Polityka

Nowe legitymacje dla osób z niepełnosprawnością od sierpnia 2017

Opublikowano: 5 sierpnia, 2016 o 7:48 am   /   przez   /   komentarze (0)

Nowe legitymacje dla osób z niepełnosprawnością od 1 sierpnia 2017, rozszerzony skład Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych, zmiany dot. tworzonych w zakładach pracy chronionej funduszów rehabilitacji osób niepełnosprawnych – zakłada przyjęta jednogłośnie przez Senat RP  nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw

Zmiany w Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych

Rada ma być organem opiniodawczo – doradczym Pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. W składzie Rady będą przedstawiciele administracji rządowej, samorządów, pracodawców, związków zawodowych oraz dwudziestu przedstawicieli organizacji pozarządowych. Posiedzenia Rady będą zwoływane przez Pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Rada będzie mogła m.in.: powoływać ekspertów, zapraszać do uczestnictwa w jej posiedzeniach przedstawicieli organów administracji publicznej i organizacji pozarządowych niereprezentowanych w Radzie, a także przedstawicieli wojewódzkich oraz powiatowych rad, zlecać przeprowadzanie badań i opracowywanie ekspertyz. Kadencja Rady będzie trwała 4 lata. Wybrany członek Rady, będący przedstawicielem organizacji pozarządowych, będzie mógł pełnić funkcję jej członkaprzez dwie kadencje.

Legitymacje od sierpnia 2017

Nowe legitymacje dla osób z niepełnosprawnością będą obowiązywały od 1 sierpnia 2017 r. Zmiana ta zacznie obowiązywać po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy.

Niezgodnie z przeznaczeniem wydatkowanie środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych

W zakładach pracy chronionej tworzony jest zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Jego środki przeznaczane są na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej, w tym na indywidualne programy rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami jeżeli są one wydane niezgodnie z przeznaczeniem, pracodawca jest obowiązany do zwrotu i płaci karę na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Ustawa określa jako niezgodne z przeznaczeniem wydatkowanie środków funduszu rehabilitacji także nieprzekazanie środków na ten fundusz.

Zakład pracy chronionej, który mimo obowiązku w ogóle nie przekazuje pieniędzy na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, będzie musiał zwrócić te środki, a ponadto wpłacić 30 proc. tej kwoty na PFRON. Zmiana wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy.

Wymagania wobec kandydata na przewodniczącego Polskiej Rady Języka Migowego

Zrezygnowano z obowiązku posiadania wykształcenia lub doświadczenia jednocześnie w zakresie PJM, SJM lub SKOGN, wprowadzając w zamian znajomość PJM i języka polskiego. Zmiana wchodzi w życie 1 grudnia 2016 r.

 

Ustawa wprowadza także zmiany związane z umarzaniem należności PFRON, m.in. dot. umożliwienia rozkładania na raty spłat tych należności. Zmiana ta zacznie obowiązywać po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy.

 

Ustawa to poselski projekt. Nowelizacja wchodzi w życie z dniem 1 listopada br. z wyjątkami, wskazanymi powyżej.

MPiPS

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"