Przed obrazem Matki Bożej modlili się także mali górale. „Księże Biskupie. My dziś Ciebie prosimy, abyś przez swoją posługę dał naszej parafii, wszystkim pielgrzymom oraz turystom nawiedzającym tylicką ziemię ten prawdziwy duchowy pokarm. Uczyń to przez ręce naszej ukochanej Matki Bożej Tylickiej, która opiekuje się naszą parafią już od kilku wieków. Jest dla nas oraz pielgrzymów dobrą Gaździną, wyprasza u swego Syna zdrowie chorym i opiekuje się naszymi rodzinami” – mówiły dzieci na samym początku Mszy św.
Kustosz sanktuarium ks. Marian Stach podkreśla, że na ten dzień parafia czekała od dawna. „W życiu każdego z nas i w historii każdego narodu są takie wydarzenia, które mają wpływ na jego dalsze losy. Jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia dla parafii i czcicieli Matki Bożej Tylickiej. Nasze serce przepełnia dziś radość i wdzięczność. To było marzenie, nie tylko moje, ale i całej parafii od wielu lat”- dodał.
Dekret ogłaszający kościół w Tyliczu sanktuarium, odczytał biskup tarnowski Andrzej Jeż. Podkreślił też, że obraz jest omodlony przez pokolenia, a w ostatnich latach kult Matki Bożej wykracza poza granice parafii. Biskup zachęcał, by w nowym sanktuarium modlić się w intencjach Ojca Świętego, Kościoła, a szczególnie o pokój, powołania i w intencjach Kościoła tarnowskiego.
Obraz Matki Bożej Tylickiej został przywieziony prawdopodobnie przez biskupa Piotra Tylickiego, który ofiarował go do wybudowanego własnym staraniem kościoła w 1612 roku.
Na obrazie Maryja obejmuje swego Syna i przytula do swego policzka. Syn, tak jak to często robią dzieci, zakłada ręce na szyję Matki i tuli się w Jej ramionach.
– Patrząc na ten obraz czujemy się niejako przytuleni przez Maryję, objęci Jej troskliwym ramieniem – mówił w homilii bp Jeż. „W Jej matczynych ramionach zawsze odnajdujemy również Jezusa. Maryja przytulając nas do swego serca prowadzi nas do Jezusa i chce, byśmy tak jak Ona objęli Go z miłością; byśmy uczynili z Niego centrum swojego życia i ostateczny cel naszej ziemskiej drogi” – powiedział.
W homilii, biskup przypomniał, że sanktuaria maryjne są szczególnym przejawem macierzyństwa Maryi i Jej bliskości w stosunku do ludzi, a także znakiem tęsknoty za Bogiem. Podkreślając, że sanktuaria są miejscem szczególnej ewangelizacji, ordynariusz diecezji dodał, że ludzie dotknięci Bożym słowem i Jego łaską odchodzą z tych miejsc odnowieni, z nową siłą i nadzieją.
Nowy salon Ady Sari w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu
Łącko. Nowo wybrani sołtysi rozpoczynają pięcioletnią kadencję
Zmarła Maria Czech, wieloletnia nauczycielka kilku pokoleń młodzieży
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm