Edukacja, Z ostatniej chwili
Prezydent podpisał ustawy edukacyjne. Koniec z gimnazjami
Z ostatniej chwili….
Prezydent Andrzej Duda podpisał dzisiaj (9 stycznia) dwie ustawy reformujące edukację: prawo oświatowe oraz przepisy wprowadzające ustawę prawo oświatowe. Podpisanie ustaw oznacza likwidację gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.
Nie ukrywam, że miałem cały szereg wątpliwości i pytań, albowiem materia jednej i drugiej ustawy jest materią bardzo rozległą, trudną i niezwykle wrażliwą. Niezwykle wrażliwą z bardzo prostej przyczyny – dotyczy przyszłości naszego kraju, dotyczy przyszłych pokoleń, a przede wszystkim dotyczy dzieci i ich rodziców – podkreślił prezydent Andrzej Duda-Nigdy nie miałem wątpliwości, że polski system edukacji wymaga naprawy i wymaga zmiany (….) Zresztą miliony Polaków od wielu lat mówią to samo – potrzebny jest dłuższy okres kształcenia w poszczególnych szkołach.
Zgodnie z przygotowaną reformą edukacji, w miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, dwustopniowe szkoły branżowe i szkoły policealne. Gimnazja natomiast mają zostać zlikwidowane. Zmiany mają być wprowadzane stopniowo począwszy od roku szkolnego 2017/2018.Od tego samego roku miałaby być wprowadzana do szkół nowa podstawa programowa. Jako pierwsi zgodnie z nią mieliby się uczyć uczniowie klas I, IV i VII szkoły podstawowej, I klasy szkoły branżowej, I klasy szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz słuchacze I semestru szkoły policealnej.
Ostatni rocznik objęty nauką w gimnazjach skończy w nich naukę w roku 2018/2019, dzięki czemu 1 września 2019 roku znikną gimnazja. Ich wygasanie może polegać na przekształceniu w ośmioletnią szkołę podstawową lub włączenie go do takiej. Możliwe będzie także: przekształcenie gimnazjum w liceum ogólnokształcące albo technikum; włączenie gimnazjum do liceum ogólnokształcącego lub technikum; przekształcenie dotychczasowego gimnazjum w branżową szkołę I stopnia lub włączenie gimnazjum do branżowej szkoły I stopnia.
Wydłużenie nauki w liceach obejmie lata 2019-2023. W roku szkolnym 2019/2020 w klasach I liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia edukację rozpoczną dzieci kończące klasę III gimnazjum i dzieci kończące klasę VIII szkoły podstawowej. Dzieci kończące gimnazjum będą kształciły się w 3-letnich liceach ogólnokształcących i 4-letnich technikach, natomiast dzieci kończące VIII klasę szkoły podstawowej rozpoczną naukę w 4-letnim liceum lub 5-letnim technikum.
fot.Prezydent.pl
Komentarze
Komentarze (14)
Możliwość komentowania wyłączona.
Supper. Powrót do normalności i nauki
co za fajna marionetka
Koniec gimbazy hip hip hurra
To się okaże czy super. Teraz dopiero zacznie się problem.
Szkoła jest dla uczniów nie dla nauczycieli. Niech nikt nie pyta co z tymi co stracą pracę.
Szkolnictwo powinno być prywatne.
Taka sama marioneta z ciebie jak z budynia.
Na pewno prace stracą dyrektorzy gimnazjów ai ich zastepcy nauczycieli? cześć i tak się nadaje na emeryturę
Dla wszystkich … zapamiętajcie ! nikt nikogo, nigdy, nie zwolni z uczenia się. Uczyc się trzeba
za 3 lata w pierwszej klasie liceów spotkają się uczniowie po klasie VIII i III gimnazjum – będzie się działo, aż do studiów
za 3 lata w pierwszej klasie liceów spotkają się uczniowie po klasie VIII i III gimnazjum – będzie się działo, aż do studiów
ciekawe jaką krzywdę córce p. prezydenta zrobiło gimnazjum
na jakiej podstawie tak twierdzisz?
Super, dziękuję
I dobrze jestem za