Info z rejonu, Z ostatniej chwili
Nowy Sącz. Debatowali o zatrudnieniu
Samorząd Województwa Małopolskiego wraz z partnerami z regionu opracował Regionalny Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2016. Trwają konsultacje jego zapisów. W sądeckim Miasteczku Galicyjskim o przedsięwzięciach wspierających rozwój zasobów ludzkich, z pracodawcami i przedstawicielami lokalnych grup działania, rozmawiali: wicemarszałek Stanisław Sorys oraz radny województwa Stanisław Pasoń.
W Regionalnym Planie Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2016 zostały zapisane 52 zadania, uporządkowane w ramach 5 priorytetów, z których każdy ma zwiększyć zatrudnienie w Małopolsce. Obszary wyróżnione w dokumencie to: kształtowanie postaw i kluczowych kompetencji najmłodszych Małopolan, poprawa jakości kształcenia zawodowego, promowanie świadomych wyborów edukacyjno-zawodowych, zwiększenie aktywności edukacyjnej Małopolan oraz wspieranie podejmowania i utrzymania pracy przez mieszkańców regionu. Plan został poddany szerokim konsultacjom społecznym. Grono instytucji zobligowanych ustawowo do konsultacji Planu (Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego, Wojewódzka Rada Rynku Pracy oraz powiaty wchodzące w skład Województwa) poszerzono o pracodawców, szkoły wyższe oraz lokalne grupy działania.
– Nam, jako Instytucji Zarządzającej, bardzo zależy na tym, aby efektywnie wykorzystać środki europejskie. Zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy tego w stanie zrealizować bez partnerów gospodarczych i społecznych. Szkolnictwo zawodowe nie do końca było w sposób właściwy skorelowane z potrzebami rynku pracy, w efekcie pracodawcy często szukają pracowników poza granicami kraju – mówił, podczas konsultacji planu w Nowym Sączu, wicemarszałek Stanisław Sorys. – Aby podnieść aktywność osób na małopolskim rynku pracy potrzeba środków finansowych, które już mamy, oraz dobrej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, administracją publiczną i samorządową. W bieżącej perspektywie finansowej subregiony będą ustalać kierunki specjalizacji zawodowych poszukiwanych przez lokalnych pracodawców. Przygotowując Plan na rzecz Zatrudnienia stawiamy na przedsiębiorców i bierzemy pod uwagę ich oczekiwania – zapewniał wicemarszałek.
Oczekiwanymi efektami planu, o wartości 756 mln zł, jest m.in. podjęcie pracy przez ponad 150 tys. osób oraz pozyskanie nowych umiejętności i wiedzy przez 193 tys., a także powstanie ponad 8,5 tys. nowych miejsc pracy. Zgodnie z założeniami Planu pomoc trafi do dzieci i młodzieży, w tym uczniów szkół zawodowych oraz uczniów szczególnie uzdolnionych. Ponad 18,2 tys. młodych ludzi będzie miało szansę uczestniczyć w programach edukacyjnych. Na wsparcie mogą liczyć pracodawcy i ich pracownicy, rodzice opiekujący się dziećmi do lat 3, osoby zagrożone utratą pracy lub bezrobotne, w szczególności osoby poniżej 30 i powyżej 50 roku życia, z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotne i o niskich kwalifikacjach. Pomocą objęte będą także osoby i rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Ponad 8,6 tys. osób będzie mogło skorzystać z pożyczek, dotacji, poręczeń na rozpoczęcie własnego biznesu. W ramach Bilansu Kariery, nowej na polskim rynku usługi doradczej, ze wsparcia będzie mogło skorzystać ponad 6 tys. osób.
Konsultacje dotyczące Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia w 2016 roku odbędą się jeszcze w Chrzanowie oraz Krakowie.
UMWM
40 lat Koła Wędkarskiego w Łącku
Z językiem w plecaku -bezpiecznie na szlaku
Pilne! Na Sądecczyźnie rozdzwoniły się telefony. Oszuści znów są aktywni
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm