieje się tak m.in. dlatego, że tylko 75 proc. powiatów podpisało umowy na dofinansowanie warsztatów.

Pozostałe mogłyby brać przykład z Powiatu Nowosądeckiego, który wspiera wszystkie takie placówki w regionie – zauważył senator Stanisław Kogut.

Potwierdził to Mirosław Przewoźnik, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. –Można powiedzieć, że wasz powiat wyrasta w tej dziedzinie na lidera w skali kraju – podkreślił.

Starosta nowosądecki Marek Pławiak stwierdził, że Zarząd Powiatu wspiera i nadal będzie wspierał wszelkie działania związane z pomocą osobom niepełnosprawnym.

Od dawna powtarzam, że wolę wesprzeć organizacje, które im służą niż zbudować na przykład dwadzieścia metrów chodnika – dodał starosta Marek Pławiak. – Umożliwianie osobom niepełnosprawnym aktywizacji społecznej i zawodowej ma dla nas szczególne znaczenie.

Gotowość debaty z zespołem roboczym WTZ zadeklarowała uczestnicząca w powiatowej konferencji Teresa Hernik, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W głosy dyrektorów placówek wsłuchiwali się parlamentarzyści PiS Anna Paluch, Jan Duda i Józef Leśniak. Obecni byli także wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk i członek Zarządu Powiatu Nowosądeckiego Marian Ryba.

Fot. Paweł Szeliga

Komentarze

Komentarze (2)

  • 5 marca, 2016 o 8:41 am Matka niepełnosprawnego syna

    Tytuł chyba trochę przesadzony…Niepełnosprawni, to także ci, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą uczestniczyć w żadnej zorganizowanej formie pomocy. O takich osobach niestety nikt nie pamięta. Na swoje
    i tak trudne życie otrzymują 153 złote zasiłku pielęgnacyjnego i 644 złote renty socjalnej ( wzrosła o 1,20 ). Tymczasem urzędnicy tworzą kolejne komisje, za które otrzymują pieniądze przeznaczone dla niepełnosprawnych. Proszę zapytać, czy w takiej komisji zasiadają osoby niepełnosprawne bądź rodzice czy opiekunowie niepełnosprawnych, którzy najbardziej znają potrzeby swoich bliskich ? Z całą pewnością nie. Proszę zobaczyć, kto uczestniczył w tym spotkaniu: dyrektorzy, kierownicy, posłowie, radni, a nawet senator…Dlaczego nie zaproszono samych zainteresowanych? Myślę, że wtedy nie byłoby tak cukierkowo,
    a i zasług mogłoby być mniej…

  • 5 marca, 2016 o 10:33 am Jakub Owsianka uczestnik protestów niełnosprawnych

    Dlaczego nie było nigdzie informacji o spotkaniu i dlaczego nie zaproszono rodziców dzieci niepełnosprawnych?
    Co urzędnicy mogą wiedzieć o realnych problemach niepełnosprawnych?
    Zastanawiam się w jaki sposób powiat pomaga niepełnosprawnym?
    Należałoby powołać wspólną komisję złożoną z rodziców dzieci niepełnosprawnych oraz urzędników i wtedy można organizować obiektywne spotkanie.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"