Ogłoszenia parafialne, Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Amfiteatr, Podziemia, Obozowisko Klarysek czyli PARK ŚWIĘTEJ KINGI w Starym Sączu
Jako pierwsi prezentujemy Państwu wizualizację i projekty PARKU ŚWIĘTEJ KINGI w Starym Sączu. Zobaczcie co się będzie działo……
W 2015r. dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego, w ramach otwartego konkursu ofert z dziedziny turystyki pn. „Małopolska Gościnna” Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu zrealizowało pierwszy etap projektu pn. Park św. Kingi – nowa jakość w turystyce religijnej do Ołtarza Papieskiego w Starym Sączu.
W wyniku jego realizacji powstała szczegółowa koncepcja wizualno – programowa Parku oraz zgodnie z jej założeniami, wybrane elementy Parku tj. ustawiono elementy rekreacyjne placu zabaw (tyrolkę, linearia, huśtawkę wieloosobową oraz huśtawkę „gniazdo”), nasadzono zieleń oraz zilustrowano i wyeksponowano na tablicach historię życia św. Kingi oraz legendę o jej ucieczce w Pieniny.
Szczegółowa koncepcja wizualno – programowa to efekt prac zespołu projektowego pod kierownictwem ks. dyrektora DCP Marcina Kokoszki oraz Moniki Batko – koordynatora projektu. Składają się na nią: koncepcja architektoniczna autorstwa Zenona Remiego (projektanta Ołtarza Papieskiego oraz budynku DCP) oraz koncepcja programowa opracowana przez Małgorzatę Brodę, przy współpracy: ks. Marcina Kokoszki, Natalii Lisowskiej, Moniki Batko oraz Zenona Remiego. Autorką koncepcji zieleni Parku jest Sylwia Myszkowska – architekt krajobrazu. Wizualizacja Parku oraz ilustracja legend to również efekt prac Zenona Remiego.
Z uwagi na złożony charakter projektu oraz chęć podzielenia się informacją co do zakładanych celów, idei i misji jakie spełniać będzie Park św. Kingi, udostępniamy Państwu wyciąg z koncepcji programowej.
Zobaczcie sami co się będzie działo w Starym Sączu!
Legenda: 1 Ogród kwiatowy (Ogródki kwiatowe wzorowane na mieście Nowy Korczyn) 2. Ogród „Wirydarzyk dziecięcy” (plac zabaw dla najmłodszych) 3.Ogród Życiodajne Źródło (winnica, brama wejściowa „nie bójcie się zostać świętymi”, drzewo symbolizujące wzrost) 4. Ogród Wirydarz z fontanną (fontanna) 5. Ogród Górski „Ku szczytom św Kingi” (Grota św Kingi, Ruiny Zamku Pieniny, Przejście pod Pieninami, Urządzenia zabawowe, Niebieska wstęga, Krzesło św Kingi) 6. Ogród przy Amfiteatrze. 7 Ogród Labirynt „Drogocenne Wiano” (Pierścień św Kingi i legendy górnicze, Kamień z pierścieniem św Kingi)
PARK ŚWIĘTEJ KINGI to projekt poszerzenia oferty turystycznej Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania poprzez zbudowanie wokół jednej z atrakcji flagowych Województwa Małopolskiego – Ołtarza Papieskiego in situ, przestrzeni rekreacyjno-edukacyjnej wykorzystującej historyczno-legendowy potencjał miejsca, jak również odsyłający zwiedzających do innych, powiązanych tematycznie atrakcji w Małopolsce – swoiste „linkowanie turystyczne”.
W momencie realizacji Parku w Starym Sączu powstanie edukacyjno – rekreacyjne terytorium tematyczne (szczególna odmiana parku rozrywki, jakim jest park tematyczny).
Motywami przewodnimi Parku będą liczne wątki związane z życiem, działalnością i kultem świętej Kingi oraz legendami na temat Jej dobroci i cudów, które są ciągle żywe na Ziemi Sądeckiej i w całej Małopolsce. W odróżnieniu od wielu typowo komercyjnych parków tematycznych niniejszy projekt stawia sobie za cel także zachowanie dziedzictwa regionu oraz edukację publiczną.
W wyniku wdrożenia koncepcji Ołtarz Papieski zostanie otoczony terenami zielonymi o zróżnicowanej roślinności zgodnie z ideą przewodnią poszczególnych sektorów. Koncepcja zakłada również powstanie architektury według autorskiej koncepcji projektanta ołtarza, znanego małopolskiego architekta Zenona Remiego. Budowle będą spełniały rozmaite funkcje użytkowe i edukacyjne, a zarazem, poprzez stylistyczne nawiązania do historycznych form budownictwa na tych terenach, będą rodzajem estetycznej encyklopedii architektury tej części regionu – ważnej części lokalnego dziedzictwa. Teren będzie wzbogacony o liczne atrakcje rekreacyjne dla dzieci i dorosłych, a także o elementy edukacyjne oraz nośniki informacji, które pozwolą zapoznawać się z ofertą na różnych poziomach (infokioski umożliwiające wybór nie tylko wersji językowych, ale też rodzaju „przewodnika” pod kątem wieku zwiedzającego, na większym lub mniejszym poziomie szczegółowości, w formie obrazowej lub pisemnej, z wykorzystaniem multimediów itp.).
Na terenie Parku rozsiane będą także swoiste „glossy” odsyłające zwiedzającego do innych miejsc (zamków, kopalni, świątyń, muzeów) i twórców (repliki obrazów, rzeźb, kopie „skarbów” i pamiątek itp.) , związanych z postaciami wiodącymi – św. Kingą i Janem Pawłem II.
Park zostanie podzielony na sektory tematyczne o różnych funkcjach poznawczych i praktycznych. Każdy sektor będzie dedykowany innej legendzie związanej ze św. Kingą lub motywowi wspólnemu, obecnemu w wielu legendach.
SEKTOR I WIRYDARZYK DZIECIĘCY – motyw przewodni: legendy związane z dzieciństwem św. Kingi; w nim: elementy zabawowe i edukacyjne adresowane do najmłodszych, wykonane na podstawie autorskiego projektu, nawiązujące zarówno do dziecięcych zabaw w epoce średniowiecza, jak i innych zajęć, którym oddawały się dzieci królewskiego rodu: muzykowanie (instrumenty muzyczne wskazujące na wrażliwości muzyczną Kingi: np. ścieżka wykonana z „klawiszy”, na których można wygrywać melodie, wisząca kładka, która jest zarazem cymbałami), kształcenie umiejętności plastycznych, nauka pisania i czytania itp. Współczesne elementy – jak np. piaskownica, zjeżdżalnia, urządzenie wielofunkcyjne, huśtawki itp. – będą stylizowane na średniowieczną modłę). Samym kształtem zbliżonym do pierścienia Wirydarz dziecięcy nawiązywać będzie do jednej z najsłynniejszych legend o św. Kindze. Ten ogród zabaw będzie rozwijać wyobraźnię i wrażliwość najmłodszych oraz poprzez zabawę zaznajamiać z postacią św. Kingi).
SEKTOR II DROGOCENNE WIANO – motyw przewodni: legendy górnicze związane ze św. Kingą, a w nim m.in. labirynt wykonany z nasadzeń symbolizować ma poszukiwanie pierścienia św. Kingi, ale także większego skarbu – odkrywania własnej duchowości, wewnętrznej harmonii i piękna. Centralnym punktem labiryntu będzie bryła soli ze znajdującym się w środku pierścieniem; zostaną też tutaj przypomniane fragmenty homilii Jana Pawła II wygłoszonej w tym miejscu podczas kanonizacji Kingi 16 czerwca 1999. Bo tak, jak poszukiwacz pragnie odnaleźć skarb, tak „święci pragną świętości”.
SEKTOR III KU SZCZYTOM ŚWIĘTOŚCI – motyw górski w legendach, a w nim:
Obozowisko Klarysek – element kubaturowy z grillem na wzór starosądeckiej stodoły, symboliczne miejsce wytchnienia i odpoczynku Klarysek w górach.
Podest wielofunkcyjny z podpiwniczeniem (toalety oraz pomieszczenia techniczne); wykorzystywany podczas mniejszych wydarzeń artystycznych oraz do obsługi zwiedzających
Tyrolka, linearia, huśtawka (gniazdo) – elementy rozwijające sprawność fizyczną, symbolizujące trudności jakie Klaryski musiały pokonywać podczas swojej ucieczki w Pieniny oraz gwałtowność zjawisk atmosferycznych, które pojawiają się w legendach na temat oblężenia Zamku Pienińskiego przez Tatarów
Wieża widokowa (triangulacyjna; na wzór charakterystycznych dla tej części Karpat wież widokowych) – element przestrzenny z lunetą, za pomocą której można podziwiać Pasmo Radziejowej. Na wieży zostanie przywołana słynna „Powtórka z geografii”, którą JP II wygłosił po z Mszy św. kanonizacyjnej, zostanie też umieszczona panorama pasma widocznego z miejsca obserwacji z zaznaczeniem poszczególnych szczytów i przełęczy. Na szczycie wieży zawiśnie dzwon z wizerunkiem Jana Pawła II, który był pierwotnie przeznaczony dla kościoła w Powroźniku.
Ogród górski – z przewyższeniem skalnym symbolizującym pasmo Pienin urozmaiconym grotą, makietą pienińskiego zamku, tunelowym przejściem pod Pieninami. Specjalnie dobrana roślinność pozwoli poznać reprezentację niektórych gatunków tutejszej flory.
SEKTOR IV ŻYCIODAJNE ŹRÓDŁO – motyw wody w legendach o św. Kindze;
Ten sektor Parku będzie miał charakter medytacyjny. Harmonijnie zakomponowana roślinność połączona z szumem centralnie położonej fontanny symbolizującej źródełka Kingi, a także źródło duchowej mocy, oczyszczenia i ewangelicznych ponownych narodzi dla wieczności, będą tworzyć kojący nastrój i sprzyjać odpoczynkowi. Poprzez odpowiednie nasadzenia w tej części ogrodu zostanie symbolicznie „narysowane” roślinami drzewo życia. Może to słynna lipa, która wyrosła niegdyś z wbitej w ziemię laski świętej Księżnej? A może prastary symbol wiecznego cyklu obumierania i odradzania?
Na te pytania zwiedzający odnajdą odpowiedzi samodzielnie, albo inspirując się przywołanymi w tym miejscu cytatami z hagiograficznych opowieści o Kindze oraz z Biblii, tekstów Jana Pawła II, fragmentów wierszy i prozy wybitnych twórców
na temat poszukiwania prawdy, wewnętrznego pokoju, objawienia, wzrostu duchowego, odwiecznego ludzkiego marzenia o nieśmiertelności…
SEKTOR V„OMNIA BENEFICIA” – prezentacja artystycznej duszy Kingi,
Fakty z życia Kingi świadczące o jej doskonałym wykształceniu, wrażliwości artystycznej, które zaowocowały m.in. gromadzeniem w klasztorze skarbów wiedzy, sztuki i rozwojem kulturalnym Starego Sącza (uczynienie Starego Sącza jednym z pierwszych w Europie ośrodków polifonii poprzez zapraszanie jej wybitnych twórców z paryskiej szkoły Notre Dame, którzy przekazywali tutaj swoją sztukę oraz powstawanie oryginalnych kompozycji, które świadczą o najwyższych ambicjach i umiejętnościach artystycznych tutejszego, kształtowanego przez Kingę środowiska twórczego; tłumaczenie fragmentów biblii i tekstów liturgicznych na język polski, zabytki materialne, kształcenie zakonnic w śpiewach liturgicznych i wiele innych faktów świadczących o europejskim poziomie życia kulturalnego, które Kinga zaszczepiła na Ziemi Sądeckiej).
„POLIFONIA” – amfiteatr (scena z zadaszeniem oraz podpiwniczeniem z zapleczem scenicznym, widownia – do 1000 os.); miejsce służące organizacji koncertów, festiwali i innych wydarzeń prezentujących rozmaite dziedziny sztuki, zarówno amatorskiej, jak też profesjonalnej. Nazwa, która odnosi się bezpośrednio do udokumentowanych faktów polifonicznego muzykowania w Starym Sączu, które zawdzięczano Kindze, jej wrażliwości, znawstwu i rozległym kontaktom z elitarnymi środowiskami sztuki ówczesnej Europy, można na język polski przetłumaczyć jako „wielogłosowość”. I taka też będzie funkcja tego miejsca: oddawać głos wielu różnym artystycznym środowiskom, ludziom w różnym wieku, profesjonalistom i amatorom. Dogodne usytuowanie oraz otoczenie Parku budować będzie niezwykły klimat, sprzyjający odbiorowi kultury. Wydarzeniom w Parku towarzyszyć będą kiermasze produktów regionalnych, sztuki i rzemiosła (kiermasz produktów klasztornych). Dlatego w jego otoczeniu powstaną kramy oraz sklep z pamiątkami oraz produktami regionalnymi. Zaprojektowane i sprzedawane będą tutaj specjalne pamiątki z Parku św. Kingi, wytworzone przez lokalnych rękodzielników i producentów.
PODZIEMIA I KRYPTY – przestrzeń multimedialno – rekreacyjna, umiejscowiona pod nasypem amfiteatru, w formie tunelu ciągnącego się na całej szerokości amfiteatru. Przestrzeń, podzielona na kilka pomieszczeń, wykorzystana do prezentacji przy zastosowaniu najnowszych technik multimedialnych (SOLNE KRÓLESTWO – przedsmak wrażeń, których turysta może doznać w Bochni lub Wieliczce, poprzez zaaranżowanie fragmentu kopalni ze ścianami z autentycznych brył soli z Bochni. Zwiedzający będą mogli poznać historię kopalni w Bochni i Wieliczce, proces pozyskiwania „białego złota” w czasach Kingi i obecnie, obejrzeć filmy reklamujące te wpisane dzisiaj na prestiżową listę UNESCO skarby światowej cywilizacji, których powstanie zawdzięczamy Księżnej Kindze. Ekspozycja będzie wzbogacona „Ścieżką geoeksplorera” – zwiedzający będzie mógł badać kasetki z bryłami soli, węgla, granitu, piaskowca, skamielin, wapienia, bazaltu itd.) poznając minerały i skały, z których zbudowane są okoliczne pasma górskie oraz wnętrze ziemi. Pomieszczenie będzie też pełnić prozdrowotne funkcje groty solnej ze wszystkimi dobrodziejstwami przebywania w niej; ZA KLAUZURĄ – odtworzenie pomieszczenia klasztornego, do którego osoby świeckie nie mają wstępu, pozwoli nie tylko poznać rytm życia codziennego klarysek. Posłuży także prezentacji (zdjęcia, multimedia) skarbów klasztoru i pamiątek po jego świętej fundatorce; CUDA W TRÓJWYMIARZE – sala z wystawą fotografii trójwymiarowej 3D, gdzie będą wyeksponowane trójwymiarowe fotografie obrazów dokumentujących historie cudów św. Kingi. Zwiedzający będzie miał wrażenie bycia świadkiem tych wydarzeń. Niezwykłe obrazy prezentujące cuda św. Kingi znajdują się w zasobach muzealnych Klasztoru Sióstr Klarysek i są normalnie niedostępne dla turystów; KINGA-TRIX – sala z widownią do projekcji filmu holograficznego.
ULICZKA CECHOWA – na tyłach amfiteatru powstanie ciąg kilku obiektów nawiązujących stylistyką do zabudowań dawnej starosądeckiej ulicy. Pełnić on będzie funkcję zaplecza muzealno–edukacyjnego. W budynkach organizowane będą warsztaty i zajęcia edukacyjne dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych. Na zakończenie pobytu w Parku goście będą mogli sobie samodzielnie albo z pomocą przewodnika wypiec „pamiątkowy” opłatek. To wyjątkowa pamiątka, gdyż do niedawna sądeckie Klaryski wypiekały opłatki w swoim klasztorze. Znajdzie się tam również sala kinowa, gdzie prezentowane będą różne filmy tematyczne, z których wiele powstanie na potrzeby Parku. Pomieści się tu biblioteczka z dostępem do wifi i czytelnią, w której będzie można znaleźć obszerną literaturę o Kindze i dziejach klasztoru starosądeckiego oraz materiały promocyjne z całej Małopolski prezentujące miejsca i atrakcje bezpośrednio czy pośrednio związane ze św. Kingą i Janem Pawłem II. Będą też pomieszczenia niezbędne do obsługi całości Parku. Przed Domostwem powstaną ogródki kwiatowe wzorowane na kolejnym ważnym w życiorysie Kingi miejscu – mieście Nowy Korczyn.
Nowa atrakcja i zwiększony dzięki niej ruch turystyczny wymaga funkcji dedykowanych obsłudze parku tematycznego. Stąd – oprócz funkcji różnych budowli na terenie parku – przy wejściu na teren kompleksu powstanie budynek, w którym zwiedzający uzyskają informację, materiały, opiekę merytoryczną, ale także będą mogli skorzystać z wyżywienia i nabyć pamiątki (centrum Informacji).
Realizacja następnych części Parku św. Kingi uzależniona jest od pozyskania kolejnych źródeł finasowania. Z uwagi na szeroki zakres planowanych prac budowlanych, ogrodniczych oraz prac związanych z edukacyjnymi i rekreacyjnymi elementami parku, DCP podejmuje działania mające na celu pozyskanie zewnętrznych źródeł finansowania, w szczególności środków, pochodzących z funduszy europejskich.
Liczymy na to, że duży potencjał Parku Św. Kingi w zakresie pobudzenia i kreowania ruchu turystycznego w Małopolsce sprawi, że projektem zainteresują się władze Miasta Stary Sącz, Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu i Województwa Małopolskiego, a także inne organizacje, firmy oraz osoby prywatne, chętne do współpracy na różnych płaszczyznach jego realizacji.
(AM)
Masz dla nas temat? Pisz na kontakt@starosadeckie.info
Jesteśmy też na Facebooku: Starosądeckie.info
Zobacz także: Centrum Rekreacji i Sportu powstanie na starosądeckich Stawach!
Komentarze
Komentarze (11)
Możliwość komentowania wyłączona.
Super będzie
znowu czarna mafia zarabia na mej legedzie ludzie przyjada zostawia dobytek zacieramy rece w podziece w imie pana dary podziekowania dobrze ze mochery odejda niedlugo mlodzi otwieraja oczy na to co sie dziejej nowe pokolenie zostawi kosciul beda puby w kosc jak w irl czy angl do tego doprowadzi pycha i wladza czarnej mafi watykanu
Czy majątek, docelowo w przyszłości zostanie przekazany instytucji kościelnej ?
No to już nikt do Rynku nie zaglądnie 🙁 A poza tym Centrum Pielgrzymowania byłoby super miejscem dla Domu Spokojnej Starości – TO byłby piękny pomnik nauk JPII.
popieram czarnuchy wszedzie sie panosza
Jest wyjście! Trzeba Rynek przenieś do parku Kingi hehe
Rynek całkiem padnie! Jako lokalny przedsiębiorca widzę co się dzieje. Jest na siłę pchanie kasy dla kleru. Promowanie tylko i wyłącznie ołtarza! Skandal! A jako mieszkaniec Starego Sącz powiem tak – miasto staje się ruiną, droga w rynku zapada się, kostka jest fatalnie położona – trzeba było dać normalny asfalt tak jak kiedyś było! Most św. Kingi (jakby nie można było dać innej nazwy np. most kwiatowy )brak oświetlenia w nocy – przejścia dla rowerzystów mało widoczne tragiczne.. zmiana organizacji na ul. 11 listopada.. śmiechu warte..byle utrudnić życie mieszkańcom jak i dostawcy mają też utrudnienia.. inne uliczki stają się jak Węgierska w Nowym Sączu.. Góra Parkowa nawet nie wypowiem się, bo brak mi słów.. kościół na oś. Słonecznym.. na co komu taki gmach? Nie lepiej było zamiast tego wybudować basen kryty? Ale nie po co robić coś pożytecznego dla nas MIESZKAŃCÓW, lepiej jest zainwestować w kościół i inne farmazony z nim związane.. można by było pisać jeszcze więcej.. ale i tak my nic nie zrobimy, bo władza ma nas w głębokim poważaniu..
Święta prawda – nomen omen.
Hmmm…. a czym możemy się pochwalić w rynku? no chyba tylko pijakami! a większość turystów przyjeżdża tutaj ze względu na zabytkowy Klasztor, Ołtarz Papieski! a nie dla rynku przecież tam nic nie ma! A nie przepraszam lokalni patrioci którzy non stop pija i chcą pieniądze na piwo, wino itp. To faktycznie jest co zwiedzać w tym rynku. więc nie dziwcie się że robią tak aby więcej turystów przyjeżdżało, a że oni przyjeżdżają dlatego aby zwiedzać miejsce kultu no to trudno musicie się z tym pogodzić.
Młoda ma rację.Jedyny ołtarz w Polsce,jaki został po wizycie Ojca Święteg,powinniśmy się cieszyć,ale w tym mieście zawiść ludzka nie ma granic.
Narzekanie ma inwestowanie w ołtarz jest śmieszne, a plucie na katolików absurdalne – zwłaszcza, że to oni dają wam zarobić. Atutem Starego Sącza jest właśnie Ołtarza Papieski i Klasztor z grobem Św. Kingi. Centrum pielgrzymkowe to podstawowy kierunek rozwoju. Marudzący biznesmeni powinni się zastanowić w co zainwestować by właśnie na tym zarabiać. Warto też pamiętać, że odpowiednio wypromowane centrum pielgrzymkowe czy rekolekcyjne przyciągnie dostatecznie dużo osób, które do rynku też trafią. Niestety rynek jest ładny ale ofertę ma delikatnie mówiąc mizerną. Gastronomia dość kiepska i poza zrobieniem fotek nie ma co tam robić. Zamiast narzekać proponuję na wczasy pojechać do Asyżu i innych miejsc pielgrzymkowych i podejrzeć tamtejsze pomysły. Mi brakuje w Starym Sączu małych pensjonatów, knajpek nawiązujących do średniowiecza, Węgier, winiarni itd. (tutaj polecam pozwiedzać południe Francji, Włochy oraz Węgry z cudnymi winiarniami) W sezonie na rynku impreza powinna gonić imprezę (i powinny to być imprezy w klimacie o którym piszę) i warto tu włączyć się w to co oferuje miasto – czekanie, że wszystko zrobią władze jest raczej próżne. Odpust Św. Kingi powinien co najmniej przypominać ten Św. Małgorzaty z Sącza ale więcej akcentów Węgierskich. Może dni Węgierskie, coś z ich kultury, kuchni, rzemiosła? Brak karczmy Lachowskiej i regionalnej kuchni /to praktycznie w całym regionie leży/ , Brak innych atrakcji jak bilard, kręgielnia itd. Oczywiście nie wszystko można w zabytkowych kamienicach zrobić ale wiele się da. No i czas inwestować w okolice ołtarza bo potencjał miejsce ma. Może warto pomyśleć o festiwalu chorałów gregoriańskich, piosenki religijnej itd. ( oczywiście trzeba by powalczyć o transmisje w mediach) Macie w mieście garncarza a gdzie muzeum ceramiki? gdzie możliwość kupienia oryginalnych produktów ceramicznych i pamiątek? Gdzie rzemiosło i rękodzieło? Sprzedając Chiński plastik nie zwabicie turystów. Osobiście mieszkając w N. Sączu zaglądam do Starego często i z przyjemnością i przywożę odwiedzających mnie znajomych, którzy zawsze są zachwyceni urokiem miasta. Stary Sącz to perła w naszym kraju i tylko czas na dopracowanie oferty i lepszą promocję /może władze powinny wydać kasę na jakiś filmik historyczny ulokowany w mieście? – Żywot Św. Kingi to świetny scenariusz na film, a gdyby tak pokazać jej życie oczami jakiegoś rycerza czy rzemieślnika i wpleść w to trochę więcej akcji i wątków z okolicy to i inni by się dorzucili/.
Kończąc warto zauważyć, że wciąż macie mało atrakcji dla ludzi aktywnych /drogi rowerowe, pola namiotowe, siłownie otwarte, itd./ Warto zainwestować w Brzegi Popradu i Dunajca bo turysta z miasta po zwiedzaniu chętnie odpocznie na łonie natury. Pytanie czy pod miastem są jakieś stare podziemia bo to zawsze zwabia turystów. Wciąż mało czerpiecie z bogatej historii miasta (Sobieski , Victoria Wiedeńska, wpływy Czeskie, Słowackie) – legendy i tajemnice nie są promowane jak trzeba. Gdzie gry uliczne, z szukaniem skarbów i rozwiązywaniem tajemnic, gdzie zawody sportowe (biegi, maratony szlakiem św. kingi, gdzie rajdy górskie szlakiem Jana Pawła II – sam papież wam trasę reklamował). Gdzie komunikacja pod turystów – na imprezy trudno dojechać a wieczorem trudno od was wrócić – okresowo trzeba by pomyśleć o specjalnej komunikacji z Krynicą, Sączem a może i Krakowem. Ogólnie macie szczęście mieszkać w tak cudnym miejscu – sam zawsze się zastanawiam dlaczego tak oszczędnie korzystacie drodzy Starosądeczanie z swojego potencjału. Okolica zresztą też z potencjałem m.in.. na turystykę przyrodniczą coraz bardziej modną /Bobry, wilki, rysie, rzadkie ptaki i rośliny – dla mieszczucha zwłaszcza z Europu Zachodniej to skarb – Holendrzy np. masowo szukają takich miejsc – ciekawe jak St. Sącz się promuje w takich miejscach bo przez Internet słabo niestety – brak miasta na ważnych stronach, brak oferty w wielu językach i brak oryginalnego pomysłu na promocję (choć możliwości są tak ogromne).
Dodam, że Starosądeczanki są niezwykle ładne /moja mama jest z S. Sącza) i to też nie jest należycie promowane – miejscowi sławni ludzie też jakoś nie są wykorzystani/. Ogromnie dużo można zrobić dobrym pomysłem przy stosunkowo małych wydatkach i trzeba po prostu zainwestować w ludzi, którzy pozwolą miastu rozwinąć skrzydła. Powodzenia życzę.