Wydarzenia, Z ostatniej chwili

Towarzystwo Miłośników Starego Sącza podsumowuje i planuje

Opublikowano: 12 lutego, 2017 o 12:24 pm   /   przez   /   komentarze (3)

12 lutego 2017 roku o godzinie 10:00 w Muzeum Regionalnym, Towarzystwo Miłośników Starego Sącza podsumowało 2016 rok. Prezes Andrzej Długosz przedstawił sprawozdanie z działalności zarządu i bogaty plan pracy na nowy 2017 rok. TMSS to najstarsze prężnie działające Towarzystwo w Starym Sączu. Istnieje od 1948 roku, a jego podstawowym zadaniem jest ochrona zabytków, gromadzenie i zabezpieczenie pamiątek minionych lat oraz popularyzowanie historii miasta. Obecnie liczy 99 członków i głęboko wierzy, że z roku na rok będzie ich coraz więcej.

Rok 2016 był niezwykle pracowity dla TMSS.

Zakończona została digitalizacji listów Ady Sari do rodziców z lat 1907 – 1927 . 8 marca 2016 r. w piwnicach Sądeckiej Biblioteki Publicznej Towarzystwo przygotowało wystawę pt. „Ada Sari – życie, kariera i sława”, która cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem. Prezes Andrzej Długosz wygłosił także w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Nowym Sączu wykład o Adzie Sari.

X edycja Dni Księdza Tischnera odbyła się w dniach 9-12 marca 2016 r. w 85 rocznicę Jego urodzin. Wykład pt. „Co Tischner zwie myśleniem” wygłosił ks. dr Miłosz Hołda z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Odbyła się także promocja książki autorstwa dr Bartłomieja Seklera z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu pt. „Ksiądz Józef Tischner w środkach społecznego przekazu w Polsce w latach 1955 – 2000”. W trzecim dniu na spotkanie przyjechał z Krakowa o. Stanisław Tasiemski – dominikanin, watykanista i znany komentator spraw bieżących w Kościele. Wszystkie spotkania odbyły się w sali Muzeum Regionalnego a współorganizatorem był Urząd Miejski.

Towarzystwo Miłośników Starego Sącza ufundowało i wykonało tablicę pamiątkową pod wieżą klasztorną dla uczczenia 50. rocznicy centralnych obchodów Milenium Chrztu Polski dla diecezji tarnowskiej 24 lipca 1966 r. z udziałem ks. kard. Stefana Wyszyńskiego – prymasa Polski i abpa Karola Wojtyły – metropolity krakowskiego. Odsłonięcia tablicy dokonał podczas centralnych uroczystości odpustowych ku czci św. Kingi ks. biskup Andrzej Jeż ordynariusz diecezji tarnowskiej, Burmistrz Starego Sącza i prezes Towarzystwa. Ks. biskup przed ceremonią odsłonięcia przypomniał to wydarzenie sprzed 50 laty a ks. proboszcz podziękował TMSS za tablicę. Należy podkreślić wielką przychylność Sióstr Klarysek w tej sprawie oraz załatwienie wszystkich formalności z tym związanych. Tablicę zaprojektował bezpłatnie artysta plastyk Józef Stec.

Po raz pierwszy został przeprowadzony konkurs fotograficzny pn. „Stary Sącz- kreatywnie” edycja I dziedzictwo św. Kingi. Konkurs zorganizowany został razem z Krynickim Towarzystwem Fotograficznym a kuratorem konkursu była p. Alicja Przybyszowska wiceprezes KTF . Wpłynęły 43 prace konkursowe w 2 kategoriach – 20 w artystycznej i 23 w dokumentalnej. Przyznano nagrody finansowe ufundowane przez TMSS.

Towarzystwo wykonało stałą ekspozycję muzealną „Okupacja niemiecka w l. 1939-1945 na ziemi starosądeckiej i udział starosądeczan w walkach o wyzwolenie”. Dotychczasowa wykonana była w 1976 r. i wiele treści straciło na aktualności lub było pominięte lub błędnie podane. Opracowano na nowo biografie starosądeczan walczących o wolność i więzionych w różnych obozach koncentracyjnych. Poszerzono wystawę o materiały przechowywane w archiwum, ujednolicono i uzupełniono opisy tekstowe w oparciu o nową wiedzę. Na nowo opracowano stronę graficzną wystawy. Nad całością prac merytorycznych czuwała p. Beata Wierzbicka z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, która tez opracowała scenariusz wystawy. Zakres prac był tak duży, że wykonanie trwało od 1 września do 30 listopada ub. roku. Na nowo wystawę można było wykonać dzięki wsparciu finansowemu powiatu nowosądeckiego i Banku Spółdzielczego w Starym Sączu.

Odnowiony został grób rodziny Seuchterów na nowym cmentarzu ze środków społecznych zebranych podczas kwesty w 2015 r. oraz częściowo z 2016 r.  –Grobowiec był bardzo zniszczony. Potrzeba było naprawić dach, nałożyć tynki na ściany, odnowić figurę Matki Bożej oraz naprawić witraż w pracowni specjalistycznej w Krakowie. Dokończono tez remont nagrobka małżonków Szołayskich m. in. poprzez wykonanie nowej tablicy nagrobnej -mówił prezes TMSS Andrzej Długosz.

W uroczystość Wszystkich Świętych odbyła się kolejna, XI kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na starosądeckich cmentarzach. 17 wolontariuszy zebrało łącznie 10670 złotych. W zbiórce uczestniczyła tez młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie – Skłodowskiej i Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego. Rozdawana była tez kartka- cegiełka autorstwa Andrzeja Ramsa, który wykonał ja bezpłatnie.

Towarzystwo Miłośników Starego Sącza było także nominowane do nagrody marszałka województwa małopolskiego „Kryształy Soli”. Odpowiedni wniosek złożył Pan Burmistrz Starego Sącza. Nagrody jednak nie zdobyto a w uroczystej gali wręczenia w Krakowie uczestniczył Prezes TMSS Andrzej Długosz.

Darowizny eksponatów.

Otrzymaliśmy w darze: pianino od p. Antoniny Zakrzewskiej, portret ks. Tischnera od p. Andrzeja Udzieli z Binczarowej , od p. Macieja Górki z Głowna pamiątkowy album ze skryptami z więzienia w Tarnowie oraz z listami z KL Auschwitz pisanymi w okresie II wojny światowej przez Józefa Górkę oraz od p. Krystyny Kozielskiej 31 eksponatów etnograficznych i wojskowychpodsumowuje Andrzej Długosz.

Plan pracy na 2017 rok.

Towarzystwo Miłośników Starego Sącza będzie przygotowywało szereg wydarzeń historycznych na terenie naszego miasta. W tym m.in. obchody likwidacji żydowskiego getta w Starym Sączu, Dni Księdza Tischnera, Noc Muzeów – pokaz pracy konserwatora dzieł sztuki na przykładzie odnowy obrazu olejnego oraz wystawa prac Nikifora Krynickiego, Wytypowanie kolejnych nagrobków na starosądeckich cmentarzach i wykonanie ich renowacji, Kolejna XII kwesta na ratowanie starosądeckich nekropoli, Przeprowadzenie konkursu fotograficznego „Stary Sącz kreatywnie”-  edycja II „Bramy i furty w przestrzeni miejskiej” wspólnie z Krynickim Towarzystwem Fotograficznym, konserwacja eksponatów i lekcje muzealne.

Komentarze

Komentarze (3)

  • 12 lutego, 2017 o 11:12 pm starosądeczanin

    To przykre ale Towarzystwo wymiera. Zaledwie kilkanaście osób na sali. Całkowity brak ludzi młodych. Konieczne są zmiany w formule, nowe pomysły, bo jeśli nic takiego nie nastąpi, to to za 2-3 lata pozostanie tylko zarząd sam dla siebie.

  • 14 lutego, 2017 o 9:57 am Bryjowiak

    Może i by było więcej ludzi ale nikt nie chce się pokazywać w towarzystwie geniuszy z pierwszego rzędu bo to może w przyszłości być szkodliwe w życiorysie…

  • 14 lutego, 2017 o 12:39 pm Anonim

    Racja !!!

Możliwość komentowania wyłączona.

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"