Wydarzenia, Z ostatniej chwili
Zmiana zagospodarowania terenów wokół Stawów. Co się zmieni?
Gmina Stary Sącz wyłożyła do publicznego wglądu projekt planu zagospodarowania terenów sąsiadujących ze Stawami. (Plan 1 i plan 1B -teren położony pomiędzy rzekami Dunajec i Porad, obwodnicą miasta Starego Sącza i linią kolejową). Wszystkie uwagi i wnioski do ww. dokumentów należy złożyć w Urzędzie na piśmie do 30.11.2016r. W piątek w starosądeckim magistracie odbyła się otwarta dyskusja nt. zmian zagospodarowania przestrzennego.
Głównym celem zmiany przestrzennego zagospodarowania jest dostosowanie mapy do obecnego stanu. Niestety, mapy które znajdują się w posiadaniu Starostwa i Urzędu są archiwalne. Dodatkowo znajdowała się na nich droga i projekt lotniska, który przeszedł do historii…
Co się zmieni?
Jadąc obwodnicą Starego Sącza w kierunku Brzeznej tereny po prawej stronie zostaną przeznaczone pod rekreacje (hala sportowa, motel, hotel, klub) w odległości 50 m od drogi. Tereny po lewej stronie to strefa SAG czyli Strefa Aktywności Gospodarczej (produkcja i przemysł). Nowe tereny pod inwestycje typu motel czy hala sportowa będą zlokalizowane blisko „projektowanej” Węgierskiej bis. Tereny te mają zostać docelowo skanalizowane. Jeśli pojawią się inwestorzy. Nie ma jednak możliwości wykonania zjazdu z drogi wojewódzkiej (obwodnicy).
A dokładniej….
(kliknij i powiększ) -poniżej oznaczenia do „mapy”
1. Zamknięcie żwirowni. Tereny pod inwestycje.
Znika obszar górniczy a więc obecnej żwirowni. Odblokowują się tereny pod inwestycję i powstaje tzw. zabudowa techniczno -produkcyjna. Podstawowe przeznaczenie terenu to produkcja, składowanie, magazynowanie i usługi komercyjne. Powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 50% powierzchni działki budowlanej a wysokość budynków nie może przekroczyć 12 metrów.
2. Nowy przebieg Węgierskiej BIS
Dostosowano przebieg Węgierskiej BIS do projektu, które wykonało miasto Nowy Sącz. Przebieg drogi jest naniesiony zgodnie z planem, który czeka na decyzje środowiskową. Gmina Stary Sącz wykona też rondo wraz z zatoczkami. Węgierska Bis będzie się łączyć z nowo powstałą ulicą Prymasa Wyszyńskiego.
3. Nowe tereny szczególnego zagrożenia powodzią.
Dla większych cieków wodnych Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej opracował szczegółowe obszary zagrożenia powodzią -raz na 10 lat, 100 i 500 lat. Zielony kolor (kreski na mapie) to zagrożenie powodzią raz na dziesięć lat.
4. Ścieżki przyrodnicze i przystań kajakowa.
W terenie Stawów dopuszczone zostały ścieżki przyrodnicze do obserwowania gatunków i ich siedlisk. (zobacz: 1,5 miliona na ścieżkę przyrodniczą na starosądeckich Stawach) a także możliwość lokalizacji przystani kajakowej (zobacz: Z roweru na kajak z kajaka na rower! Nowa atrakcja w Starym Sączu!)
5. Nowy teren usługowy pod motel.
Pojawił się nowy teren usługowy (obecnie jest to prywatny parking przy wjeździe na starosądeckie Stawy) Poprzednio teren ten znajdował się w obszarze zalewowym. Teraz dopuszcza się lokalizację obiektów gastronomicznych , obiektów usług hotelarskich, motelu. Powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć 30% działki budowlanej a całkowita wysokość budynku nie może przekroczyć 10 metrów.
6. Tereny pod inwestycje związane z ruchem turystycznym: motele, hotele, kluby. Dla kogo?
Tereny usług komercyjnych w zieleni. Tereny zlokalizowane wzdłuż obwodnicy Starego Sącza. Niestety nie będzie możliwości wykonania zjazdów publicznych z drogi wojewódzkiej. Dojazd do planowanych inwestycji może się odbywać tylko obecną drogą na stawy. To z pewnością utrudni lokalizację jakiegokolwiek przedsięwzięcia. Dodatkowo nie ma tam kanalizacji. Jak zapewnia gmina, tereny zostaną docelowo skanalizowane. Budynki mogą powstać w odległości 50 metrów od obwodnicy. Dopuszcza się lokalizację campingu z budynkami rekreacji indywidualnej, budynków związanych z obsługą rekreacji i sportu typu: obiekty klubowe z częścią rekreacyjną, handlową i częścią noclegową, ośrodki odnowy biologicznej, sale ćwiczeń, restauracje, puby, kawiarnie, bary a także obiekty socjalno -administracyjne. Dopuszcza się także lokalizację kąpieliska, pól do gier sportowych, wrotowiska, miasteczka rowerowego, placu zabaw dla dzieci, sezonowej sceny widowiskowo-koncertowej. Zakaz realizacji budynków o całkowitej wysokości przekraczającej 10 metrów.
Polubcie nas na Facebooku i bądźcie na bieżąco: Starosądeckie.info , kontakt@starosadeckie.info
Wszystkie informacje z regionu…z pierwszej ręki.
Komentarze
Komentarze (4)
Możliwość komentowania wyłączona.
Super, że to opisaliście. Przynajmniej wiadomo co i jak. Ale te terny pod inwestycje bez drogi to jakis absurd jest
1,5 miliona złotych na sciezke przyrodniczą, którą moze rzeka zalaz raz na dziesiec lat. Niezle. To się nazywa wyrzuceni pieniędzy w błoto
Twoim zdaniem oddać kasę do uni ?
Widze ze jedynym radnym który czuwa i konsultuje jest radny Rams. Czuwa, konsultuje pilnuje interesu, ale swojego. Z racji swoich interesów biznesowych jest żywo zainteresowany tematem. Oby nie skończył jak radny Sekuła walczący o obniżenie podatków dla przedsiębiorców wynajmujących lokale w Rynku- bo sam tam wynajmował.