Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Podegrodzie w Wieliczce. Pamiętając o małopolskich świętych
Z malowniczego deptaku w Wieliczce właśnie zniknęła towarzysząca Światowym Dniom Młodzieży instalacja pod tytułem „Świętość jest na wyciągnięcie ręki”. Jednak to dopiero początek jej podróży, bo kolejna odsłona odbędzie się 8 września w Podegrodziu, miejscu narodzin zarówno idei projektu, jak i – ponad 300 lat temu – świętego o. Stanisława Papczyńskiego.
Wystawa towarzyszy głównej uroczystości, jaką będzie Diecezjalne Dziękczynienie za Kanonizację św. o. St. Papczyńskiego. Głównym Celebransem mszy dziękczynnej będzie Biskup Tarnowski Andrzej Jeż.
Dzieje jego powstania mogłyby bez trudu stać się kanwą niejednego filmu. Wiążą się z historią życia artysty-rzeźbiarza, Józefa Lizonia z Rogów. Po tym, jak on i cała jego rodzina zatruli się muchomorem sromotnikowym, artysta znalazł się na granicy życia i śmierci, będąc w wielkim cierpieniu fizycznym i psychicznym. Wśród konarów potężnego dęba zobaczył Pana Jezusa odrywającego ramiona od drzewa krzyża, by móc jeszcze bardziej zbliżyć się do człowieka i dać mu świadectwo swojej miłości przekraczającej wszelkie granice. Dzisiaj i my możemy Go zobaczyć w tym samym drzewie, bowiem rzeźba jest odwzorowaniem wizji, której doświadczył Józef Lizoń.
Hasło wystawy i banery – towarzyszące monumentalnemu i jedynemu na świecie krzyżowi przedstawiającemu Chrystusa w tak oryginalnej i poruszającej formie – odsyłają do tego wizerunku i przypominają: świętość jest wśród nas i trzeba tylko po nią sięgnąć. Oni to wiedzieli – nasi święci. Nasi, bowiem każdy z nich był ściśle związany z ziemią małopolską. Niektórzy się tu urodzili, inny zaś przybyli dopiero w dorosłym życiu, jednak wszyscy już nieodzownie będą z nią duchowo związani. Południe Polski jest przecież znane jako ostoja tradycji i wiary przodków, dlatego też podstawą kompozycji na banerze jest rzeka Dunajec, swoisty wyznacznik naszej małej ojczyzny.
Choć projekt zawdzięczamy Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej” (Stadła, gm. Podegrodzie), to w jego stworzenie i sfinalizowanie zaangażowali się w dużej mierze niezrzeszeni w tej organizacji, m. in. społeczność Podegrodzia, Stadeł, Niskowej, Kaniny, Starego Sącza i Stronia. Nieocenioną pomoc w znalezieniu miejsca wystawowego udzielił Grzegorz Baran.
Wystawa w Wieliczce cieszyła się dużym zainteresowaniem, a codziennie mijana przez setki lub tysiące turystów i pielgrzymów nie mogła ujść ich uwadze. Wielu skłaniała do zatrzymania się i refleksji, a ponadto pewna grupa z Francji uznała, iż krzyż będzie najodpowiedniejszym miejscem do pełnienia roli ołtarza polowego. Tym samym stał się prawdziwym stołem ofiarnym podczas Mszy Świętej.
Po zamknięciu pierwszej fazy projektu, w Wieliczce odbyło się spotkanie władz miasta ze współorganizatorami wystawy. Rzeźbiarz Józef Lizoń został uhonorowany medalem miasta Wieliczki, natomiast urząd obdarowano płodami Sądecczyzny pochodzącymi z najstarszej spółdzielni w Polsce – Spółdzielni Ogrodniczej Ziemi Sądeckiej z siedzibą w Nowym Sączu.
Rzeźba krzyża: Józef Lizoń
Projekt: Jacek Kula, nauczyciel Gimnazjum w Podegrodziu, Julia Obrzut, członkini Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Podegrodziu, studentka UJ
Instalacja powstała dzięki Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej”
Tekst: Julia Obrzut
Zdjęcia: Urząd Miasta i Gminy Wieliczka
Łukasz Pierzga z Łącka Mistrzem Świata w World of Tanks 2024 w Chinach !
Apel PIORiN dotyczący fumigacji!
Nowy salon Ady Sari w Muzeum Regionalnym w Starym Sączu
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm