Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Połowa sądeckich seniorów ma konta w banku. Pozostali czekają na listonosza

Opublikowano: 18 września, 2016 o 8:39 am   /   przez   /   komentarze (2)

Coraz więcej seniorów posiada konto w banku. Sam ZUS przekazuje już blisko 70 procent świadczeń na rachunki osobiste. Nad obawą przed nowymi technologiami zaczynają przeważać korzyści i wygoda korzystania z własnych pieniędzy.

Liczby mówią same za siebie. Z 7,8 mln osób pobierający świadczenia z ZUS już 5,3 mln otrzymuje je na rachunek bankowy. Pozostali co miesiąc oczekują listonosza. Wskaźnik ubankowienia seniorów cały czas rośnie, ale jak wynika z raportu Banku Światowego nadal ok 22 proc. dorosłych Polaków nie ma rachunku osobistego, z czego większość to właśnie osoby starsze. Najbardziej ubankowieni świadczeniobiorcy ZUS mieszkają dziś
w Warszawie i jest ich ponad 600 tys. Spośród zaś 128 tys. świadczeniobiorców obsługiwanych przez Oddział ZUS w Nowym Sączu, jedynie 67 tys. posiada rachunek w banku. Poziom ubankowienia wśród starszych klientów nowosądeckiego ZUS, wynosi więc tylko 52,5 procent.

ZUS chce ubankowienia seniorów…ponieważ……

Wykluczeni z oszczędności

Możliwość dokonywania prostej płatności elektronicznej to o wiele szerszy wybór, często lepszych i tańszych produktów z całego świata. Osoby starsze, nierzadko mające coraz poważniejsze problemy ze swobodnym poruszaniem się są z tej pozytywnej zmiany wykluczone. Dodatkowo musimy pamiętać z czym wiąże się odkładanie pieniędzy do domowych skrytek. Gotówka dostarczana bezpośrednio do domu, w pełnej wysokości, naraża seniorów na niebezpieczeństwo kradzieży lub oszustwa. Postęp technologiczny nigdy nie stawał się od razu udziałem starszego pokolenia, ale bardzo ważne jest podnoszenie świadomość, dzięki której wszyscy skorzystamy z postępu w równym poziomie.

Prawo do rachunku bankowego

Jak ważna jest walka z wykluczeniem finansowym i cyfrowym pokazują działania na poziomie Unii Europejskiej, jak choćby uchwalenie Dyrektywy w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego. Rachunek w banku uznany został za dobro, do którego prawo powinni mieć wszyscy, bez wyjątku. Polska wdrożyła postanowienia Dyrektywy w lipcu 2016 r. Projekt nowelizacji wprowadza podstawowy rachunek płatniczy, który ma być dostępny dla osób nie mających dotąd innego rachunku płatniczego w bankach krajowych, oddziałach banków zagranicznych, spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz instytucjach kredytowych. Co ważne szczególnie dla starszych klientów banków – na dostawców usług płatniczych nałożono obowiązek bezpłatnego przekazywania informacji dotyczących opłat pobieranych za usługę prowadzenia rachunku płatniczego. Informacje mają być jasne i precyzyjne, aby klient był w pełni świadomy za jakie usługi zapłaci.

Koszty

Ważnym aspektem ubankowienia są także koszty jakie w związku z obrotem gotówkowym ponosi budżet, czyli my wszyscy. Dla przykładu Zakład Ubezpieczeń Społecznych na samą dystrybucję świadczeń za pośrednictwem poczty wydaje rocznie w granicach 200 mln zł. Koszt przekazania emerytury, czy renty na rachunek w banku to dziś, dzięki korzystnym umowom, które zawarł ZUS, zero złotych.

To banki konkurują o seniora

Zakład Ubezpieczeń Społecznych stara się wspierać swoich klientów także w aspekcie wyboru banku, w którym otwarty zostanie rachunek. W zorganizowanym w 2015 konkursie, ZUS postawił bankom zadanie przedstawienia pomysłu i planu działań, mających zachęcać emerytów i rencistów do korzystania z kont bankowych i bezgotówkowego odbioru świadczeń. W ramach zwycięskiej oferty bank BPH zaproponował darmowe prowadzenie rachunku, przelewy krajowe, wypłaty z bankomatów, czy obsługę karty płatniczej przez okres 2 lat. Oprócz tego bank zaproponował zwrot części wydatków na leki opłacane w aptece kartą oraz otwarcie limitu na koncie, również bez opłat. Do tego dochodzą usługi assistance czy bezpłatna pomoc w nieoczekiwanych sytuacjach. Każdy emeryt czy rencista bez obaw może założyć konto we wskazanym banku. Jego bezpieczeństwo i brak ponoszenia opłat gwarantuje sam ZUS.

 

Komentarze

Komentarze (2)

  • 18 września, 2016 o 11:33 am Janek

    Banki obracaja naszymi pieniędzmi ,bogacą się a zwykły człowiek ma licha emeryturę z czego jeszcze mu pobiorą opłate za prowadzenie konta ,lub kartę , i tak co miesiąc . ludzie maja opłaty za prą gaz ścieki media a co z jedzeniem ,lekami. Ubankowianie ludzi ma na celu wykorzystanie uczciwych obywateli poprzez dodatkowe koszty oraz obrót pieniądzmi ,dzięki którym owy Bank sie bogaci, a nic nie zyskuje osoba zakładająca osobiste konto. Każdy kto idzie do banku musi słuchać ich nachalnego gadania o lakatach lub inne żekomo dobre oszczędności pod którymi kryje sie wyzysk ,wszak co to za interes gdyby zwyczajny człowiek zyskiwał to by bank tracił nie po to bombardują zludnymi pięknymi wyliczeniami w których jak ktoś się nie oriętuje daje się przekonać. Moim zdaniem najlepiej było za dawnych czasów wypłaty były w kasach w zakładach. oraz przez pocztę ciężko ludzie pracują i mają większe chyba prawo do tego by decydować jak dysponować swoją gotówką zamiast siłowo i chytrze wywierać presię dając złudzenia żekomej wygody . W razie wojny „Nie daj Bóg” wszystkie środki w bankach zostają przejęte, a my ludzie nie mamy nic . jesteśmy odcieci , We włoszech była już podobna sytuacja co prawda nie z powodu wojny ale , ludnośc nie mogła wypłacic swoich zarobionych groszy, udzielali im . Tak więc nie możemy wierzyć że zawsze bedzie super , nie chodzi tez by być na nie we wszystkim. jednak trzeba realnie myśleć , bo Ci na górze co nami „sterują” oni uciekną w razie zagrożenia ,a my z problemami bedziemy sie tułać .

  • 19 września, 2016 o 11:46 pm młoda

    popieram w całości! brawo,nie oddajmy kasy lichwiarzom.

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"