Kultura, Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Rozpoczął się 38 Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej. Najstarszy Festiwal w Polsce!
Wybitne dzieła kompozytorów włoskich, austriackich i francuskich są w programie 38. Festiwalu Muzyki Dawnej w Starym Sączu, który rozpoczął się dzisiaj (6 lipca) i potrwa do niedzieli. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Przełomy”.
Utwory wykonane podczas tegorocznej edycji uważane są przez wielu znawców za przełomowe.
Uroczysty koncert inauguracyjny 38. Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej rozpoczął się barokowym występem zespołu Harmonia Sacra, który został entuzjastycznie przyjęty przez wypełnioną po brzegi widownię. Na scenie sali parafialnej przy kościele św. Elżbiety wystąpiło 24 artystów, którzy specjalizują się w wykonywaniu utworów wokalno-instrumentalnych. W Starym Sączu zaprezentowali utwór Emilia de’Cavalieriego pt. Rappresentatione di Anima, et di Corpo czyli Przedstawienie o Duszy i Ciele. Artyści niepostrzeżenie zaangażowali całą widownię w rozwiązywanie odwiecznego konfliktu alegorycznych postaci Duszy i Ciała spierających się o cel życia człowieka oraz o odwieczny problem wyboru pomiędzy niebem a piekłem, z udziałem takich doradców jak: Rozum, Rada, Czas, Rozkosz, Anioł Stróż oraz Dusze zbawionych i Dusze potępionych.
To trzyaktowe dzieło zwane często „operą duchową poruszającą ku właściwej drodze” zostało wystawione w Rzymie w lutym roku 1600, a następnie wydane drukiem. Po raz pierwszy zostało zaprezentowane rzymskiej widowni właśnie w przykościelnej sali, zwanej oratorium. Należy do najczęściej wymienianych w podręcznikach „sygnałów” nadejścia nowej epoki, gdyż poprzez powrót do dramatu antycznego dało początek operze. Oglądając przedstawienie rzymska publiczność zapewne nie zdawała sobie sprawy, że kilka wieków później zarówno utwór jak i data jego premiery zostaną uznane za przełomowe – otwierające w podręcznikach nową epokę – barok.
Utwór Cavalieriego w wykonaniu zespołu Harmonia Sacra, zręcznie oscylował między śpiewnym wariantem nowoczesnego recytatywu, a popularnym idiomem pieśniowym. Przedstawienie zostało doskonale wyreżyserowane i poprowadzone przez Marcina Szelesta, a niewątpliwego uroku całości nadały stylowe kostiumy zaprojektowane przez Marię Molendę.
Już jutro (7 lipca) o godzinie 19:30 zapraszamy do Klasztoru Klarysek w Starym Sączu na Guillaume de Machaut”, Ars Cantus, kier. art. Tomasz Dobrzański
Przegląd bogatej twórczości czternastowiecznego poety i kompozytora. Obok licznych subtelnych i pięknych motetów, ballad i rond Machaut skomponował Messe de la Notre Dame, uważaną za pierwsze opracowanie muzyczne całego cyklu mszalnego dokonane przez jednego, znanego z nazwiska kompozytora.
Codziennie publiczność ma okazję do rozmów z artystami, występującymi danego wieczoru – spotkania odbywają się w ogródku Galerii pod Piątką (Rynek 5) o godzinie 17:00.
Starosądeckie.info patronem medialnym Festiwalu.
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco: Starosądeckie.info
Śp Tadeusz Szczypta, Moszczenica Niżna
OPS w Starym Sączu wziął udział w Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy
Studenci ratownictwa medycznego ANS szkolili uczniów LO w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm