Info z rejonu

Jak długo można karmić piersią ? Z cyklu…Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Opublikowano: 26 maja, 2016 o 7:26 am   /   przez   /   komentarze (2)

Zgodnie z obietnicą przez cały TYDZIEŃ PROMOCJI KARMIENIA PIERSIĄ będziemy publikować artykuły przygotowane specjalnie dla WAS przez certyfikowanych doradców laktacyjnych. Do dzieła.

Jak długo można karmić piersią ? Odpowiedź jest tak naprawdę bardzo prosta. Tak długo jak chce tego matka i dziecko.

Niestety dla wielu osób taka odpowiedź jest kontrowersyjna. A tak naprawdę przez tysiąclecia kobiety karmiły dzieci przez lata. Nikt nie doszukiwał się w tym podtekstów erotycznych, nie próbował wmawiać że spowoduje to negatywne następstwa w psychice dziecka lub matki.

Co ważne żadne towarzystwo naukowo nie podaje górnej granicy do kiedy można kp.Nie ma podstaw by wmawiać Mamom, że długie karmienie piersią jest z jakichkolwiek powodów szkodliwe !!!

Niestety wiemy, że zarówno personel medyczny jak i znajomi niejednokrotnie próbują wmówić Młodym Mamom, że ich długie karmienie wpłynie w jakiś negatywny sposób na dziecko lub na nie same.

Co w takim wypadku zrobić?

Po pierwsze -zapamiętać, że jest to mit który należy włożyć między bajki.

Po drugie -dla zamknięcia ust niedowiarkom, podrzucam rekomendację instytucji i towarzystw naukowych na temat długości kp.

Stanowisko Amerykańskiej Akademii Pediatrii APP :

„Karmienie piersią jest uznanym standardem żywienia niemowląt. Zważając na udokumentowane krótko- i długofalowe korzyści dla zdrowia i rozwoju poznawczego dzieci, karmienie piersią powinno stanowić jeden z celów państwowych strategii zdrowotnych. Nie powinno pozostawać tylko osobistym wyborem. AAP ponownie rekomenduje: wyłączne karmienie piersią przez około 6 miesięcy, wprowadzanie żywności uzupełniającej w osłonie karmienia piersią, kontynuowanie karmienia do 1 roku lub dłużej według życzenia matki i dziecka.

Stanowisko Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition, ESPGHAN):

„Komitet Żywienia ESPGHAN uważa, że karmienie piersią jest naturalną metodą wspierania prawidłowego rozwoju i zdrowia małych dzieci. (…) Celem, do którego należy dążyć, jest wyłączne karmienie piersią przez okres pierwszych 6 miesięcy życia, ale częściowe karmienie piersią, jak również krótszy czas karmienia piersią są cenne. Po wprowadzaniu pokarmów uzupełniających zaleca się kontynuację karmienia piersią tak długo, jak długo jest to pożądane przez matkę i dziecko.”

Światowa Organizacja zdrowia WHO 

Karmienie piersią jest niezaprzeczalnym sposobem zapewnienia idealnego pokarmu dla zdrowego wzrostu i rozwoju niemowląt; jest także integralnym elementem cyklu reprodukcyjnego o niebagatelnym znaczeniu dla zdrowia kobiet. Niemowlęta powinny być wyłącznie karmione piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia, aby ich wzrost, rozwój i zdrowie były optymalne. Jest to zalecenie dla całego świata. Później, do drugiego roku życia lub dłużej, w celu pokrycia zapotrzebowania żywieniowego, niemowlęta powinny otrzymywać odżywczo wartościowe i bezpieczne pokarmy dodatkowe i być nadal karmione piersią. Wyłączne karmienie piersią od urodzenia jest możliwe z wyjątkiem kilku przeciwwskazań medycznych, a nieograniczone wyłączne karmienie piersią prowadzi do wytwarzania odpowiednich ilości pokarmu.

Trudno dodać coś więcej

oprac. Alicja Szatanik Certyfikowany Doradca Laktacyjny

Lekarz ginekolog – położnik pracujący na oddziale ginekologiczno-położniczym w Nowym Sączu

Komentarze

Komentarze (2)

  • 27 maja, 2016 o 8:11 am XYZ

    Błędy w tekście znalezione. Dla większej zabawy nie wskażę gdzie.

  • 28 maja, 2016 o 12:31 pm Anna

    Nareszcie sensowny artykuł o karmieniu !!!

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"