Polityka, Z ostatniej chwili

„Sądeczanka” znów na tapecie. Realizacja w 2022 roku?!

Opublikowano: 23 marca, 2016 o 9:25 am   /   przez   /   komentarze (7)

Szybkie połączenie Autostrady A4 z granicą państwa, czyli tzw. „Sądeczanka”, było głównym tematem wyjazdowego posiedzenia Komisji Rozwoju Regionu, Promocji i Współpracy z Zagranicą Województwa Małopolskiego. Spotkanie odbyło się wczoraj (22 marzec) w sali reprezentacyjnej sądeckiego ratusza, dzięki wcześniejszym uzgodnieniom Prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka z przewodniczącym Komisji Grzegorzem Biedroniem. 

W spotkaniu wzięli udział wiceprezydenci Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż i Wojciech Piech, poseł Wiesław Janczyk, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Pałasiński, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie Marta Maj, Wicestarosta Nowosądecki Antoni Koszyk i wicestarosta Limanowski Mieczysław Uryga, a także radni Sejmiku Województwa Małopolskiego.

 

Już na początku posiedzenia wiceprezydent Wojciech Piech przedstawił stanowisko miasta ws. budowy tzw. „Sądeczanki”. Podkreślił, że ta inwestycja jest kluczową dla dalszego rozwoju Nowego Sącza oraz całego subregionu sądeckiego. Wiceprezydent zwrócił uwagę, że Nowy Sącz nadal pozostaje najsłabiej skomunikowanym ośrodkiem subregionalnym w Małopolsce i za kilka lat – jeśli nic nie zmieni się w polityce komunikacyjnej dla tej części Polski – możemy być także jedynym ośrodkiem miejskim tej wielkości w Unii Europejskiej bez szybkiego połączenia z najbliższą metropolią.
Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda zgodził się ze stanowiskiem władz miasta, że brak szybkiego połączenia Nowego Sącza z węzłem autostrady A4 będzie istotną przeszkodą w rozwoju dla całego regionu. Potwierdził, że potrzebne są dalsze intensywne i zgodne działania wszystkich zainteresowanych stron, rządowej i samorządowej na poziomie województwa i gmin, mające na celu pozyskanie środków finansowych na realizację tego komunikacyjnego przedsięwzięcia.

Wiceprezydent Jerzy Gwiżdż podkreślił, że władze miasta od wielu lat lobbują na rzecz budowy tzw. „Sądeczanki”, jednak decyzje w tej sprawie nie należą do Prezydenta Nowego Sącza tylko są podejmowane na szczeblu rządowym i wojewódzkim. Zaznaczył, że Nowy Sącz od wielu lat wskazywał na konkretne rozwiązania, które dawały realną szansę na skrócenie czasu przejazdu istniejącą drogą krajową nr 75 poprzez budowę pasów wolnego ruchu na newralgicznych odcinkach tej trasy.
Wiceprezydent przypomniał, że jeszcze kilka lat temu szybkie połączenie Nowego Sącza z Brzeskiem było rozpatrywane tylko jako budowa zupełnie nowej drogi, podczas kiedy obecnie dyskutowana jest kwestia przebudowy obecnej trasy, którą dojazd do Brzeska zajmuje nawet ponad 50 minut.

Poseł Wiesław Janczyk mówił o szczególnym znaczeniu planów budowy szybkiego połączenia węzła autostrady A4 z granicą państwa, które wynikają ze społecznego oczekiwania Sądeczan. Dodał również, że jest to kwestia, nad którą dyskusja trwa od wielu lat i nadal nie została rozwiązana. Poseł przypomniał członkom komisji, że na chwilę obecną możliwość rozpoczęcia realizacji inwestycji jest przewidziana dopiero na lata 2022-2023. Zadeklarował jednocześnie, jako zastępca przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych Sejmu RP, że będzie czynił starania w kierunku zapewnienia finansowania dla inwestycji.

Podczas posiedzenia Komisji Rozwoju Regionu, Promocji i Współpracy z Zagranicą Województwa Małopolskiego, dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Pałasiński, poinformował o bliskim zakończeniu budowy drogi łącznikowej klasy GP pomiędzy węzłem Brzesko na autostradzie A4 a drogą krajową DK 4/94, która docelowo będzie częścią przebudowanej drogi DK 75. Planowany termin zakończenia inwestycji to 13 maja 2016 r. Dyrektor przedstawił również plan budowy obwodnicy Chełmca i Nowego Sącza w ciągu DK 28, czyli tzw. łącznika między Obwodnicą Północną Nowego Sącza a Obwodnicą Zachodnią o długości 1,6 km. Inwestycja jest na etapie przygotowywania procedury przetargowej na opracowanie wymaganej dokumentacji. Możliwy termin rozpoczęcia procedury przetargowej (w formule zaprojektuj – wybuduj) został określony na rok 2018.

Jeśli chodzi o tzw. „Sądeczankę” dyrektor Tomasz Pałasiński zapowiedział realizację pierwszego etapu inwestycji, budowy obwodnicy Brzeska (drugi odcinek) oraz budowy dodatkowych pasów do wyprzedzania na odcinku Gnojnik – Gosprzydowa – Tymowa i na odcinku Gosprzydowa – Bilsko. Drugi etap inwestycji to przebudowa drogi po nowym śladzie na długości 47,1 km, a planowany koszt inwestycji to 1492,1 mln zł. Dyrektor krakowskiego GDDKiA poinformował o ogłoszonym przetargu na opracowanie studium korytarzowego.

Możliwy termin rozpoczęcia procedury przetargowej (w formule zaprojektuj – wybuduj) to początek 2020 roku. Planowany termin realizacji to lata 2022-2025. W planach jest również przebudowa DK 75 na odcinku Nowy Sącz – granica państwa, w tym wzmocnienie nawierzchni na odcinku Krzyżówka – granica państwa i budowa trzeciego pasa ruchu na odcinku Roztoka Wielka – Krzyżówka.
Na zakończenie posiedzenia Komisja jednogłośnie przyjęła wniosek ws. poszerzenia projektu planowanego przebiegu trasy Via Carpatia o rozgałęzienie na linii Koszyce – Nowy Sącz – Kraków. Wniosek zostanie przekazany Marszałkowi Województwa Małopolskiego, Ministrowi Infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi oraz Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Podsumowując wyjazdowe posiedzenie Komisji wiceprezydent Wojciech Piech podziękował za przyjęcie zaproszenia i przyjazd przedstawicieli Sejmiku Województwa Małopolskiego do Nowego Sącza oraz podjęcie istotnego dla całego subregionu sądeckiego tematu budowy szybkiego połączenia z Brzeska, przez Nowy Sącz, do granicy państwa. Wiceprezydent wręczył też przewodniczącemu Komisji Grzegorzowi Biedroniowi oraz dyrektorowi krakowskiego oddziału GDDKiA Tomaszowi Pałasińskiemu egzemplarze nowo uchwalonej Strategii Rozwoju Nowego Sącza 2020+, obszernie traktującej problem dostępności komunikacyjnej Nowego Sącza i całego subregionu sądeckiego.

fot. Budowa obwodnicy Chełmca i Nowego Sącza w ciągu DK 28 (tzw. łącznik między Obwodnicą Północną i Obwodnicą Zachodnią) – materiały GDDKiA oddział w Krakowie

źródło: UM Nowy Sącz

Komentarze

Komentarze (7)

  • 23 marca, 2016 o 9:33 am obieżyświat24

    Jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie zanim powstanie droga tzw:”Sądeczanka”

  • 23 marca, 2016 o 10:24 am fca

    a po co ,,sądeczanka,,? żeby nasi ,, milionerzy ,, którzy tak dobrze płacą zubożeli? wszyscy im wyjadą

  • 23 marca, 2016 o 10:27 am OZESZ QRWA

    najpierw trzeba rozkrasc 40miloionow , zeby potem przygotowac projekt za 40 miloionow i nastepnie wykonac droge za 40 milionow .
    Polska

  • 23 marca, 2016 o 10:57 am R

    Taka prawda, że zmianą pracy czekam tylko na dogodny dojazd

  • 27 marca, 2016 o 7:13 am Pis

    Węgierska bis miała być w tamtym roku☺może jakiś nowy projekt? ☺

  • 4 listopada, 2016 o 3:03 pm 60km

    A na pewno w Dunajcu 🙂

  • 14 marca, 2017 o 3:28 pm sadeczanin

    Hahahahahaahaha ile ja już lat to słyszę. Temat wraca jedynie jak trzeba kiełbasy wyborczej. Jak się opcja polityczna w sączu nie zmieni to nic się nie zmieni. A sądeczanka to temat widmo zawsze wraca kiedy trzeba ludzi zrobić w bambuko 😉

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"