Na sygnale
Znów oszukali „na funkcjonariusza CBŚP”. Łupem padło 30 tysięcy złotych!
Pomimo apeli Policji o rozwagę i ograniczone zaufanie podczas prowadzenia rozmów telefonicznych z osobami proszącymi o przekazanie pieniędzy, wciąż dochodzi do wyłudzania pieniędzy metodami wciąż modyfikowanymi przez sprawców. Ostatnio wykorzystywaną przez nich metodą jest tzw. oszustwo „na funkcjonariusza CBŚP”. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze.
4 kwietnia na terenie Nowego Sącza doszło do oszustwa oraz jednej próby wyłudzenia pieniędzy metodą „na funkcjonariusza CBŚP”. W pierwszym przypadku około godziny 16:00 na telefon stacjonarny 84-letniego mieszkańca Nowego Sącza zadzwonił mężczyzna który przedstawił się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji. Rozmówca przekazał mu informację, że prowadzą akcję policyjną, która ma na celu zatrzymanie sprawców przestępstw którzy m.in. planują napad na jego dom. Poinformował również, że w celu uchronienia go przed kradzieżą muszą zabezpieczyć pieniądze, które posiada. Fałszywy funkcjonariusz przekazał także 84- latkowi, że za jakiś czas nawiąże z nim osobisty kontakt inny policjant CBŚP któremu ma przekazać pieniądze. Po około 30 minutach od rozmowy do mieszkania starszego mężczyzny zapukał fałszywy funkcjonariusz któremu 84- latek przekazał pieniądze w wysokości około 30 tyś. zł.
Do podobnej próby oszustwa doszło w tym samym dniu około 14:35 w Nowym Sączu. Tym razem fałszywy policjant CBŚP zadzwonił na telefon stacjonarny 78-letniej Sądeczanki. Legenda przekazana przez oszusta była podobna. Z uwagi na to, że kobieta nie miała gotówki w domu fałszywy policjant polecił jej aby udała się do swojego banku i wybrała pieniądze. Kobieta tak, też uczyniła, ale nie pobrała gotówki tylko poinformowała pracownika banku o całej sytuacji i dziwnych telefonach od mężczyzny. Pracownik mając pewność, że jest to ewidentna próba oszustwa powiadomił o całej sytuacji Policję.
W związku z zaistniałymi sytuacjami sądecka Policja apeluje o ostrożność :
W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub zadzwońmy na numer alarmowy 997. (Należy tutaj pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki i przerwaniu połączenia z oszustem lub skorzystanie z innego telefonu).
We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112.
Pamiętajmy, że wyobraźnia oszustów nie zna granic, a wykorzystują oni najczęściej zaufanie i „dobre serce” ludzi.
Apel kierujemy także do członków rodzin osób starszych, aby wyczulili ich na tego typu oszustwa. W sytuacji pojawienia się telefonu z prośbą o pożyczkę, zaznaczmy by zawsze skontaktowali się bezpośrednio z najbliższymi członkami rodziny nawet mimo protestów i próśb o nie wykonywanie takiego telefonu. Zostawmy numer telefonu do siebie w widocznym miejscu. Wykorzystujmy każdą okazję do rozmowy na temat sposobu działania oszustów.
KMP
Maria Król: „Hipokryzja. Przekazaliście Ośrodek Zdrowia na kolejne 10 lat emerytkom”
Comber z jelenia najlepszym daniem w Powiatowym Konkursie Kulinarnym „Dzikie Smaki Sądecczyzny
Śp Janusz Szkaradek
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm