Polityka

50+. Motywowali się w Sądeckim Urzędzie Pracy

Opublikowano: 16 sierpnia, 2016 o 7:55 am   /   przez   /   komentarze (0)

„Gwarancja 50 +” to kolejny już program realizowany przez Sądecki Urząd Pracy w Nowym Sączu. Skierowany jest do osób bezrobotnych po 50. roku życia, zarejestrowanych w SUP (dla których ustalono II profil pomocy). Głównym celem programu jest pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Jedną z form, poprzez którą program jest realizowany, były grupowe spotkania inspirujące. Obejmowały 12 spotkań – łącznie 84 godziny. Zorganizowane zostały one na bazie doświadczeń z podobnego projektu, jaki realizowany był przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie w ubiegłym roku. SUP planuje, aby po zakończeniu programu siedem osób jeszcze w lipcu rozpoczęło staże, natomiast 5 kolejnych do końca roku podjęło zatrudnienie w ramach doposażenia stanowiska pracy.

Podczas spotkań, uczestnicy wraz z moderatorem prowadzącym omawiali tematy, które związane były z aktywizacją zawodową każdego z uczestników oraz poszerzenia umiejętności przydatnych na rynku pracy. Tematami poszczególnych spotkań były np.: Moje CV i strategia poszukiwania pracy; Ja, jako pracownik – moje kompetencje; Aktualny rynek pracy, czy Autoprezentacja.

– Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tymi zajęciami. A muszę przyznać, że początkowo nie byłam do nich zbyt przychylnie nastawiona – komentuje pani Jola, jedna z uczestniczek. –Uważam, że takie zajęcia są bardzo przydatne i z całą pewnością pomogą mi w moim dalszym życiu zawodowym – dodaje. Opowiada także o tym, co ze zdobytej wiedzy przyda jej się najbardziej. Pani Jola nauczyła się na przykład, w jaki sposób poprawnie napisać CV czy list motywacyjny, jak szukać pracy czy kontaktować się z pracodawcami.

– Podczas tych spotkań zdobyłam ogromną wiedzę, przede wszystkim psychologiczną – na temat swoich możliwości i zdolności. Dzięki temu, że podczas zajęć skupialiśmy się tylko na pozytywach, zwiększyła się także moja samoocena. Jeśli to miałby być jedyny plus tych spotkań, to dla mnie i tak znaczy to bardzo dużo – mówi.

Podobnego zdania jest inny z uczestników, pan Marek. – Te zajęcia pozwoliły mi przede wszystkim spojrzeć na siebie z innej perspektywy – mówi. – Rozwiały wszystkie moje wątpliwości, dały mi energię i chęć do działania. Wcześniej wiele pomysłów wydawało mi się niemożliwych do zrealizowania. Teraz inaczej patrzę na siebie i swoje możliwości. Opowiada także o tym, jak dużo dowiedział się o sobie samym, o tym jakie zdolności posiada. Spotkania pomogły mu również pokonać onieśmielenie i blokadę wewnętrzną, jakie do tej pory ujawniały się w kontaktach z pracodawcą.

Pytana o ocenę organizacji spotkań, pani Jola odpowiada z uśmiechem – Bardzo przypadł mi do gustu sposób prowadzenia zajęć przez panią Anitę Kałyniuk. Widać było jej duże zaangażowanie w ten projekt. Kiedy do nas mówiła, starała się, byśmy ją wszyscy zrozumieli, była bardzo swobodna i przede wszystkim bardzo uważnie nas słuchała.

Również pan Marek chwali organizację, a przede wszystkim merytoryczne przygotowanie prowadzącej i odpowiednią, ciekawą tematykę zajęć.
Pani Jola równie dobrze wypowiada się o pozostałych uczestnikach spotkań. – Jeśli chodzi o samą grupę, współpracowało nam się dobrze – mówi. – Ciekawe było to, że grupa posiadała tak różnorodnych członków. Dzięki temu mogliśmy wymieniać i konfrontować nasze doświadczenia życiowe. Pozwoliło to spojrzeć z innej perspektywy na nasze indywidualne problemy. Mogliśmy dowiedzieć się na przykład jakie popełniliśmy błędy i jak się ich w przyszłości wystrzec – opowiada pan Marek. – Wszyscy uczestnicy byli mili i otwarci. Myślę, że to także bardzo nam pomogło, ponieważ kiedy człowiek jest otwarty na innych ludzi, jest także otwarty na zdobywanie wiedzy i uczenie się nowych rzeczy – kończy pani Jola.

źródło: SUP

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"