Kultura, Spacerownik, Z ostatniej chwili
Wielki sukces polsko-słowackiego „Małego Księcia”! Owacje na stojąco dla Artystów!
Uroczysta premiera autorskiego musicalu opartego na powieści Antoine de Saint Exupery’ego odbyła się w niedzielę, 7 lutego w Centrum Kultury im. Ady Sari w Starym Sączu. Premiera niezwykła, bo z polsko -słowacką obsadą.
Spektakl został przygotowany przez Podopiecznych ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo ze Starego Sącza i Domu Dzieci Bożego Miłosierdzia w słowackim Stropkovie.
–Cieszymy się, że zechcieli Państwo spędzić dzisiejsze popołudnie w międzynarodowym towarzystwie –mówiła Anna Górz z „Gniazda” – to trudne przedsięwzięcie, jednak ponadczasowe treści zawarte w utworze „Małego Księcia” pozwoliły nam pokonać wszelkie bariery w tym bariery językowe i przygotować niezwykle sympatyczne przedstawienie.
W spektaklu wystąpili przyjaciele z Domu Bożego Miłosierdzia w Stropkovie wraz z kolegami i koleżankami ze Szkoły Piotra i Pawła w Stropkovie. Po stronie polskiej Podopieczni ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo ze Starego Sącza wraz z koleżankami i kolegami z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, Prywatnego Gimnazjum w Starym Sączu , Zespołu Szkół w Barcicach, Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu i Placówki Wsparcia Dziennego ze Starego Sącza.
–To dla nas, ale przede wszystkich dla nich, jest niezapomniana i integracyjna przygoda –mówiła Anna Górz – zarówno w wymiarze międzyludzkim jak i międzynarodowym. Tak jak powiedział Mały Książę: „Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem”.
–Witajcie wszyscy Przyjaciele Gniazda -podsumował Wojciech Lasek z „Gniazda”.
Sala Kina Sokół wypełniła się po brzegi. Brakło nie tylko kinowych foteli ale i krzeseł. Dzięki ciężkiej pracy wykonawców oraz twórców widzowie mieli szansę obejrzeć fantastyczne i wzruszające widowisko sceniczne. Nowatorska koncepcja przedstawienia znanej i uwielbianej powieści „Mały Książę” we współczesnej adaptacji okazała się strzałem w dziesiątkę!
Musical wzbudzał emocje, prowokował do refleksji i zachwycał artystycznym przekazem, czego dowodem były gromkie brawa, owacje na stojąco, mnóstwo kwiatów i ogrom serdecznych słów. Widzowie z ogromnym zainteresowaniem śledzili losy Małego (Księcia), jego wędrówkę w poszukiwaniu szczęścia. Z kolei to, co zachwyciło to połączenie atrakcyjnego scenicznie widowiska, efektów scenograficznych z wartościami dydaktycznymi. Bowiem musical „Mały Książę…” to lekcja troski o drugiego człowieka i przypomnienie tego, że zawsze warto pójść za głosem serca, podążyć za marzeniami i zachować w sobie dziecięcą radość.
Posłuchajcie solistki Kingi Kurowskiej:
Zofia Wcisło, prezes Gniazda serdecznie dziękowała wszystkim za obecność i wspaniałe reakcje: –Za to, że wspólnie mogliśmy odkryć sekret, iż „dobrze widzi się tylko sercem” -podsumowała.
Na widowni obecny był konsul Republiki Słowackiej w Polsce Adrian Kromka, burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, zastępca Kazimierz Gizicki, dyrektor PFRON oddziału wojewódzkiego w Krakowie Marta Mordarska, dyrektor Sądeckiego Urzędu Pracy Stanisława Skwarło, Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Zielińska, ks proboszcz parafii św. Elżbiety w Starym Sączu ks. Marek Tabor, ks proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Starym Sączu ks. Marian Ryba, radna powiatowa Marta Adamczyk i dyrektorowie szkół w terenu Miasta i Gminy Stary Sączu.
Słowacka premiera odbędzie się za dwa tygodnie tj.26.02 w Domu Kultury w Stropkowie.
O projekcie słów kilka.
Autorką pierwotnej wersji scenariusza jest pani Basia Kotarbowa z Piwnicznej. W związku z tym, że chętnych do grania było znacznie więcej niż zakładał to scenariusz, więc trzeba było go znacznie rozbudować. Dokonały tego wspólnie p. Jola Koszkul, która jest reżyserem tego przedstawienia i Ola Koział terapeutka z SDS.
Nad stroną muzyczną przedstawienia czuwa p. Marek Kanik. Grupą słowacką zajmują się panie: Stanisława i Daniela i wolontariuszka Ivanka. Funkcję tłumacza w projekcie pełni p. Grzegorz Niesporek. W realizację projektu angażują się również rodzice uczestników opiekując się niepełnosprawnymi , pomagając w przygotowaniu pomieszczeń na próby, posiłków, rekwizytów czy materiałów na stroje. Są to panie: Wioletta Nowak, Maria Tokarczyk, Grażyna Bednarczyk, Maria Kowalczyk
Projekt współfinansowany jest ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego -Visegrad Fund.
Komentarze
Komentarze (6)
Możliwość komentowania wyłączona.
A co robi w Starym Sączu pani Mordarska czyżby naraziła się władzy w Nowym Sączu i jest persona
Szanowny Obserwatorze
Pani Marta Mordarska -Dyrektor Oddziału Małopolskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób
Niepełnosprawnych została zaproszona na to wspaniałe przedstawienie przez Zarząd Stowarzyszenia
Gniazdo. Jest nam bardzo miło ,że przyjęła nasze zaproszenie i zaszczyciła naszych i słowackich
wykonawców swoją obecnością.
Bardzo chętnie porozmawiam z Panią lub Panem Obserwatorem na tematy merytoryczne dotyczące
osób niepełnosprawnych. Zapraszam do naszego biura.
Łącze wyrazy szacunku.
Wielkie wyrazy szacunku. wSPaNIAŁE widowisko, WSPANIALE! Mój 1% wędruje do Podopiecznych Gniazda. Piękna praca i integracja. Jestem pełna uznania dla Państwa. Gratuluje
Polecam wywiad dla Rdn jak Pani M mówi o swoim byłym poprzedniku.
Dlaczego na widowni nie było dzieci i młodzieży? Widać praktycznie samych seniorów. Czyż dzieci niepełnosprawne nie powinny się integrować przede wszystkim z innymi dziećmi?
Kiedy jeszcze będzie można zobaczyć ten spektakl bo myślę, że takie widowisko powinno się powtórzyć tak żeby szersze grono widzów mogło je zobaczyć bo myślę że przedstawione ponadczasowe treści jakimi są przyjaźń, zaufanie, miłość czy przywiązanie, przedstawione za pomocą żywego obrazu mają moc Prawdziwego Działania na Serce i Duszę, pozdrawiam.