Polityka, Z ostatniej chwili
Debatowali o czystym powietrzu. Co z tego wyniknie?
Jak zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w naszym regionie? Odpowiedź na to pytanie starali się znaleźć przedstawiciele instytucji zajmujących się ochroną środowiska, dostawcy energii i samorządowcy z subregionu sądeckiego. W spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy posła Arkadiusza Mularczyka udział wziął prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.
Spotkanie, w którym udział wzięli także zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech i dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Marta Wieciech-Kumięga odbyło się 19 grudnia w sądeckim ratuszu. Samorządowcy z powiatów nowosądeckiego, gorlickiego, limanowskiego i miasta Nowego Sącza podkreślali, że warunkiem sukcesu w walce o czyste powietrze są działania o wymiarze centralnym. Program poprawy jakości powietrza powinien obejmować system zachęt finansowych do wymiany pieców na lepsze i unikania paliw złej jakości czy wręcz spalania odpadów.
Podobnego zdania był zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech. – Nasz system działań ukierunkowanych na poprawę jakości powietrza w naszym państwie jest niespójny i nie przynosi efektu – podkreślił. Przywołał także przykład programu wsparcia, który z powodu wyśrubowanych wymagań jest dla większości podmiotów praktycznie niedostępny.
Charakter i zakres programów wsparcia w poprawie jakości powietrza przybliżyła prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Małgorzata Mrugała. O działaniach samorządu województwa mających na celu poprawę jakości powietrza w Małopolsce mówił Tomasz Pietrasiak, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. O możliwości pozyskania funduszy na wsparcie na lokalnym, sądeckim gruncie mówił Tomasz Basta z Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich.
Prawne konsekwencje zanieczyszczania środowiska poprzez spalanie odpadów przedstawił zastępca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Ryszard Listwan. Na spotkanie zaproszeni zostali także dostawcy energii, w tym przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Oferta PGNiG ma – zdaniem większości dyskutantów – zasadnicze znaczenie dla poprawy jakości powietrza. Gaz jest najczystszym z ekologicznego punktu widzenia paliwem, tymczasem liczba odbiorców spada (linie przesyłowe wykorzystywane są tylko w 60 proc.), co zdaniem uczestników spotkania wynika ze zbyt wysokiej ceny gazu.
Postulowano, że rozwiązanie leży więc w stworzeniu na poziomie władz centralnych systemu zachęt finansowych, który pozwoli dostosować możliwości finansowe odbiorców do cen paliw. Uczestnicy podkreślali jednak, że to się nie uda bez współpracy wszystkich zainteresowanych podmiotów: obywateli, samorządów, instytucji i wytwórców paliwa. Dyskutanci zaznaczali, że proces poprawy jakości powietrza jest długotrwały i poza czynnikami ekonomicznymi wymaga większej świadomości obywatelskiej.
UM NS
Komentarze
Komentarze (2)
Możliwość komentowania wyłączona.
odpowiedź na tytuł: …. nic z tego nie wyniknie.
A co z biedą?