Polityka
Razem dla czystego powietrza
– Wprowadzenie przez Sejmik Województwa Małopolskiego uchwały antysmogowej było przełomem. Nasze dotychczasowe działania i doświadczenia sprawiły, że to właśnie w Małopolsce odbywa się dzisiejsze spotkanie – mówił marszałek Małopolski Marek Sowa.
Dziś w Krakowie Minister Środowiska Maciej H. Grabowski przedstawił do konsultacji społecznych projekt Krajowego Programu Ochrony Powietrza – dokument ten zwiększy kompetencje samorządów w walce ze smogiem. Uczestnicy spotkania podpisali także Porozumienie na rzecz czystego powietrza.
Przedstawiony dziś przez ministra środowiska projekt Krajowego Programu Ochrony Powietrza koncentruje się przede wszystkim na wprowadzeniu niezbędnych zmian prawnych, które pozwolą na realizację działań naprawczych – te z kolei mają zostać określone przez samorządy poszczególnych województw. Samorządy po raz pierwszy zyskają tak dużą swobodę w podejmowaniu własnych inicjatyw zmierzających do poprawy jakości powietrza. Projekt programu przewiduje nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska, wprowadzającą zmiany w zakresie budownictwa, planowania i gospodarki przestrzennej, wprowadzenia wymagań jakościowych dla paliw stałych oraz standardów emisji dla małych instalacji paliw – tj. kotłów wykorzystywanych w gospodarstwach domowych. Ministerstwo zwraca również uwagę na kwestie związane z transportem –powstanie stref ograniczonego dostępu dla samochodów, które nie spełniają wymogów niskiej emisji zależeć ma od władz samorządowych. Konsultacje społeczne i międzyresortowe będą trwały do 8 kwietnia.
– Chcemy aby ten program miał powszechne poparcie społeczne – podkreślił minister Maciej H. Grabowski. Podpisane dziś przez przedstawicieli władz krajowych i samorządowych oraz przedsiębiorców Porozumienie na rzecz czystego powietrza było wyrazem poparcia zarówno dla samego programu, jak i innych działań związanych z ochroną powietrza. „Jesteśmy głęboko przekonani, że jakość powietrza jest jednym z najistotniejszych czynników wpływających na nasze zdrowie i komfort życia oraz że czyste powietrze jest dobrem wspólnym, oddziałującym pośrednio na możliwości rozwoju cywilizacyjnego Polski” – czytamy w porozumieniu.
Minister Grabowski wielokrotnie podkreślił, że Małopolska jest pionierem jeśli chodzi o działania związane z ochroną powietrza. Również w nowej perspektywie 2014-2020 Małopolska planuje przeznaczyć miliony EURO na kwestie związane z ochroną środowiska. – Potrzeba zmian radykalnych, dobrych i skutecznych instrumentów, które pozwolą nam skutecznie walczyć o czyste powietrze – mówił marszałek Marek Sowa i zapewniał, że Małopolska ma już na ten cel zarezerwowane pieniądze. – W ramach nowego RPO 2014-2020 przeznaczymy 340 mln euro na działania związane z regionalną polityką energetyczną i 90 mln euro na dofinansowanie wymiany kotłów. Dodatkowo mamy 140 mln euro na transport niskoemisyjny i 96 mln euro na termomodernizację budynków publicznych i wielorodzinnych – zapowiedział marszałek Marek Sowa.
Komentarze
Komentarze (1)
Możliwość komentowania wyłączona.
Czy w Starym Saczu jest program ochrony powietrza na wzór nowosądeckiej „kawki” ? , czy tylko się pisze i mówi,mówi,mówi, a nic z tego nie wynika.