Edukacja
„Nie dajmy zginąć poległym” – Święto Szkoły w Barcicach
28 września w Zespole Szkół w Barcicach miała miejsce wyjątkowa uroczystość – Święto Szkoły. W tym dniu uczniowie wraz z nauczycielami zgromadzili się na uroczystej mszy św. Wspominano patronów szkół: Szkoły Podstawowej – Franciszka Świebockiego i Gimnazjum – Andrzeja Buchmana ps. „Korsak” Obydwaj byli związani z Barcicami. Obydwaj walczyli o wolną Polskę i oddali za nią życie.
Podczas koncertu poświęconego patronom koleje ich losu dokładnie prześledzić mogli uczniowie młodszych klas SP. Natomiast uczniowie klas VI i gimnazjum uczestniczyli w III Szkolnym Biegu Pamięci pod hasłem „Pamiętamy” o Puchar Przechodni Dyrektora Zespołu Szkół. Bieg został przygotowywany przez harcerki i harcerzy ZHR z Barcic. W tym roku przybrał on formę rajdu z elementami gry opartej na ścieżce przyrodniczo-historycznej „Szlakiem Leśnych”. Odbył się on niemal w 77 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, organizacji na rzecz której pełnili służbę patroni barcickich szkół.
Trasa tegorocznego biegu wiodła na Wolę Krogulecką. Tam w Centrum Edukacji Przyrodniczej przy siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego uczniowie poznali historyczną przeszłość Beskidu Sądeckiego. Później, po wysłuchaniu instruktażu, sprawdzali swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy, posługiwania się alfabetem Morse’a i rozbijania namiotów. Rywalizowali także w konkursie pieśni patriotycznych i konkursie historycznym. W klasyfikacji generalnej najlepszymi okazały się być klasy: VIA (szkoła podstawowa) i 3A (gimnazjum). Otrzymały one na okres jednego roku Puchary Przechodnie Dyrektora ZS, a wszystkie pozostałe klasy pamiątkowe dyplomy.
Po ciepły posiłku ufundowanym przez Radę Rodziców uczestnicy rajdu delektowali się pięknymi widokami i wymarzoną pogodą.
Obchodzenie Święta Szkoły w takiej formie sprzyja ugruntowaniu poczucia tożsamości narodowej poprzez rozwój tożsamości regionalnej. Wzbudza zainteresowanie i umożliwia zaangażowanie się wszystkich uczestników. Umacnia też więzi i uczy współzawodnictwa.
40 lat Koła Wędkarskiego w Łącku
Z językiem w plecaku -bezpiecznie na szlaku
Pilne! Na Sądecczyźnie rozdzwoniły się telefony. Oszuści znów są aktywni
Drzej. on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
1 listopada, 2024 o 4:26 pmJa on Starostwo Powiatowe zmieniło klasyfikacje gruntów. Gigantyczne podatki
31 października, 2024 o 4:33 pm19 listopad 2017r. – Zoduski Muzykonckie – Moje Blog on Zoduski Muzykonckie Związku Podhalan w Łącku
10 października, 2023 o 10:49 pm