Edukacja

Koniec z gimnazjami. Wraca system 1-8 i szkoła branżowa!

Opublikowano: 27 czerwca, 2016 o 9:22 pm   /   przez   /   komentarze (9)

Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej zdradziła szczegóły projektu reform w polskiej edukacji. Od 2017 roku będzie obowiązywała 8-letnia szkoła powszechna, 4-letnie liceum oraz szkoła branżowa, zamiast zawodówki. – Celem reformy jest uratowanie potencjału polskiej edukacji – mówiła podczas konferencji w Toruniu Anna Zalewska.

Dzieci z obecnej klasy piątej nie pójdą po klasie szóstej do pierwszej klasy gimnazjum, lecz rozpoczną naukę w siódmej klasie szkoły podstawowej.

Jak podkreśla minister Zalewska nauczyciele uczący do tej pory w gimnazjach znajdą zatrudnienie w nowych, „dużych” podstawówkach. Z kolei budynki po gimnazjach mogą służyć szkołom podstawowym.

Nauka w liceum będzie się kończyła egzaminem maturalnym, z czego większą niż dotychczas rolę ma odgrywać matura ustna. Samo kształcenie w liceum ma być ogólne, a więc bez fakultetów maturalnych, które przygotowywały uczniów do egzaminu dojrzałości.

Powstanie szkoła branżowa. Minister Zalewska zapowiedziała, że szkoła zawodowa w dotychczasowym kształcie zniknie. W jej miejsce powstanie dwustopniowa szkoła branżowa, realizująca kształcenie zawodowe. Ukończenie drugiego stopnia tej szkoły będzie umożliwiało przystąpienie do matury zawodowej (obowiązkowe na niej będą egzaminy z języka polskiego, obcego i matematyki) i kontynuowanie nauki na studiach wyższych, które pozwolą zdobyć tytuł licencjata (aby móc ubiegać się o tytuł magistra konieczne będzie zdanie takiej matury jaką zdają uczniowie techników i liceów).

Nowa struktura szkolnictwa składać się będzie z: – 8-klasowej szkoły powszechnej, – 4-letniego liceum, – 5-letniego technikum. – dwuetapowej szkoły branżowej (w sumie 5 lat).

źródło: MEN. gov.pl/ portalsamorzadowy.pl

 

Komentarze

Komentarze (9)

  • 27 czerwca, 2016 o 9:56 pm Anonim

    Po co ta matematyka na maturze???

  • 27 czerwca, 2016 o 9:59 pm d.d

    Po co ta matematyka na maturze ???

  • 27 czerwca, 2016 o 10:02 pm ewka

    Czyli wracamy do formy edukacji sprzed dobrych paru lat.i bardzo dobrze

  • 27 czerwca, 2016 o 11:04 pm Minister

    Po to aby maturę kończyli w miarę ogarnięci ludzie, a nie jakieś półgłówki co dodawać nie potrafią i korzystać z karty wzorów. Serio?! 30% z matmy podstawowej to dużo ?! przecież to wiedza na poziomie podstawówki -gimnazjum wystarczy. Moim zdaniem powinni podnieść progi do przynajmniej 50%.

  • 27 czerwca, 2016 o 11:12 pm Ola

    Bardzo dobrze jeszcze niech progi podniosą bo przecież 30% z matury podstawowej to jakieś żarty powinno być co najmniej 50% a już na pewno z matematyki. Na studia powinni iść ogarnięci ludzie a nie półgłówki które zdały fartem.

  • 28 czerwca, 2016 o 9:21 am Anonim

    No to cofamy się o 17 lat i wracamy do komunistycznego systemu- „dobra zmiana”

  • 28 czerwca, 2016 o 7:15 pm Nauczyciel

    Bardzo dobra zmiana, jeszcze podnieść pułap matury do 50 % i zlikwidować PWSZ -ty i inne byle jakie „uczelnie”, ale to już inny minister.

  • 30 czerwca, 2016 o 4:29 pm y

    Drogi nauczycielu, jeżeli próg matury miałby być podniesiony do 50% to musieliby was wymienić na bardziej skutecznych w nauczaniu tego przedmiotu, bo teraz jest 30% a matematykę zdaję połowa maturzystów, o czymś to świadczy. Można wywnioskować, że nauczyciele matematyki skończyli gorsze uczelnie niż PWSZ, no bo skąd te słabe wyniki?, no ale waszym zdaniem nikt się nie uczy, takie zdanie ma większość nauczycieli w Starym Sączu, zwłaszcza w ZSP w Starym Sączu, tam to dopiero mają wyniki, pozbywają się fajnych nauczycieli a zostawiają sami wiedzą co. Najbardziej śmieszy fakt, że w tej szkole nauczyciele nazywają siebie profesorami, ludzie gdzie wam do tytułu profesora, nie róbcie z siebie pośmiewiska.

  • 1 lipca, 2016 o 10:52 am Do Ewka

    W pełni popieram !!!

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"