Polityka, Z ostatniej chwili

Komisja Sejmu RP o systemie monitoringu jakości powietrza

Opublikowano: 19 marca, 2017 o 9:27 am   /   przez   /   komentarze (0)

W Rabce Zdrój odbyło się posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, którego głównym tematem były systemy monitoringu jakości powietrza w miejscowościach uzdrowiskowych. Posiedzenie prowadziła posłanka Anna Paluch, a w wśród posłów zasiadł m.in. poseł na Sejm RP Jan Duda. Z ramienia Urzędu Miasta Nowego Sącza w posiedzeniu uczestniczyli zastępca prezydenta Wojciech Piech i dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Marta Wieciech-Kumięga.

W trakcie spotkania zastępca prezydenta Wojciech Piech przedstawił działania podejmowane przez Nowy Sącz w zakresie ochrony jakości powietrza. – Co prawda Nowy Sącz, jak i gminy jego obszaru funkcjonalnego, nie są uzdrowiskami, jednak podejmujemy działania na rzecz poprawy jakości powietrza, w trosce o zdrowie nie tylko mieszkańców, ale i kuracjuszy odpoczywających w nieodległych uzdrowiskach. Jesteśmy aktywni na polu inwestycji, ekoprojektów, wymiany pieców, edukacji i działań kontrolnych – powiedział Wojciech Piech.
Zastępca prezydenta omówił także funkcjonujący na terenie miasta lokalny system monitoringu jakości powietrza. – Wyróżniamy się na polu monitorowania jakości powietrza. Odwołujemy się do referencyjnych wyników stacji państwowego monitoringu, ale o ile system państwowego monitoringu jest niezwykle użyteczny w skali makro to nie daje wszystkich informacji potrzebnych do zarządzania na poziomie lokalnym. Dlatego system państwowy uzupełniamy niezależnym, lokalnym systemem monitorowania jakości powietrza, który zbudowaliśmy we współpracy z Politechniką Warszawską i Akademią Morską w Gdyni. Obecnie składa się z 5 punktów pomiarowych rozmieszczonych na terenie miasta. Sprawdzamy korelacje wyników naszych urządzeń ze stacją referencyjną WIOŚ i nie ma tutaj sprzeczności – powiedział Wojciech Piech, przedstawiając także efekty dziań Urzędu Miasta na rzecz poprawy jakości powietrza w Kotlinie Sądeckiej. – Efekt naszych działań jest niezwykle pozytywny. Zdecydowanie poprawiła się świadomość ekologiczna mieszkańców. Podniósł się również poziom zrozumienia dla naszych działań, co owocuje kolejnymi wnioskami mieszkańców o rozbudowę systemu opomiarowania miasta. Dlatego przygotowujemy się do zakupu kolejnych 4 urządzeń. Dzięki temu na terenie Nowego Sącza będziemy mieli ogółem 10 urządzeń pomiarowych. Ale to nie wszystko. Jeszcze w tym roku do naszego projektu dołączą gminy obszaru funkcjonalnego Nowego Sącza, takie jak Stary Sącz, Kamionka, Korzenna, Nawojowa, Podegrodzie, dzięki temu liczba urządzeń pomiarowych w Kotlinie Sądeckiej wzrośnie do ok. 20.
Podczas posiedzenia przedstawione zostały informacja o skuteczności i wiarygodności badań na temat czystości powietrza na terenie uzdrowisk. Następnie Główny Inspektor Ochrony Środowiska Marek Haliniak zaprezentował system Państwowego Monitoringu Środowiska. W tym temacie głos zabrali także Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko. Dyrektor Laboratorium referencyjnego i wzorcującego GIOŚ Tomasz Frączkowski przedstawił programy unijne, których środki przeznaczono na ochronę jakości powietrza.
Zasady pomiaru zanieczyszczeń powietrza, podmioty uprawnione do ich wykonywania i możliwości prowadzenia stałego monitoringu w uzdrowiskach przedstawił zastępca burmistrza Robert Wójciak.  Podczas posiedzenia przedstawiono także informacje Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli spełniania wymogów określonych dla uzdrowisk.

nowysacz.pl

Komentarze

Partnerzy

herb 112092751_901790209899742_1325318935_n  
"