Wydarzenia, Z ostatniej chwili

„Myślenie ks. Tischnera jest ważne dla całej Europy”. 11. Dni Tischnerowskie w Starym Sączu

Opublikowano: 9 marca, 2017 o 7:33 am   /   przez   /   komentarze (0)

W Starym Sączu trwają Dni Księdza profesora Józefa Tischnera. To już 11 edycja spotkań, dyskusji i wykładów, których ideą jest pielęgnowanie spuścizny po filozofie i duszpasterzu urodzonym 12 marca 1931 roku właśnie w Starym Sączu.

8 marca w sali Muzeum Regionalnego odbył się pierwszy wykład ks. prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie dra hab. Jarosława Jagiełły pt. „Józefa Tischnera myślenie o wierze” .

Jestem w Starym Sączu po raz pierwszy i jestem zachwyconymówił ks dr Jarosław JagiełłaKs. Tischner to najwybitniejszy filozof czasów współczesnych. Wspaniale, że pielęgnują Państwo pamięć o swoim rodaku. Ksiądz Tischner ze wszech miar zasługuje na naszą pamięć. To był mój mistrz. Zawdzięczam mu wszystko. Pamiętam, jak zostałem księdzem to zadzwoniłem do księdza Tischnera i mówię: :już jestem księdzem, ale chciałbym filozofię studiować”.  Ks Tischner powiedział: „przyjeżdżaj, pogadamy”. Potem mi powiedział: „ja to jestem filozof a Ty potrzebujesz majstra. Pojedziesz za granicę żeby się uczyć a jak wrócisz to będziemy razem filozofować”. Niestety jak wróciłem, było za późno. Za miesiąc okazało się, że ksiądz Tischner ma raka. Przejąłem po nim wykłady i staram się być mu wierny. (…)

 –Uważam, że myślenie ks Tischnera jest ważne dla całej Europy, która wiele straciła. Straciła wiarę w Boga, straciła wiarę w człowieka a teraz zaczyna tracić wiarę w samą siebie  –mówił ks dr Jarosław Jagiełła  – myśl księdza Tischnera zarówno filozoficzna jak i społeczna jest myślą na nasze czasy (…) Tischner był niezwykle barwną postacią. Można o nim mówić i mówić…ja już mówię o nim 19 lat na Uniwersytecie i to wcale nie jest za dużo. (…) Pragnę przedstawić Państwu Tischnera jako filozofa (…)  Ksiądz Tischner pokazywał, że w najgłębszej poznanej nauce jaką jest filozofia jest miejsce na wiarę człowieka i to było bardzo cenne. Ks Tischner był typowym filozofem chrześcijańskim. Mało tego, On był typowym filozofem katolickim (…) Dzisiaj wielu filozofów chciałoby o Bogu nie mówić. To znaczy nie kłócić się o Boga, czy jest czy go nie ma. Ksiądz Tischner pokazywał zupełnie coś innego. Jeżeli w myśleniu człowieka pojawia się ktoś taki jak Bóg osobowy to dlaczego naukowiec i filozof miałby o tym Bogu nie mówić. 

Od jakiegoś czasu raz po raz pojawiają się  – w moim przekonaniu – kuriozalne i dlatego nieodpowiedzialne wypowiedzi niektórych “znawców” dzieła ks. Józefa Tischnera, że w ostatnim okresie swojej twórczości ks. Tischner właściwie już nie rozwijał myślenia filozoficznego, lecz głównie myślenie religijne. Jeśli uwięzimy myślenie filozoficzne w kajdanach absolutnego roszczenia do eliminacji z horyzontu namysłu filozoficznego wszelkiego doświadczenia osobowego Boga i wiary religijnej, wówczas rzeczywiście możemy powiedzieć, że u schyłku swojego życia ks. Tischner przestał być filozofem, a stał się teologiem i chętnie słuchanym religijnym gawędziarzem. Ale czy Bóg i wiara nie mają prawa pojawić się w myśleniu filozoficznym najwyższych lotów? Czy bezstronne myślenie filozoficzne, które chce rzetelnie zgłębić całą rzeczywistość, potrafi uzasadnić eliminację problematyki Boga i wiary religijnej z obszaru swej refleksji? Kreśląc obraz polskiego filozofa, który w swojej filozofii wiary z satysfakcją odnotowuje głębokie inspiracje biblijne, w szczególności ewangeliczne, chcę pokazać ks. Józefa Tischnera jako dziedzica wielkiej tradycji metafizycznej, której chrześcijański koloryt stworzyli tej miary myśliciele jak św. Augustyn i św. Tomasz z Akwinu  -mówił ks Jagiełła.

Program 11. Dni Księdza Tischnera (wstęp wolny na wszystkie wydarzenia)

DZISIAJ 9.03.2017 „Od Reformacji do dialogu ekumenicznego” – spotkanie z ks. Dariuszem Sławomirem Chwastkiem proboszczem parafii Ewangelicko – Augsburskiej pw. Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu godz.17.00, sala Muzeum Regionalnego, Rynek 6

10.03.2017 „Ks. Józef Tischner i jego myślenie o solidarności”  – wykład prof. Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie dra hab. Antoniego Szweda godz. 17.00, sala Muzeum Regionalnego, Rynek 6

11.03.2017 Msza Święta w intencji ks. Józefa Tischnera i jego rodziców. Oprawa liturgiczna: młodzież ze Szkoły Podstawowej im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu godz. 10.00, kościół pw. Trójcy Świętej – Klasztor Sióstr Klarysek

Starosądeckie.info patronem medialnym Dni Tischnerowskich

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"